Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '07

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
529
 

Renklerle dans

Renklerle dans
 

Kırmızı, sarı, yeşil, kahverengi, turuncu benim gördüğüm renkler ya sizin gördükleriniz? İşte sonbahar da gördüklerim. Ne muhteşem bir manzaradır o. Mevsimlerin hepsinde mucizevi güzellikler görürüm ancak sonbahar sanki bir başkadır benim için. Sonbahar da bir başkaldırış görürüm, bir boyun eğiş, bir hüzün ama hüznün içinde umut.

Bir türlü bitmeyen sıcaklara inat, ağaçların yapraklarının renkleri değişirken bir başkaldırış, ara ara sokakları yıkayan yağmurları ile hüznü ama sıcaklardan sonra gelen yağmur olduğu için hüznün yanı sıra bir sevinç, umuttur aynı zamanda.

Yazdan sonra gelen bir mevsim olması itibariyle mekanlarını terkedenler yavaş yavaş geri dönmeye başlamışlardır. Şehir yine eski işlevine dönmeye başlamıştır. Okullar açılmış, caddeler, sokaklar neşesine kavuşmuştur. Ayakların altında çıtır çıtır, renk renk yapraklar. İnsan kendini bir tablonun ortasında hisseder sonbaharda. Kuru, oraya buraya savrulmuş yapraklar büyülü bir hava verir sonbahara.

Kimi gün sıcak olur adeta yazdan kalma bir gün dedirtir, kimi gün soğur birden bire işte kış erken geldi dedirtir. Anlayacağınız şaşırtır insanı sonbahar tıpkı kadınlar gibi.

Kimileri sonbaharı hiç sevmezler. Oysa sonbaharda nice dostluklar, nice aşklar başlamıştır kimileri için. Zevkler ve renkler tartışılmaz diye bir söz vardır hani. Bu da onun gibi işte. Bana göre güzel olan başkasına kötüdür, karanlıkları anımsatır.

Hayatının sonbaharını yaşayanlara bakarsak onda da görürüz güzelliği, hayata tutunmanın nasıl olacağını. Yaşanmışlıklarından üzüntüyü, deneyime; acıları, durgun göllere; sevinçleri, huzura; nefretleri, bağışlamalara dönüştüren hayatının sonbaharını yaşayanlardır. Onların yüzünde bir dinginlik görürsünüz, bir keyifli hal vardır tavırlarında. Bilirler ki hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Ne göründüğü kadar kötü, ne göründüğü kadar acı. Hepsi geçicidir. En büyük aşklar, en büyük acılar hepsi geçicidir. Olayları yerli yerine oturtmuş, hayatına geniş hoşgörü getirmiş bunun etkisiyle huzuru bulmuş kişilerdir. Ya da onlar sonbaharın sadece soğuk ve kuru dalları kalmış ağaçlarını yaşayan kesimlerdir. İşte sonbaharda her şey, tabiatta, insanlarda renk renk dolaşır dururlar.

Sizlerin sonbaharınızın hem çevrenizde hem içinizde güneşli, huzurlu, sarı, kırmızı, turuncu, yeşil renkli cümbüş içinde geçiyor olmasını diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

çok güzel bir yazı yüreğinize sağlık... Renkler ve özellikle sonbaharı düşününce aslında hüzün uçup gidiyor. Sevgiler

Ozlem Ozkulak 
 05.12.2007 7:55
Cevap :
Teşekkürler. o güzel renklerin içinde yaşamınız daha da güzel olsun.  05.12.2007 16:16
 

Kışın renksizliği yazın yeşil ağırlığı baharın coşkulu renkleri içinde en soft en pastel renklere sahiptir hazan. Ömrün de son güzel çağını temsil eder aynı zamanda. Ve aynen ömrün bu mevsiminde de insan olgunlaşır, kalenderleşir ve gençlik yıllarının siyah beyaz değer yargılarından ve rengarenk hayallerinden çıkıp durulur sakinleşir yumuşar, sakin derin pastel tonlara bürünür... Ömrümüzün renkleri zengin olsun..:)) Sevgilerimle

Yıldız... 
 01.12.2007 17:50
Cevap :
canım, yine döktürmüşsün. Teşekkür ederim. İnan anlatmak istediklerimi pek güzel perçinlemişsin. Seni seven kadim dostun.  01.12.2007 20:17
 

Ne kadar doğru gözlemleriniz var, evet ,sonbahar aslında diğer 3 mevsimi, hatta tüm ayları da içinde her özellikleriyle barındıran, saklayan bir mevsimmiş meğerse.. Bu yazdan sonra, artık çalışmayıp, şehrin parklarında bahçelerinde bol bol yürüyüş yaparken keşfettim sonbaharın enfes renkelrini, nefes kesen asil sessizliğini, görmesini bilenlere sunduğu huzuru.. Bundan sonra her yıl yaşadıkça, yazı değil de, sonbaharı iple çekeceğim, renklerin coşkulu festivalini yaşayabilmek ve doğanın renk cümbüşünün neşesini her saniye paylaşabilmek için.

Gülfer Özel 
 29.11.2007 21:27
Cevap :
Ne güzel benim gibi sizde farkındasınız sonbaharın o muhteşem güzelliğinin. Teşekkür ediyorum güzel yorumunuz için. sevgiler....  01.12.2007 17:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 47
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 1212
Kayıt tarihi
: 08.11.07
 
 

1957 yılının Kasım ayında dünyaya gelmişim. Neşeli, hayatı seven dolayısı ile insanları seven biriyi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster