Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ağustos '07

 
Kategori
Estetik / Güzellik
Okunma Sayısı
1469
 

Güzellik sırları

Güzellik sırları
 

CİLT LEKELERİ VE KIRIŞIKLIKLARDAN YAKINANLARDAN MISINIZ?

Güneşin ve çevrenin zararlı etkileri ilk önce cildimize zarar vermektedir. Çünkü vücudumuzun dış dünyaya teması deri yoluyla olmaktadır.

Kullandığımız kozmetiklerden; sabuna, güneşlenme süremize ve hangi saatlerde güneş ışığı aldığımıza, hava kirliliğine ve deterjanlarla olan temasımıza kadar bir çok etken cildimizin diriliğini ve sağlığını etkilemektedir.

Cilt Sağlığı Ve Güzelliği İçin C Vitamini, Selenyum, Dengeli Beslenme, Spor ve Yeterli Su Tüketimi Gereklidir.

Cilt sağlığı ve kırışıklıkların giderilmesi veya oluşumunun engellenmesinde yeterli ve dengeli beslenme ve yeterli su tüketimi çok önemlidir.

İnsan vücudunun %50-60 ının su olduğunu ve cildimizin esnek ve diri görünümünün ancak su dengesiyle sağlanabildiğini unutmayın.

Yapılan bazı çalışmalar; C Vitamininin kollajen doku yapımı üzerine olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. C Vitamini, vücudumuzdaki bağ dokularının yani koruyucu doku katmanının korunmasında anahtar rölü oynamaktadır. Kollajen de bu dokunun bir elemanıdır. Kollajen sentezi için gereken sinyali C vitaminin oluşturduğu düşünülmektedir.

Günlük gereksinmemiz kadar C vitaminini besinler yoluyla almak kırışıklıkların oluşmaması için yeterlidir. Ancak kırışıklık oluştuktan sonra tedaviye yardımcı olmaktadır, tamamen tedavi etmemektedir.


Ultra Viyole Işınlar Cilt Sağlığını Bozar ve Cildin Kırışmasına Neden Olur!


Özellikle güneş ışınlarının taşıdığı ultraviyole ışınlarının cilt üzerindeki olumsuz etkileri düşünüldüğünde, hücre içi metabolizma bozulur, hücrelere daha çok oksijen taşınır, ter ve yağ bezlerinin fonksiyonları bozulur, kollajen yapımı azalır, var olan kollajen lifleri kalınlaşır.

Damarların duvarlarındaki kollajen lifler de özelliklerini kaybettiklerinden (özellikle de göz çevresi ve damarların daha yüzeyde olduğu bölgelerde) damar duvarlarından dışarı kan serumu çıkmakta ve süngersi yapıdaki bölgelerde torbalaşmalara neden olmaktadır.

Genç ciltlerde daha fazla kan akımı ve damarsal oluşumlar varken, yaş ilerledikçe kan akımı yavaşlamıştır. Kan akımı yavaşlamış ayrıca daha fazla ultraviyole ışınlara maruz kalmış, yıpranmış, daha çok serbest radikallerin* oluştuğu cilde sahip kişilerde daha çok C vitamini ve antioksidan vitaminlere gereksinim vardır.

* serbest radikal: hücre için, sağlam moleküllerden elektron çalarak, onların yapısını bozarak, normal moleküllere zarar veren zararlı bir gurup madde

Ultra viyole ışınlarından korunmanın tek yolu; güneşin dik geldiği öğle saatlerinde güneşe maruz kalmamak ve dışarı çıkılacağı zaman en az 30 dakika önceden güneş koruyucu kremler veya losyonlar kullanmaktır. Ağızdan tablet formunda havuç yağı kullanmak da kalıcı bronzlaşmak ve güneşe karşı içten korunmada yardımcı olabilecek yöntemlerden biridir. Karoten yani A vitamini öncü maddesi içeren havucun ne kadar yararlı olduğunun bir kanıtı da bu etkisidir.

Ciltte kırışıklıkların oluşumuna engel olan bir diğer besin ögesi de E vitaminidir. Antioksidan özelliği ile serbest radikallerle savaşmada etkinliği yüksektir. E vitamini içeren kremlerin güneşe çıkmadan değil de, güneşe maruz kaldıktan sonra uygulanması önerilmektedir.

Vitamin E'nin kendisinin de ultraviyole karşısında, serbest radikaller oluşturduğu bilinmektedir. Güneşlenmeden 8 saat sonra uygulanan E vitaminli ürünün cildi oluşabilecek zararlardan koruduğu ve şişme oluşumunu engellediği belirlenmiştir.

Ağız yolu ile alınan E vitamininin, cilt kırışıklıkları üzerine olan etkisi yeni çalışılan bir konudur; ancak bu tip uygulamanın cildin daha sağlıklı olmasına ve ultraviyole zararlarından korunmada etkili olduğu bildirilmiştir.

Selenyum Vitamin E gibi etki gösteren bir başka mineraldir. Toprakta bulunan bu mineral besinler yolu ile vücuda alınırlar. Topraktaki selenyum içeriği doğrultusunda bazı bölgelerde yetersiz alımına bağlı Selenyum eksikliği görülebilir.

Cilt kırışıklıklarının artmasını sağlayan diğer bir etken de içki ve sigara kullanımıdır!

Sigara içerdiği maddeler nedeni ile damarların büzülmesine ve kan akımının azalmasına neden olur. Ciltte tahrişlere ve kurumalara neden olurlar. Yine sigaranın içerdiği toksin maddeler ve zehirli bileşenler cildin solunumu sırasında gözenekleri tıkamakta, kırışıklıklara ve lekelere sebep olmaktadır. Aşırı tüketilen alkol karaciğere yaptığı hasar sonucu, oluşan zararlı maddelerin kan dolaşımı ile cildin alt tabakalarında birikmesiyle lekelere neden olur.

Vücuda su alımı da çok önemli bir faktördür, Su, doğal olarak cildi nemlendirir.

Cildinizin sağlıklı ve güzel olmasını istiyorsanız !

Dengeli bir beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı BENİMSEYİN !
Güneşten doğru şekilde yararlanın ve zararlı ışınlardan KORUNUN!
Düzenli spor yapın aktif ve hareketli bir yaşam SÜRDÜRÜN!
Bol bol su İÇİN

 

Uzman Diyetisyen Aysen Arıcan Öz

 
Cumhuriyet Mah. Ergene sok. Melek Apt. No:1 Kat 1
KUŞADASI-AYDIN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Olayını abartmak ise böbreklerin gereğinden fazla zorladığından bu da sağlık açısından pek iyi olmayan sonuçlara yol açabiliyor. Küçük bir uyarı eklemesi yapmak istedim haddim olmayarak. Bilgilendirici yazılarınız için çok teşekkür ederim. Sevgiyle...

Tülay TERZİOĞLU 
 21.03.2008 13:41
Cevap :
asıl ben teşekkür ederim yaptığınız uyarı çok yerinde oldu. sevgiler  21.03.2008 16:06
 

Aysen Hanım; Çok kaliteli bir yazı olmuş; ellerinize sağlık... Görüldüğü gibi kişinin beslenme tarzı, cilt sağlığı ile direkt ilişkili. Zaten ne ile ilişkili değil ki! Sağlıklı Beslenme alışkanlığı, kaliteli bir yaşam için şart...

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger 
 22.11.2007 12:48
Cevap :
teşekkür ederim yorumunuz için.  22.11.2007 20:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 97
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 2911
Kayıt tarihi
: 22.08.07
 
 

1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster