Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Şubat '15

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
409
 

Hakedilmiş gelişme yok; gelişmiş ülkeler geri kalmış ülkelerin geri kaldıkları kadar ileri gittiler

Hakedilmiş gelişme yok; gelişmiş ülkeler geri kalmış ülkelerin geri kaldıkları kadar ileri gittiler
 

Bir kısım zengin ülkelerin çalışıp hakederek değil diğer ülkeleri sömürerek zenginleştiği çokça dile getirilir. Dünyada toplamgelişme/refah belli. Bu, insanlığın ortak pastası. Ama pastanın bölüşümüne bakıldığında ülkeler pastadan farklı büyüklükte dilim almış gibi bir durum var.
Milyon dolarlarla oynayan Amerikalı çalışıyor da Afrikalı Asyalı yatıyor mu? Ama Amerika'da Afrika'da bir ülkeyi satın alacak zenginlikte insanlar var. "Adamlar işi biliyor" denebilir ama bu da bana pek etik gelmiyor.
 
Zengin ülkelerin fakir ülkelerin kaynaklarını sömürdüğü gerçeği var bir de. Dünya olmasaydı, tek başına Amerika Avrupa olsaydı bunlar bu gelişmeyi sağlayabilir miydi? Yani gelişmiş ülkeler sadece kendi ülkelerindeki kaynakları kullanarak akıl ve çabalarıyla mı buraya geldiler?
Zengin gelişmiş ülkelerin hala bu halde bile fakir ülkelerin kaynaklarını sömürmeleri vicdansızlık. Adamın altını var, petrolü, bakırı, demiri. Niye yok o da ayrı konu. Sen işle adama üç beş kuruş, kendin malı götür.
 
Sam Amca aç Afrikalının sırtına binerek uzaya gitti denilebilir mi? Bütün bu gelişmeleri bunlar sadece kendi kaynak ve çabalarıyla yapmış olamazlar. Dünyada bir kısım ülkelerin uyanıp akıl ve çaba göstererek gelişme trenine binememiş olmaları ve dediğimiz gibi uyanık milletlerin hala bu kadar zenginken gözlerinin fakir ülkelerin kaynaklarında olması işte bu iki durum kabul edilemez.
 
Yani milyon dolarlarla oynayan İngilizin, Amerikalının Afrikalarda Asyalarda ne işi var. Hani hayalimizdekini söylüyoruz, oraların insanlarına teknoloji/bilim götürüp onları uyandırarak kendi kaynaklarını kullanıp halklarının refahını sağlamak için oradarda olabilirler mi? Hani insanlıktan barıştan demokrasiden bahsediyorlar ya o bakımdan dedim.
 
Belki de haksızlık yapıyoruz, Amerikası, Rusu, İngilizi kutlu gayelerle kıtadan kıtaya dolaşıyorlar da geri kalmış biz tembeloşlar bahane üretmek için bu komplo teorilerini uyduruyor olabiliriz. Örneğin Afrika'da fazla bir şey yok ama Afrikalının da pek çalıştığını görmedik; iki tamtam çalıp hoplayarak gelişilmez herhalde. Milyar dolarlık Coorc amca gece yarısı kalkıp ofise koşuyor.
 
Şöyle bir şey, zengin gelişmiş ülke ne kadar ileri gittiyse onun geliştiği kadar da fakir ülke geri gitti. Yani zenginliği fakir ülkeleri sömürerek elde etti deniliyor. Biz gerçi Coorc amcanın sırtında Ürdün petrol kuyularından petrol taşıdığını görmedik ama demek ki kaynaklar bir şekilde el değiştiriyor.
 
Bir ülkenin kaynakları o ülkenin insanları içindir. Bazılarında hiçbir şey yok. Fakir Mozambik'in üç beş gram altınına, bakırına, demirine göz dikmek terbiyesizliktir. Doğmamış çocukların hakkını almaktır.
 
Eğer iddia edilen komplo teorileri doğruysa gerçekten bu ileri denilen ülkelere yazıklar olsun. Lakin doğrusunu söyleyeyim ben pek inanmıyorum. Bu iddialar Kıskançlık, kendilerine bahane bulma nedeniyle .Güney Kore'nin neyi vardı. Kimi sömürdü. Hem Koreliler dürüsttür, almazlar. Zaten ben Afrikalarda kaynak çalmak için dolaşan Japon görmedim.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bak Kerim, ben 06.02. tarihinde üşenmemiş sana 10 satırlık, 1000 karakterli yorum yapmışım ama sen 40 gün sonra cevap vermişsin. Üstelik son zamanlarda yazdığım 6-7 yorumu bugün hepsini birden cevaplamışsın. Şimdi söyle bana bu şartlar altında neden yorum yapayım. Vaktim yok filan deme çünkü sabah akşam blog yazdığını biliyorum. Kendine iyi bak, selamlar

Matilla 
 15.03.2015 15:00
Cevap :
Ben hayatımda hiçbir yoruma 40 gün sonra cevap vermedim...Genel olarak yazılarıma yaptığınız yorumların bir kaç gün sonra cevapladığım doğrudur. Bu, herkes için aynı. Gündüz çalışıyorum ve yetiştiremiyorum. Ben leblebi çerez tarzında eğlencelik yazı yazmıyorum yani yazılarım önemli,yazmam lazım. Bazılarını gece yarısı yorgun ve uykulu gözlerle yazıyorum. İki türlü insan vardır: Aklı büyük yüreği küçük ve yüreği büyük aklı küçük.Siz gerçekten dahi denecek derecede önemli bir düşünce adamısınız. Ama komplekslisiniz. Saygı bekliyorsunuz, titizlik falan. Bilim adamının mazereti olmaz. Gerçek bir bilim adamı benim yorumuma geç cevap verdin dahi demez.Nedir ki bu, hiç cevap vermesem nolacak insanlar yorumunuzu görüyorlar. Burakgazi ve daha bir çok çok değerli bilgili yazarımız arkadaşlarımız kişisel kompleksleri nedeniyle sayfamdan gittiler. Canları sağolsun. Aklıyla hareket eden dahiler demek ki böyle oluyorlar; yüreğiyle hareket eden aptal olmayı tercih ederim.Güle güle efendim!   16.03.2015 20:14
 

"Hak edilmiş gelişme yok" varsayımının dünyanın gerçekliği ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. İnsanlar BİLGİ birikimlerini geliştirdikçe, icat ve keşifler yaptıkça gelişmiş ve refah düzeylerini arttırmışlardır. BİLGİ üreten ve bu BİLGİ den faydalanmasını bilen insanlar ve toplumlar gelişir. Doğal zenginlikler ise hiçbir ülkenin veya toplumun kendi ürettiği zenginlikler değildir ve bu nedenle de bütün insanlığın istifadesine açıktır. Gelişmiş ülkeler olmasaydı Araplar topraklarının altındaki zenginliklerin bilincinde bile olamazlardı. Petrolün önemini Araplar mı keşfetti? Yoooo! Yatsınlar kalksınlar Emperyalistlere dua etsinler, çünkü bu gün o şatafatlı zenginlik içinde yaşıyorlarsa o yüzyıllardır çalışıp çabalayıp petrolü işlemeyi, arabayı, uçağı icat edenler sayesinde yaşıyorlar. Afrikalılarda da durum farklı değil. Osmalıda asırlarca fetih peşinde koşacaklarına BİLİM e değer verselerdi bugün bizde gelişmiş bir ülke olur ve RTE tarafından yönetilmeye mahkum olmazdık. Selam

Matilla 
 06.02.2015 15:29
Cevap :
Beni eleştiriyor olsa da süper bir yorum. Zaten beni eleştiriyor olduğunuz için memnunum.Bu söylediklerinizi insanlar bilmeli.  14.03.2015 8:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5850
Toplam yorum
: 14727
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 638
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster