Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Şubat '07

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
2081
 

Hakkımı arıyorum

Hakkımı arıyorum
 

İşçiler için en büyük sorun iş kanunu çerçevesinde sahip oldukları hakları tam olarak bilmemeleridir. Zaten az olan işçi hakları bir de bilinmiyorsa işte o zaman işçilerin başına gelen felaketler zinciri başlıyor. Nedendir bilinmez ama bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde haklar verilmez alınır gibi sloganlarla insanlar ayakta kalmaya çalışırlar.

Eğer iş kanunu tam olarak öğrenmek mümkün değilse en azından işçilerin ve zor şartlarda çalışanların işyeri tarafında belli konularda ki bu konuların başında çalışanların iş konusu üzerinde ki haklarını bilmeleri yönünde eğitilmeleri olacatır. Tabii ki bu bir hayal ürünüdür. Hayaller de insanları ayakta tutan motivasyon unsurları olarak kalırlar.

Demokrasilere erken geçememiş ülkelerde sorunlar ilgili bütün sosyolojik gurupları etkiler. Bu gayet doğal bir durumdur. Şayet demokrasi burada anahtar kavram olacaksa o zaman işçilerin haklarını elde edebilmeleri için öncelikli olarak iş kanunu düzenleyen mekanizma ile çalışılan iş yeri demokratikleşmelidir.

Beyaz ve mavi yakalıların ezeli rekabeti ne kadar ücret o kadar emek ile dengelenmeye çalışılınca zaten ipler kopma noktasına geldi. Keşke ne kadar emek yerine insanca emek, istenilen verimlilik diye düzenlenseydi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Isci haklari konusunda ulkemizin bayagi bir yol almasi lazim sanirim. Ucuncu dunya ulkesi olmasak da insan emeginin karsiligi hak ettigi degeri bulmuyor. Sigortasiz calisan, maasini zamaninda alamayan, hicbir garantisi olmayan o kadar insan var ki. Elinize saglik...

Hasan ARSLAN 
 28.02.2007 23:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 32
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 3243
Kayıt tarihi
: 08.02.07
 
 

Bilgi hegemonyasında her türlü medya araçlarında onbinlerce bilgi ile günlük yaşantımızda karşılaşma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster