Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Şubat '08

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
3059
 

Hataları kabullenmek

Hataları kabullenmek
 Hataları ile yüzleşebilen insanlardan etkileniriz. Bizi tedirgin edenler hata yaptıklarını asla kabul etmeyenlerdir. Çünkü böyleleri her türlü iş, faaliyet ve hizmeti yerle bir ederler.

Hatalarımızın farkına varmadıkça, ödeyeceğimiz bedel de ağırlaşır. Biriken hatalar bazen bizden hayatımızı ister. Kendimize karşı hoşgörülü olmakla hatalarımıza göz yummak aynı şeyler değildir. Kendilerini hesaba çekemeyenler, başkalarının bunu yapmasına katlanmak zorundadır.

Karşılaştığımız her olumsuz sonuçta önce kendi payımızı arayıp bulma bilinci hataların birikmesini önler. Fakat bu iç hesaplaşmayı yapabilmek için, hataların iyice karmaşıklaşıp, içinden çıkılmaz bir hal alması beklenmemelidir. Zaman zaman nasıl olmamız gerektiğini hatırlayıp nasıl olduğumuzu görmeye çalışmalıyız. Böyle bir muhasebe bize doğru sonuçlar sağlar.

İnsanın kendisini hesaba çekebilmesinin ne kadar önemli olduğunu anlayabilmek için bunu hemen şimdi yapabilmemiz yetecektir. Yeter ki, bu hesaplaşmayı kendinizi temize çıkartmak için yapmayın, rakamlarla oynamayın, muhasebe sırasında kendinize acımayın.

Sezen Aksu'nun " Farkındayım " adlı parçasıyla, kendi kendimizle, yapmamız gereken iç hesaplaşmayı, şiirsel bir dille ifade etmek istiyorum.

Ne yapsan olmuyor gözüm
Terk etmiyor bizi hüzün
Bir macera yaşamak dediğin
Küçük zamanlar harmanı
Sevildiğin, üzüldüğün

Hatırlamaktan ibaret
Hatıralar nihayet
Tesellisi çok zor sözün

Ne gemiler yaktım
Ne gemiler yaktım
O kadar yandı ki canım
Sonunda karşıdan baktım
Ne göreyim kendime yıldızlardan daha uzaktım

Bu kızı yeniden büyütmeliyim
Kor ateşlerde yürütmeliyim
Değirmenlerde öğütmeliyim
Farkındayım
Farkındayım
Kazanmalı, kaybetmeliyim
Aşk uğruna harp etmeliyim

Kendini seçemiyorsun
Bırakıp kaçamıyorsun
Yazmadığın bir hikayede
Uzun ya da kısa vadede
Az biraz keşfediyorsun

Öteki olabilmeyi
Yerine koyabilmeyi
Geride durabilmeyi öğreniyorsun..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hepimizin hata yapma özgürlüğü, saçmalama özgürlüğü, mantıksız işler yapma özgürlüğümüz var..Başkalarına zarar vermedikten sonra kime ne bundan?

Ali Gülcü 
 06.02.2008 15:44
Cevap :
Sn.Gülcü; farkında olmayarak da olsa, başkalarına zarar vermeden, istediğimizi yapabiliriz, yapmalıyız da zaten. Selamlar..  06.02.2008 16:07
 

Hayat bize hatalarımızla yüzleştirdiğinde, dediğin gibi onalrla hesaplaşmak gererk, yokki hayat içinde hata yapmayanımız, severken bile hata yapabiliyorsak, üzüntülerimizde nasıl olacak. Değilmi? Onun için en önemlisi hat yapmadan evel iki kere düşünmemiz gerek diyeceğim, ama derlerya kelin merhemi olsa, ilk önce kendi kafasına sıkar...sağlıklı günler dileğiyle..saygılarımla..

Mehmet EREN 
 06.02.2008 13:08
Cevap :
Sevgili Mehmet, hata yapmak insanlara mahsustur, zaten. Teşekkür ederim. Selamlar..  06.02.2008 13:49
 

Merhabalar; Çok haklısınız. Hatalarla yüzleşebilmek.Ya da birisi hatanızı söylediğinde hiç hiddetlenmeden tartabilmek hareketini. İnsan olmanın bilincine varmek dersen daha iyi olacaksanırım. Hatasız kul olmaz.,

Yapukay 
 06.02.2008 9:53
Cevap :
Size yürekten katılıyorum, yorum ve katkılarınız için teşekkür ederim.  06.02.2008 10:38
 

Hiç bir şey yapmamaktır. Bizler her zaman herşeyi doğru yapan mükemmel canlılar değiliz. Arasıra da olsa vasat olabiliriz.Farkına varmak ve yüzleşebilmek ise insanı olgunlaştırır, geliştirir. Keşke yazını okurken Sezen'in şarkısını da fondan dinleyebilseydik. Eline sağlık.

menevish 
 06.02.2008 9:46
Cevap :
Sevgili Menevish, mail adresinizi bilseydim, size mp3 formatında bu parçayı gönderebilmek isterdim. Yazılarımı yazarken , Sezen'in ve Candan Erçetin'in parçaları bana çok ilham kaynağı olmuştur. Sevgilerimle.  06.02.2008 10:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 255
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1966
Kayıt tarihi
: 14.06.07
 
 

22.06.1970, İstanbul doğumluyum. Finans sektöründe çalışıyorum. Sanata ve edebiyata büyük ilgi duyuy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster