Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '12

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
7302
 

Hatice Turhan Valide Sultan

Hatice Turhan Valide Sultan
 

İstanbul'da Eminönü'nde denize nazır büyük ve güzel bir cami vardır. Padişah III.Murat'ın karısı Safiye Sultan yapımını başlatmış, fakat tamamlamak I.İbrahim (nam-ı diğer deli)'in karısı ve IV.Mehmet'in annesi Hatice Turhan Valide Sultan'a kısmet olmuş. Halk arasında adı Yenicami olarak söylenegelmiş ve günümüze de böyle kalmıştır.

Cağaloğlu'nda çalıştığım yıllar boyunca hemen her gün önünden geçtiğim bu caminin hemen arkasında bir türbe olduğunu bilmiyordum. Osmanlı tarihiyle ilgili olduğum dönemde öğrendim. Epeyce büyük bir türbe burası, üstelik herhangi bir Padişah adına yapılmamış olmasına rağmen altı Osmanlı padişahı ve aileleri de burada yatıyor. I. Mahmut, IV. Mehmet, III. Osman, III. Ahmet, II. Mustafa ve V. Murat burada yatan padişahlar.

Geçen yazılarımdan birinde anlattığım Gülnuş Sultan'ın kayınvalidesidir Hatice Turhan. Osmanlı tarihinde Hürrem Sultan'dan beri süregelen kadınlar saltanatı onun dönemiyle son bulmuştur.

Peki Hatice Turhan sultan'ın kayınvalidesi kimdir diye soracak olursanız hemen söyleyeyim, meşhur Kösem Sultan'dır. Bana kalırsa Osmanlı'da saltanat süren kadınların en ünlüsü, en entrikacısı ve hırslısıdır. Hürrem onun yanında masum kalır. Belki bunun sebebi Hürrem Sultan'ın kocası Kanuni Sultan Süleyman'dan önce ölmesi de olabilir. Fazla vakti olmamış diyebiliriz. Kösem Sultan ise o kadar uzun yıllar saltanat sürmüş ki, erkenden ölen kocası I.Ahmet'ten sonra oğulları IV.Murat ve I.İbrahim ile torunu IV.Mehmet'in padişahlığını görmüştür. Çocuk yaşta tahta çıkan oğlu IV.Murat'ın ilk yıllarında devleti o yönetmiştir. I.İbrahim'in ise deli olarak tanımlanan tavırları nedeniyle ipleri gene eline almıştır. Torunu IV.Mehmet döneminde ise artık yaptıklarından illallah diyen saray erkanı ve yöneticileriyle işbirliği yapan gelini Hatice Turhan Sultan tarafından perde ipiyle boğdurularak hayatına son verilmiştir.

Hazin bir son.

Kösem Sultan, bu yönünden başka halk tarafından ise fakir dostu olarak tanınır. Çünkü bir yandan çok fazla hayır işi ile uğraşmış, fakirlere yemek ve para yardımı yapmış.

İlginç bir tezat.

Geçen yıl izlediğim 'Kösem Mahpeyker' filminde şöyle bir kanıya vardım. Osmanlı sarayı, özellikle harem, yaşaması, hayatta kalması çok güç bir yer. Kösem de bu güç şartlarda hayatta kalmak, saltanatını sürdürmek için entrika üstüne entrika yapmış. Bu yaptıklarının kefareti olarak da halk için hayır işlemiş. (Bu benim kişisel görüşüm)

Kösem'den sonra gelini Hatice Turhan Sultan, oğlu IV.Mehmet küçük olduğundan devleti Köprülüler'in yönetimine bırakmış ve hiçbir işe karışmamıştır. Böylece kadınlar saltanatı bitmiştir.

Bu arada küçük de bir not ekleyeyim; Kösem için uzun yıllar valide Sultanlık yaptı demiştim ya, Hatice Turhan Sultan ondan da daha fazla, tam otuz dört yıl Valide Sultanlık yaparak Osmanlı tarihinde bu ünvana en uzun süre sahip olan kadın olmuştur.

O da fazla sayıda hayır yapmış, halk tarafından sevilmiştir. Eminönü'ndeki Yenicami'nin arkasında kendi adını taşıyan türbede oğlu ve diğer aile üyeleriyle birlikte yatmaktadır.

Çok fazla gözönünde olan bu büyük yapıyı kaç kişi biliyor, kaç kişi gözünden kaçırmayıp şöyle bir bakayım diyor bilmem.

Behiye Isın bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yine çok güzel bir anlatım olmuş, ellerinize sağlık. Bilmediğimiz ne çok şey var. Sayenizde öğrenmiş olduk. sevgiler

Merve Ballı Acar 
 04.01.2012 10:01
Cevap :
Ben Osmanlı tarihindeki kadın sultanların hikâyelerni okumayı çok seviyorum. Onları merak ediyorum. Bu konuda yazmaya devam edeceğim. Teşekkür ederim, sevgiler Merve hanım.  06.01.2012 23:06
 

Nurten Hanımcım merhaba.Yazınızı okurken gözlerimde canlandılar tek tek.Ne Valide Sultanlar gelmiş geçmiş .Dönen dolaplar ve yaşananlar da çok ilginç.Teşekkürler Nurten Hanımcım.MUTLU SENELER.

Şennur Köseli 
 02.01.2012 13:07
Cevap :
Yaa, kimler gelmiş geçmiş, neler olmuş bitmiş. Size de MUTLU SENELER, sevgiler Şennur hanımcım.  02.01.2012 21:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 314
Toplam yorum
: 619
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1189
Kayıt tarihi
: 07.08.11
 
 

Üsküdar İstanbul doğumluyum ve halen burada yaşıyorum. Okumak, yazmak ve seyahat etmeyi çok seviyor..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster