Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Kasım '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1193
 

Herkes aşıya...

Herkes aşıya...
 

Dünyada bir salgın hastalık tehlikesini aşırı ciddiye almakla eleştirilen ilk sağlık bakanı bizim bakan galiba...

İnanılmaz bir durum gerçekten.

Şükürler olsun ki bu kez başımızda elindeki bilgileri bizden gizlemeden, bizi çocuk gibi kandırmaya kalkmayan bir sağlık bakanımız var, diye sevineceğimize, adamcağızı işini ciddiye aldığı için, tedbirli olduğu için, sorumluluk duygusu yüksek bir insan olduğu için eleştiriyoruz.

Neymiş; eğer önlem alınmazsa şu kadar kişi ölebilir, diyerek ortalığı telaşa veriyormuş... "Hiç de öldürücü olmayan" bir grip için ille de aşı olun diye tutturuyormuş... Daha ortada fol yok yumurta yokken okul tatil ediyormuş...

“Bugün gazetesi” yazarı Gülay Göktürk, 1.11.2009 Pazar günkü “Teşekkürler Recep Akdağ” adlı yazısında “ Sağlık Bakanımızı hak ettiği şekilde öven mükemmel bir yazı yazmıştı.

17.11.2009 tarihli “Hürriyetin” haberine göre, Sağlık bakanımız Recep Akdağ aşağıdaki açıklamayı yaptı..

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "4 yaşındaki kızımı aşılatmaya fırsat bulamadan Domuz gribi oldu. 24 yaşındaki oğlum da grip oldu. Oğlum biraz daha ağır geçirdi. Evde dinlendiler. Ben zaten aşı oldum. Eşim de, ben de grip aşısı olduk. En ağır oğlum geçirdi. Biz hafif atlattık. Ailece bu hastalığı geçirdik" dedi.

Sağlık Bakanımıza "geçmiş olsun" diyorum.

Çevrenizde de söyleniyordur ama, “Domuz Gribi Aşısı” hakkında öğrencileri (Lise) bir dinleseniz. Neler neler anlatıyorlar aşının yan etkileri hakkında. Nereden duyuyorlar nasıl öğreniyorlar şaşar kalırsınız. Bazılarına göre aşı “kısırlık” yapıyormuş. Bazılarına göre aşıda domuz genleri varmış ve dinimize göre yasakmış… Batının bir oyunuymuş. ABD dünya kadar para kazanıyormuş vb.

Aklıma gençken bizi nasıl kandırdıkları geldi. Ne zaman uluslararası bir düzeyde aşı kampanyası ya da sağlık çalışması yapılsa, soyumuzu kurutacakları söylenir dururdu.

Yani bu şekilde kandırma yapanlar, nasıl yapıyorlar anlamıyorum? Utanmıyorlar mı? Hiç vicdanları sızlamıyor mu? Acaba salgında ölen sayısı arttıkça kendileri, çocukları aşı olacak mı?

Ülkemizi yönetenler veya yönetmeye talip olanlar çok dikkat etmeliler ağızlarından çıkan sözlere. Böylesine çok önemli bir sağlık hamlesinde “Ben aşı olmam” deklaresi Başbakanımız için son derece talihsiz olmuştur. Radyasyon tehlikesi varken, halka bir şey yokmuş gibi mesaj vermek adına, kameraların önünde çay içenleri hatırlattı bana.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Kuş gribi” salgınında da hemen gereken tedbirleri almıştı. Öteden beri alıştığımız üzere, bu tip tehlikelerin bizden saklanacağını düşünürken, Sağlık Bakanımızın kuş gribi salgınında, derhal gerekli tedbirleri alması ve tehlikeyi açıklaması sizi bilmem ama beni bir hayli şaşırtmıştı. Çünkü alışkın değildik böylesine ileriyi görerek tedbirler alan şeffaf bir bakana.

Bence ülkemiz için çok büyük bir şanstır Sağlık Bakanı Recep Akdağ. Ben neredeyse ilk kez rastlıyorum işini doğru dürüst yapan böylesine bir Sağlık Bakanına. Alışılan dışında, işinde ciddi, ön görülü, Tv lerde sık sık görünmeyen. Ne yapacağını iyi bilen, çalışmalarında bilimsel verilere önem veren…

Güven veriyor.

“Teşekkürler Recep Akdağ”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dünya Sağlık Örgütü'nün direktifleri doğrultusunda tüm dünyada gerçekleşen aşı kampanyaları ve milyarlarca dolara varan aşı ve ilaç stoklarına rağmen "Yanlış yapıyorsunuz" diyen bazı bilim adamları ilk aylarda tepkiyle karşılanıyordu. Ancak son dönemde hastalığın neredeyse tamamen ortadan kaybolması ve ölüm vakalarının normal gripten ölümlerin bile kat kat altında kalması saygın bilim adamlarının da yavaş yavaş "domuz gribi abartıydı" diyen bu uzmanların yanına katılmasına sebep oldu.

DurmuşGüler 
 04.02.2010 13:59
 

www.milliyet.com.tr/Yazar.aspx?aType=YazarDetay&ArticleID=1165255&AuthorID=221&b=15 Ocaktan sonra is isten gecmis olur &a=Devrim Sevimay&ver=78

DurmuşGüler 
 23.11.2009 8:31
 

Geçtiğimiz hafta aşı olduktan sonra yedi kişinin öldüğü şeklindeki haberlerin basına yansıması ülkede aşıya karşı korkuyu artırmıştı. Ancak aşı nedeniyle ölenlerin sayısı enstitünün resmi rakamlarına iki olarak geçti. Almanya’da yaklaşık 80 bin kişinin söz konusu gribe yakalandığı belirtilirken şimdiye kadar domuz gribinden ölenlerin sayısı ise 20’yi geçti. [ÜNAL ASLAN-FRANKFURT]

DurmuşGüler 
 22.11.2009 15:57
 

Başbakanın konuşmalarını nasıl şaşkınlıkla izliyordu değil mi? :)İkisinden biri dürüst değil. Bakalım,zaman.. Sağlık bakanının dürüst olduğunu gösteriyor ama... Dünya sağlık örgütü, Türkiye de 3000 kişinin gripten öleceğini açıklamıştı. Bu rakamlar doğrulanacak gibi bir hız var ölümlerde.Kafaları karıştıran, yan etkilerden çok başbakanın açıklamaları oldu bence.Okullarda benim çocuğum vurulsun diyenler, başbakanın söylemi üzerine, imzalarını çekmeye başladılar.Anlamadığım, bu aşıların gelmesi için başbakanın da imzası gerekiyordu. Ne hakları var, insanları böyle telaşa düşürmeye? Bu arada gerçekten yan etkileri var, aşıdan ölen insanlar var. Bildiğim kadarı ile alerjik insanlar ölüyor. Böyle bir açıklama yapılmalıydı önceden. Mesela benim oğlum aşı vurulamayacak, çünkü alerjik. Doktorlar söylüyor ama hiç alerji testi yaptırmadan,gidip aşı vurulan insanları kim uyarmalıydı? Sağlık bakanı değil mi? Halk ne yapacağını şaşırmakta haklı.Kızmamak lazım.Sevgi ve saygılarımla

SINIR 
 22.11.2009 1:02
Cevap :
Benim yazımda aynı yönde. Başbakan tarihe olumsuz geçecek bir laf söyledi. Almanya'da ölenler var deniyor fakat aşıdan olmadığı açıklanıyor.. Söylentiler diz boyu. Ben Dünya Sağlık örgütü açıklamalarına ve Recep Akdağ'a inanıyorum. Bugünün gazetelerinde de vardı özellikle çocukların aşı olması isteği. Aşı olunsa bile 5000 kişi deniyor, Sağlık Örgütünce...Yinede çok eminim ölü sayısı arttıkça neden aşı olmadık diye düşünenler çoğalacaktır. Bence Başbakan inandırıcılığını büyük ölçüde yitirecektir. Gerisi Van gölü canavarının varlığına inanmaktır. Çünkü durum ortadadır. Mükemmel yorumunuz için teşekkür ederim. Saygılarımla.  22.11.2009 15:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 138
Toplam yorum
: 559
Toplam mesaj
: 168
Ort. okunma sayısı
: 904
Kayıt tarihi
: 06.02.07
 
 

Gazete ve kitaplara hep tersten göz atar, daha sonra okumaya başlarım. Bu özelliğim devrik cümlel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster