Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '12

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
660
 

İmam Hatip okulları niye boş kaldı?

İmam Hatip okulları niye boş kaldı?
 

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yaptığı şu açıklama, bu işte bir bit yeniği olduğunu gösteriyor.

Bakan Ömer Dinçer şöyle söylüyor; öğrenci bulamadıkları yaklaşık 73 imam hatip okulunu kapatacaklarını açıkladı. Bakan imam hatiplere rağbetin düşük olması sebebiyle birçok okulun kontenjanının dolmamasını "Tüm Türkiye’de imam hatip liselerine kayıtla ilgili tahminlerimizde yanlışlık oldu." şeklinde cevap veriyor. Fakat 4+4+4 sistemine geçilmesi ile birlikte normal okulların imam-hatip ortaokullarına ve liselerine dönüşmesi ülkenin her yerinde çok sayıda öğrenci ve veli tarafından protesto edilmişti. Bakan'ın yanlış hesapladık açıklamalarına rağmen sürecin başından beri gelen tepkiler ve itirazlar imam hatip okullarına iddia edildiği gibi bir rağbet olmadığının göstergeleri olarak değerlendiriliyor.

Bakan Ömer Dinçer yakın zaman önce de imam hatip okullarına beklediklerinden yüksek rağbet olduğunu iddia etmişti. Bu sene bin 141 imam hatip ortaokulu açıldığını ve 109 bin öğrencinin kayıt olduğunu söyleyen Bakan, bunların 411’inin imam hatip liseleri bünyesinde bulunduklarını, kalanların ise bağımsız imam hatip ortaokulu olarak açıldığını söylemişti.

Aynı şekilde 703 imam hatip lisesi açtıklarını ve beklentilerinin üzerinde 125 bin öğrencinin ek kayıt yaptığını eklemişti. Bu açıklamasından kısa süre sonra İstanbul'da 73 okula tek bir öğrencinin bile kayıt yaptırmadığı ortaya çıktı.

4+4+4 ile beraber imam hatip okullarına kayıt yaptırılmasını sağlamak amacıyla skandallara varan boyutta çalışmalar yürütülmüştü. Bunun en başında imam hatip okulları dışındaki okullarda okuyan öğrencilere yönelik yürütülen karalama kampanyası geliyor. Artık her gün duymaya alıştığımız "Çocuğunuz imam hatibe gitmesin de terörist mi olsun, anarşist mi olsun?" ezberi süreç boyunca birçok AKP'linin ağzından düşmedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı açılış törenini Denizli Cedide Abalıoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde yaptığı konuşmada ''Ne zarar gördünüz imam hatip okullarından da bunları kapattınız. Ne yaptı imam hatipliler size de bunları kapattınız. İmam hatip okullarından terörist yetişmediği için mi imam hatip okullarını kapattınız. Anarşistler yetişmediği için mi imam hatip okullarını kapattınız. Vatana hizmet aşkıyla yandıkları için mi imam hatip okullarını kapattınız" sözlerini sarf etmişti. Bu sözler ülkede bomba etkisi yapmış, imam hatip mezunu birçok teröristin ismi sıralanmıştı.

4+4+4 ile birlikte bütün okulları imam-hatip yapma şansı elimize geçti sözleriyle büyük tepki toplayan AKP Muğla Milletvekili Ali Boğa da bu sayede "Memleketin geleceğini satmayan, inancına saygılı diplomatlar, yöneticiler o zaman bu memleketin başına gelecektir" diyerek diğer okulları karalamış, kendi torununu ise Fransız okuluna göndermişti!

Adıyaman Valisi Ramazan Sodan da benzer bir açıklama yaparak dindar gençlik yetiştirme hedeflerinin esas amacını ortaya koymuştu:

Vali Bey ne demişti?

"İmam hatiplilerin teröre bulaştığını, devlete taş attığını görmedik. Kat sayı getirilerek engel konuldu yine de isyan etmediler. Herhangi bir olumsuzluk içerisinde olmadılar. Teröre bulaşan gençlere bakalım, devlete taş atan gençlere bakalım. Bunlara Allah inancı verebilseydik bu gençler olumsuzlukla karşılaşmazdı. Halkımızın okulları bunlar. Ben bu olumsuzlukların geçeceğine inanıyorum. Bu olumsuzlukların düzeleceğini sanıyorum."

Özellikle medya aracılığı ile yürütülen bu kapsamlı çalışmaların yanı sıra imam hatibe kayıt yaptırılmasını sağlamak için başvurulan yöntemler pes dedirtmişti. Ülkenin birçok yerinde cuma hutbelerinde vaaz verilmesi, müftülüklerin bizzat kayıt çalışması yürütmesi, camı önlerinde kayıt masaları kurulması bu skandallardan bazıları…

Bunun dışında tam bir hukuksuzluk örneği de olan ve Sultangazi'de yaşanan skandal imam hatipleşme için ortaya konan zorbalığı açıkça ortaya koydu. Sultangazi'de puanı yetmediği için Anadolu ya da meslek liselerine yerleşemeyen 100’e yakın öğrencinin, bilgileri dışında imam hatip liselerine yerleştirildiği ortaya çıktı. Bu öğrencilerin arasında birçok Alevi öğrenci olduğu da kaydedilirken veliler durumu protesto ettiler. Oluşan büyük tepkiler sonucunda Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü görevden alındı.

4+4+4 dönüşüm sürecine dair kapsamlı çalışma yürüten bazı kurumlar, yaptıkları çalışma ile imam hatip ortaokullarına beklenen ilginin gösterilmediğini Ağustos ayında ortaya koymuştu. Rağbetin az olması sebebiyle başvurular uzatılmış, zorla kayıtlar alınmaya çalışılmış, hatta daha çok okula öğrenci yayabilmek amacıyla imam hatiplerde kontenjanlar az tutulmuştu.

Yürütülen tüm bu seferberliğe rağmen halk eğitimin imam-hatipler eliyle gericileştirilmesine izin vermedi. Yapılan bütün özendirmeler ve hatta zorlamalar boşa çıktı. Halkın tepkisi ve protestolarıyla bazı okulların imam-hatibe dönüştürülmesi engellenirken birçok okul da boş kaldı.

Yani halk imam hatibe ilgi göstermedi…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

5. sınıflar ve lise birinci sınıflarda seçmeli derslerlerde seçilen Peygamberin Hayatı ve Kuran derslerini dikkate almadan yapılan değerlendirme eksik kalır.Başka bir anlatımla AKP'li vekilin dediği gibi "her okul İmam Hatip" olmuştur...

Necati TÜFEKCİ 
 06.10.2012 13:33
Cevap :
Merhaba, haklısınız hocam. Ancak çoğu okulda açılan imam hatip bölümleri, bunca reklama, promosyona rağmen öğrenci çekemedi. Şimdi kapatma durumuyla karşı karşıyalar. Milli Eğitim Bakanı'da adeta imam hatip bakanı gibi! Selamlar...  06.10.2012 14:52
 

Merhaba Mesut bey, Siz hiç üzülmeyin İmamhatiplerin boş kalmasına. Biz bir Suriyeye girelim, oradan birçok çocuk getirip yerleştirir doldururuz evelallah. Kala kala dinsiz Anadolu çocuklarına kalmadık. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 06.10.2012 13:16
Cevap :
Merhaba Osman Bey. Geceleri gözlerime uyku girmiyor:))Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  07.10.2012 13:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3039
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster