Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
170
 

İnsanlar, insancıklar

İnsanlar, insancıklar
 

alıntıdır


İnsanlar ikiye ayrılır, gamlılar ve gamsızlar.

Sorumlular ve sorumsuzlar olarak da, eşekler ve semerleri olarak da tabi.

Ne kadar çok sorumlu olursan, yüklendiğin görevi ne kadar dert edinirsen, sırtına semer vuran o kadar çok olur.

Ne rahattır bu insanlar, hiç bir şeyi dert edinmezler, nasıl olsa daima işleri yapacak, sorunları çözecek birileri vardır. Bunlar da ikiye ayrılır, yapılanın değerini bilip teşekkür edenler ve umurunda bile olmayıp bunu, yapanın görevi sayanlar.

Mutlaka yaşıyorsunuzdur bu durumları; en yakınınıza, ailenize bakın. Her ailede yükü çeken bir kişi mutlaka vardır. Hadi aile kalabalık diyelim, olsun olsun iki kişi, o kadar. Evin faturaları, alışverişi vs. gibi şeylerle kazara ilgilenen bir kişi oldu mu, artık diğerleri nasılsa ilgilenen var diyerek ipe unu serip oturmayı tercih eder.

İşçi statüsünden kendi işinin sahibi statüsüne geçişimin dördüncü yılındayım. Bu süre içinde o kadar değişik insanlar tanıdım ki, hayretten ağzımın açık kaldığı çok oldu. Bunun iki sebebi olabilir diye düşünüyorum, hayret edişimin yani. Birincisi, tam yirmi iki yıl boyunca çok düzgün bir şirkette çalışmış olmam. Prensipli, ilkeli işverenlerimin olması, verilen sözlerin zamanında yerine getirilmesi, sorumluluklardan kaçılmaması. İkincisi ise yetiştiğim ailenin çocuklarına dürüstlük, doğruluk, çalışkanlık aşılaması.

Tam anlamıyla sudan çıkmış balığa döndüm diyebilirim bu dört yılda. Ne kadar izole ve hijyenik bir hayat yaşamışım ben. Herkesi de öyle sanma yanılgısına düşmüşüm. Kimsenin bir şeyi dert ettiği yok. Devlete borcu olanın umurunda değil, iş yaptırdığına emeğini vermemek ya da mümkün olduğunca geciktirmek marifet, çalışanından en çok almak en az vermek iş adamlığı...

Bu mudur yani?

Bu insanların gece yatağına yattığında nasıl uyuduğunu merak ediyordum, artık etmiyorum. Öyle mışıl mışıl uyuyorlar ki, kendilerini haklı çıkaracak sebepleri öyle güzel bulmuşlar ki.

Bir arkadaşımın, "insan ailede değil sokakta yetişiyormuş" sözü ne kadar doğru geliyor şimdi.

Öfkeliyim, isyanım büyük, nedenlerim niçinlerim çok fazla.

Fakat artık bu neden niçin sorularını sormaktan da vazgeçiyorum. Hayatı kendi bildiğim gibi yaşamaya devam diyorum. Kalbim katılaşmadan, ama onların düzenine de uymadan yaşamalıyım, hakkını vererek.


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Nurten Hanımcım öyle işte malesef durum bu.Önemli olan sizin dediğiniz gibi insanın kalbi katılaşmadan doğru bildiği yolda ilerlemesi.HAKKINI VERMEK.sEVGİLERİMLE.

Şennur Köseli 
 11.05.2012 10:51
Cevap :
En korktuğum şey, kalbimi katılaştırmak. Zaman zaman çok kızdığımda, "Allah'ım ne olur benim için de ne nalet bir kadın şu Nurten desinler" diye söyleniyorum. Desinler de benden menfaat beklemesinler. Çünkü hayır demesini öğrenemeyeceğim ben galiba. Fakat, öyle biri de olmak istemiyorum, benliğimi kaybetmek, ben olmaktan çıkmak istemiyorum. Çıkmamalıyım o zaman değil mi? HAYAT DA ÖYLE GÜZEL Kİ:) Sevgilerimi yolluyor, çok öpüyorum sizi.  12.05.2012 22:45
 

Ahh Nurten Hanım inanın çok iyi anlıyorum sizi. İnsanlar ikiye ayrılsa yine iyi. Bir kaç modele ayrılıyorlar ne yazık ki. Narsist, egoist vs... Hayat öğretiyor. Ne aile, ne okul çalışma hayatı başladığında anlıyor insan yaşamanın ne demek olduğunu. Ama bunca çeşit insanın arasında özel olmak, önemini yitirmemek, çizgiyi bozmamak ayrıcalık. Üzülmeyin, sıkmayın canınızı. Sadece içinize dert etmeyin yeter.sevgiler

Merve Ballı Acar 
 11.05.2012 9:41
Cevap :
Ah merve'ciğim, içime dert etmemeyi öğreneceğim mutlaka da, hayatımın sonunda olacak bu diye korkmuyor da değilim:))) Neyse, biz benliğimizi kaybetmeyelim de... Sevgilerimle canım.  12.05.2012 22:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 314
Toplam yorum
: 619
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1171
Kayıt tarihi
: 07.08.11
 
 

Üsküdar İstanbul doğumluyum ve halen burada yaşıyorum. Okumak, yazmak ve seyahat etmeyi çok seviyor..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster