Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '13

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
960
 

İnsanlar gördüklerini gizleme ve bildiklerini söylememe hakkına sahip olamazlar

İnsanlar gördüklerini gizleme ve bildiklerini söylememe hakkına sahip olamazlar
 

Gördüklerini gizliyor, bildiklerini söylemiyorlarsa böyle bir hakları var demektir. Kimbilir nelere şahit oldular ve hangi bilgileri saklıyorlar. Zorla konuşturup öğrenme hakkımız yok diye o bilgi onda mı kalsın. Bu konuda kişiye zarar vermeden, baskı anlamında olmayan teknikler kullanılarak her hangi bir olay ya da durum hakkında bildiklerini öğrenmeliyiz.

Bizimkisi kuru bir iddia; zira kimin neyi gördüğünü ve neleri bildiğini tespit etme imkânımız yok. Ama herhalde ülkemizde meydana gelen onca olayı görenler bilenler oluyordur. “Gördüm; biliyorum da; ama söylemek zorunda değilim” İşte orada duracaksın. Adına hukuk diyemeyeceğimiz klasik adalet bir insanın yaşadığı dünyada nelere mecbur olduğunu bilemiyor olabilir; ama Kerim Korkut hukuk sistemlerinde kişi gördüğünü saklayamaz; ilgili ve yetkili yerlere bildirmekle mükelleftir.

Ne güzel düzen ya, adam birini öldürüyor, gören de var bilen de; ama söylemiyorlar. Özellikle gizliyorlar, korkudan gizliyorlar. Türkiye’de herkesin içinde de cinayet işleyebilirsiniz. Korkmayın kimse sizi şikâyet edemez. İnsanlar korkarlar, düşman kazanmaktan çekinirler.  Oysa son yıllarda birçok insan gizli tanık sıfatıyla ifade verdiler. Ben hiçbir muhbirin deşifre olduğunu ya da öldürüldüğünü duymadım. Bu da ülkemizde korkudan çok suça ortaklık şeklinde gizlemenin olduğunu gösteriyor.

Yönetim ülkeye hâkim olmadığı için herkes bildiği gibi hareket ediyor. Ortada faili meçhuller (on binlerce olduğu söyleniyor) varsa herkes bildiği gibi hareket edemez. İşin kötüsü bilmiyorum, görmedim demek kolay; kişinin bildiğini, gördüğünü ortaya çıkarmak zordur. Burada lüzumlu bilginin bilerek saklanması nedeniyle kişiye karşı bir cezai müeyyide gereklidir. Valla ben bir şekilde bildiğini, gördüğünü tespit edersem cezalandırırım.

Böyle bir hak, böyle bir özgürlük olur mu ya! Devlet devlet değil ki. Düşünün ki kanununda bununla ilgili ceza bile yok. Adam cinayeti görmüş, soruyorum, bilmiyorum diyor. Ve bunun kanunda cezası yok. Ancak olayın içindeyse sorgulayabiliyorsun. Olay anında oradaysa veya orada olması gerekiyorsa sorgularım. Bilmiyorum dediği zaman, bildiğini tespit edersem hapse atarım. Ortada bir olay bir durum varsa ve sen şahit olmuşsan gördüğünü, bildiğini saklayamazsın.

Bir de tutmuş devlet kanuna yardım edin diyor, insaniyete çağırıyor. Ceza vereceğiz de kimin umurunda. Nasıl tespit edecek diyorlar. Bu kimseler Kerim Korkut’u tanımıyorlar. Ben cinayeti de ortaya çıkarırım, cinayeti görenleri de. Ve cinayeti görenler bir suçu sakladıkları için hapse girerler.

Sadece ölüm, cinayet gibi olayları düşünmeyin. İnsanlarımızın birbirlerine bizlerin bilmediği sayısız kötülükleri var ve halk bunların çoğunu biliyor ama saklıyor. Siz biliyor musunuz bir avuç kötü koca ülkeye kan ağlatıyor. Bu yüzden işte. Kötülerin suç ortakları ve halkımız bildiklerini gördüklerini sakladıkları için kötüler hep galip geliyorlar.  Suç ortağı olup saklayanları yine de sorguya alabiliriz. Anasıdır, babasıdır, şunudur, bunudur. Ama diğer insanlar sakladıkları birçok olaya ait lüzumlu bilgilerle yaşar ve ölüp giderler.

Düzenimiz kurulduğunda kişiyi hiç olayın içine katmayan ya da muhatap etmeyen bir sistem kurulacaktır. Kişiler kendilerini hiç riske atmayan (hiçbir şekilde kimin bilgi verdiği anlaşılamayacak) bir yolla bildiklerini Profesyonel Ordu destek birimine aktardıkları ve verdikleri bilginin doğruluğu teyit edildiği takdirde parasal bedeli kendilerine hiç anlaşılamayacak bir şekilde ödenecek. Tabii ki aksi takdirde ceza da söz konusu.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Toplumun en büyük yaralarından biridir bu. Kesinlikle hukuğa indirilmiş bir darbedir de tabii. O nedenle insanlığın en büyük YANILGIlarından da biridir.Çünkü akıllılık, hatta bir iyilik, bir yararlılık bile SANARAK,öyle ki kendini veya bir başkasını koruduğunu sanıp yalan söyler, sahtekarlık yapmış olur ki bunlar zaten birer “yanlış”tır, ve böylece de haksızlık etmiş ve zarar vermiş olur aslında birilerine, hatta kendine bile ama hiç aymaz da buna.O yüzden tam anlamıyla bir sanrı, bir aldanış ve son derece de zararlı bir "alışkanlıktır" da bu. Ama gel de insanın bunu kavramasını sağla işte. O yüzden bu sorunun da yine TEK “kesin” çözümü "sadece" AHLÂK VE BİLİNÇtir yine! Ödül ve ceza ise durumu “tam” çözmez, çözemez. Zira o zaman da “bilmiyorum” diyenlerin yanısıra bir de “biliyorum” deyip neler neler uyduranlar da türer ki daha da çorbalaşır iş! Her sorun sadece taa o en kökteki, en derindeki ASIL "neden" üzerinden çözülebilir ancak! diğer çözümlerin hepsi afakî kalır. Selam ile..

Filiz Alev 
 03.07.2013 23:04
Cevap :
Bu harikulade yorumunuzu diliyorum ki insanlar okurlar.Çünkü böylesine derinlikli ve çizgi dışı analizler toplumumuzda pek yapılmıyor. Konu da sizi dediğiniz gibi çok önemli. Gerçekten teşekkür ederim Filiz Hanım.   04.07.2013 18:54
 

1- Bana islemez anayasa ile bu haklarim teminat altina alinmistir2-Askerlik gorevimi yurt disinda yaptim. Atomal klerans ile yani atom evraklarini gorme yetkisi, bittikten sonra ulkeden avrupaya kara yolu ile seyahate cikacaktim onume bir engel cikti atomal klerans sahipleri bilginin bitiminden bes sene muddetle demirperde ulkelerine seyahat edemezler yahu ben hic atom evraki gormedim ossun ya gorduysen, bilgi her zaman yetkide olmaz!!!

Newyorker 
 03.07.2013 22:26
Cevap :
Amerika'ya boşuna özgürlükler ülkesi denilmiyor.  04.07.2013 18:55
 

Kıymetli korkusuz Kerim :Sizin o hayal ettiğiniz düzende de böyle bir konuyu gündeme bile getiremezsiniz.Çünkü iç savaş çıkar.O zaman Muhbir ordusu kurmanız lazım.Derin Devlet, faili meçhuller kaldı.sizin döneminizde sorgulama başlarsa Ankara,İzmit,Amasya yolunda susturucu ile sustururlar. sizinki de olur Karanlık devlet.Yapamazsınız sizin bu yazdıklarınız hayalden öteye gidemez.Bak Mısır'a Bahar gelecek dediler Musri zemheri soğuk kış geldi.Öyle rahat değil.Düşünceniz güzel faaliyete geçirmek zor olduğu için kötü.Adam sorgulanacağım diye yaralıyı hastaneye götürmekten çekiniyor.Korkutma şu toplumu oy kaybına neden olur yarı yolda kalırsın.İyi akşamlar sayın korkusuz.

Mehmet Burakgazi 
 03.07.2013 21:14
Cevap :
Ben aslında cesur değilim ama korkmaya hakkınız olmadığı zaman her şey değişiyor...Bu yürekliliği göstermek zorundayız şairim.  04.07.2013 18:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5191
Toplam yorum
: 13506
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 666
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster