Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ağustos '07

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
7066
 

İşyerlerinde Bizans oyunları

İşyerlerinde Bizans oyunları
 

Bizans yıkılmış olsa da dünyaya bir miras bıraktı giderayak. Bu mirasa Bizans Oyunları dedi insanlar. Kurnazca, incelikleri olan ve asla etik olmayan rakibini bir şekilde saf dışı etmek için planlanan gizli, sinsi, çirkin oyunlardır bunlar.

Günümüzde bu tabir artık çoğunlukla iş yerlerinde anılıyor. O kadar ki bazı çok tanınmış işyerlerinin adı ilk önce bu tabirle anılıyor.

Genelde iş yerlerinde rastlanan oyun türleri şunlardır;

Terfi almak için aynı pozisyondaki arkadaşlarını gizliden sabote etmek,

Topluca yapılan ve/veya başkasının yaptığı işin üzerine yatmak (sahiplenmek),

Yönetici önünde rakibinin açıklarını ve/veya eksiklerini açığa çıkartmak,

Çalışma arkadaşlarının ağzından laf alarak yöneticiye ekleme yaparak aktarmak,

Çalışma arkadaşlarına yönetici hakkında olur olmaz bilgiler vermek ve bunlara inandırmak,

Takım çalışmalarında öne çıkmak için diğerlerini sabote etmek ve türetilebilir akla hayale gelmeyen bir çok örnek.

Tabi ki bu oyunlar sadece alt ve orta düzey çalışanlar arasında olmuyor. Yöneticiler de bu oyunlara bir çok zaman iştirak ederler. Bu örneklerin en kötüsü de kendi astı ile birlikte bu oyunlara iştirak eden yöneticilerdir. Bu tür yönetici katılımları diğer çalışanlar arasında negatif etkiler yaratır ve çalışma motivasyonunu bağlı olarak çalışma performansını da hızla düşürür.

Yöneticinin bu oyuna katılma sebebi genelde ya çalışanlar arasında olan bitenden gizliden haber almak ya da sevdiği bir personelinin artılarını arttırarak ona terfi vermek için katılır.

Fakat unutulmaması gereken bir yönetici Bizans oyunlarına müdahil oluyorsa mutlaka beklentisi büyüktür ve ona oyun arkadaşı olan astı bir şeyler kazanır ve fakat kaybı her zaman fazla olur.

Peki bu oyunlara nasıl taş koyulur.?

Her şeyden önce net olun.!

Çalışmalarınızı hiçbir zaman ertelemeyin ve işinize her zaman hakim olun. Bu size büyük bir artı kazandırır. İşinde açığı olmayan birine başka yollardan tuzak kurulmaya çalışılır bunlar da genelde asılsız dedikodular ya da büyütülen ufak tefek kusurlar olur.

Bunların da icabından gelmek aslında zor değil.!

Her zaman sesli konuşacaksınız.!

Sesli konuşacaksınız derken ortalarda ciyak ciyak bağıracaksınız anlamında değil. Yanlış bir şey gördüğünüzde arkanızı dönmeyeceksiniz. Hayır demeyi bileceksiniz. Olmamış, uymuyor, mümkün değil diyebileceksiniz. Haklarınızı, sınırlarınızı bileceksiniz. Ofis içerisinde ikili ilişkilere çok dikkat edeceksiniz.

Sesli konuşacaksınız.! Korkmayacaksınız yanlışların üzerine gitmekten.

Hatalı gördüğünüz bir konuda konuşurken kim ne der kim ne düşünür diye tereddüt etmeyeceksiniz. Siz konuşacaksınız, onlar düşünecek ne diyecek, nasıl hareket edecek diye.

Başınıza bir Bizans oyunu geldiğini veya oyunun kurulduğunu anladığınız an çok sakin olmalısınız. Oyun mutlaka bir yerden patlak verecektir. Bir şekilde sinir harbine dönüşmesine izin vermeyin. Eğer bu oyunun içerisinde birde yönetici varsa ve gizliden sinirler gerilmişse o anda size karşı mobing uygulamaları başlar.

Olayı tamamen ortadan kaldırmak için tek yapmanız şey kenarda köşede değil ortada durmak. Unutmayın cinayetler bile kalabalık, göz önünde olan yerlerde işlenmez.

Bizans oyunları da böyledir. Çok ortalıkta oynanmak istenmezler. Siz işinizin başında göz önünde sesli konuşan biri olursanız size karşı oynanacak oyunların büyük olasılıkla önüne geçmiş olursunuz.

Unutmayın Bizans oyunları hiçbir zaman etik ve bahanesi olan oyunlar değildir. Çok çirkin, saygısız ve sinsidirler. Bu oyunu düzenleyen kadar bu oyuna katılan herkes bir gün bir yerlerde mutlaka hak ettikleri cezayı alırlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir kimya firmasında staj yapıyordum.Üretim müdürü bana resmen takmıştı.Adam evamlı bana hakaret ediyordu.Sonra anladım ki; adam benim yaratıcılığıma karşı bana kinleniyormuş.Bie işe giriyosunuz,müdür den daha iyi iseniz seni şutlamak için hertürlü yıldırma politikasını uyguluyor.en güzeli kendi işinde çalışmak!

gökhanyüceerim 
 18.09.2007 2:30
Cevap :
Tabiki insanın kendi işi gibisi yoktur ve fakat bu şansa herkesde sahip değildir. Yıldırma politikaları, Bizans oyunları hep olacak. Bunları nasıl savuşturup su yüzüne çıkartacağımız düşünmemiz gerek. Yorumunuz için teşekkürler, sağlıcakla kalın.  18.09.2007 20:04
 

Nefis bir yazı. Maalesef bu tür basit oyunlar sadece iş hayatıyla sınırlı değil.Hayatın her alanında var böyleleri. Farklı bir ortamda neredeyse birebir yaşadım anlattıklarınızı.Bir insan kötüyse ne yaparsanız yapın hala kötü olarak kalıyor ve size karşı tavrı değişmiyor.Yüz göz olmamak da bir çeşit cevap gibi geliyor bana.

shalimar 
 28.08.2007 0:04
Cevap :
Haklısınız bu oyunlar yaşantımızın farklı ortamlarında da var. Fakat uzaklaşması, kaçması belkide en zor olan iş yerimizdir. O yüzden benim en tehlikeli gördüğüm Bizans oyunları iş yerlerinde ortaya çıkar. Yorumunuz için teşekkürler, sağlıcakla kalın.  28.08.2007 21:23
 

Cok yararli bir makale sapka kaldiriyorum.

Idris Muslu 
 19.08.2007 15:40
Cevap :
Her zaman söylediğim gibi umarım bu oyunları kuranlar çabuk yanar. Yorumunuz için teşekkürler.  21.08.2007 0:36
 

Çok bilgilendirici ve bir o kadar da yararlı bir yazı olmuş. Çok teşekkürler.

dilsad save 
 16.08.2007 23:48
Cevap :
Keşke böyle olaylar yaşanmasa da böyle yazılar yazılmasa. Yorumunuz için teşekkürler.  17.08.2007 0:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 99
Toplam yorum
: 89
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 2295
Kayıt tarihi
: 25.03.07
 
 

1977 yılında İstanbul'da doğdu, zamanının getirdiği bir çok avantajı değerlendirdi. Sokakta oynad..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster