Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mayıs '11

 
Kategori
Evcil Hayvanlar
Okunma Sayısı
4674
 

Kedilerle köpeklerin farkı

Kedilerle köpeklerin farkı
 

U yumsuz olan kediyle köpek değil, onları ha bire kendi gibi birbirine düşüren, insanoğlu insan...


Kediler de, köpekler de benim hiç yabancım değil güzel okuyucum. Her iki hayvan türünden gerek evimde, gerek kapımın önünde, gerek sokakta, gerekse deniz kenarında sayısını bilmediğim kadar çok besledim. Ölene kadar da besleyeceğim. 

Onlara bu kadar yakın olunca, haliyle, çok iyi de tanıyorsunuz onları; ister istemez. Farklarının da farkına varıyorsunuz kendiliğinizden. Dilimin döndüğünce o farkları anlatacağım size; belki bir işinize yarar diye... 

- Kediler şehir efsanesi haline gelmiş kadar nankör değilse de; aşırı bencil ve özgürlük delisidir. Köpekse kendini insan sanacak kadar yakın, sıcak ve sadık ve de itaatkardır ummayacağın kadar... 

- Kediyle ancak o istediği zaman, ancak onun istediği kadar oynayabilirsiniz. Köpekleyse istediğiniz zaman ve istediğiniz kadar... 

- Kedi tuvalet terbiyesi dışında davranışları konusunda hiç denecek kadar az eğitilebilr. Köpekteyse eğitimin sonu ve sınırı yok desem durumu abarttmış olmam heralde. 

- Kedi 3000 yıldır; köpekse 10.000 yıldır insanoğluyla birlikte yaşamakta. Aradaki yakınlık farkı da çok büyük ihtimalle buradan doğmakta... 

- Kedi, ilişkide olduğu kişileri ve yakınlık derecelerini seçerek, kendine göre ayarlar. Sözgelimi, ailenizin annesiyle, babasıyla, çocuklarıyla ayrı ayrı kişisel ilişki kurar. Aile dışı yabancılaraysa zor ve zamanla alışsa da çok zaman fazlasıyla soğuk ve mesafelidir. Köpekse sevgiyi paylaşmakta anlatılamayacak kadar cömert ve paylaşımcıdır. 

- Kediler fazlasıyla korkak ve panik atak ( sokakta, trafikte o yüzden bir çok kedi ezilir.) ve sınırlı zekaya sahiptir. Köpeklerdeyse yer yer 5 yaşında çocuk zekasına sahip olanlarına bile rastlanır. 

- Köpeğin önünne ne koyarsan; kediyse sadece sevdiğini yer. 

- Kedi çoğu zaman kaprisli, bencil ve çıkarcıdır. Sizi ha bire keyfince yönetir ve yönlendirir. Köpek içinse siz ancak itaat edilecek birisiniz. 

- Hacim farkları yüzünden, kediler daha sevimli bulunur. Evlerde daha çok beslenir. Sokaktaki normal insan, kedilere daha töleranslıdır. Ancak köpekler bu konuda inanılmayacak derecede şanssızdır. Cüsseleri yersiz korku ve endişeye, belediye zabıtalarınca yersiz ve haksız hunharca katledilmelerine zalim bir gerekçe olur. 

- Sokakta kalmış veya sokağa atılmış bir kedi, bu gerekçelerden dolayı, köpekten çok daha kolay barınır ve beslenir. Köpeğiyse kediden çok daha zor ve çetin bir yaşam mücadelesi beklemektedir. 

- Yine aynı sebeplerden, kedileri sahiplendirmek, onlara sıcak bir yuva bulmak köpeklerden çok daha kolay ve zahmetsizdir. 

- Köpekler iyi bakıldıklarında kedilerden çok daha uzun ömürlüdür. Çok çok iyi bakılan bir kedi en fazla 7 - 8 yıl yaşayabilirken köpeklerinse 15 yıl yaşayanına rastlanır. 

- Kedinin bakımı çok daha kolay ve masrafsiz; köpeğinkiyse hakkıyla yapılırsa eğer, çok daha zor ve masraflıdır. 

- Köpek çok daha sıcak ve ilgili olduğundan kediye göre insana; çok daha yakın ilgi ve zaman ister sahibinden. Kediyse neredeyse hiç önemsemez bunları. Çünkü dünyanın merkezinde o vardır. Sevseniz de olur onu, sevmeseniz de... 

- Kedilerin de hassas ve duyarlı olanlarına rastlansa da; köpek bu konuda da kediye fersah fersah fark atar. 

- Köpeğin insanın günlük hayatında ona sağladığı fayda; kediyle karşılaştırılamayacak kadar çok ve çeşitlidir. 

- Çocuklarla iletişimde ve çocukların sosyalleşmelerinde, yine size köpekleri tavsiye edebilirim gönül rahatlığı içinde. 

- Kedi, köpeğe göre daha çevik ve hızlı, köpek hantalsa da bu farkın pratikte, çok fazla bir faydası, önemi yoktur hayatınızda. 

- Köpeği gönül rahatlığıyla her yere, tatillere, hatta yüzmeye bile götürebilirsiniz. Kediyse sizi küçük bir çocuk gibi yorar ve tedirgin eder. O tatilini yaparken keyifle; siz çalışırsınız ha bire onun keyfince! 

- Kedi huysuz insanlar gibi, çenesi düşükler gibi, ha bire mırıldanır ve mızmızlanır. Köpekse ancak çözemediği bir sorununda başınızı ağrıtır 

- Köpekler de oyunu sevmekle birlikte, kedilerle çok daha fazla oyunu çok daha kolay oynayabilirsiniz. 

Yazımdan da anladığın gibi güzel okuyucum kedileri de sevsem de ben köpekleri daha yakın bulurum kendime. Peki sende durum ne alemde? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

....ikinci kez geldim, örnek misafirperverliğinizden ötürü:) Haklısınız elbette.. Hayvan sevgisi! Önemli olan budur. İlk yorumum biraz aceleye geldi, her zamanki adetimin aksine, vaktim kıt iken yorum yaptım ve bir kedi dostu olarak kedilere haksızlık yapılmış gibi hissedince de, aslında adetim olmayan cinsten bir yorum çıktı işte. Olgunluğunuza ben teşekkür ederim. Hayvanların hepsi sevilesi ve yaşam hakkına saygı duyulasıdır. Tekrar selam ve sevgiler.

Zühal Voigt  
 24.05.2011 0:06
Cevap :
Zuhal hanım tekrar meraba. Unutmayalım ki hepimiz insanız. Etten kemikten yaratılmışız.Ve yorgunluk, gerginlik, anlık ve günlük stres hepimizin baş belası emin olun. Hem, hep birbirimizi övüp, pohpohlayacaksak, körlerle sağırlar gibi, ha bire birbirimizi ağırlayıp duracaksak sahtekar bir yapmacıklıkla; burada olmamızın ne anlamı kalır ki? Cemce sevgilerimle...  24.05.2011 1:03
 

yapmayın genelleme yapmak yalnış olur bence, benim güzel kedim rahmetli yavrum ben eve geç dönsem yemeğini yemezdi, benim kucağımdan inmezdi, eve gelmesem hastalanırdı, kucak kucağa oturur ve dudak dudağa yatardık, bir kere bana saldırmadı, sabah beni uyandıracağı zaman tırnaklarını içine çeker yumuşak patileriyle alnıma vururdu, güzel yavrumun mezarına ışıklar yağsıni nur yağsın, hakkım ona helal olsun...

emine rana küpeli 
 23.05.2011 23:57
Cevap :
Emine hanım günaydın! Sayfama hoşgeldiniz! Ben kediler kötü demiyorum ki yazımda. Belki bana inanmayacaksınız; ama ben de çok kedi besledim; yanımda, yamacımda...Kedileri de severim ben; köpekler kadar olmasa da... Bunlar, yazdıklarım benim gördüklerim; benim gözlemlerim. Kedileri böyle anladım ve algıladım. Anladıkları mı da yazdım. Olan bundan ibaret... İster kedi, ister köpek, insanlar hayvanları sevsin de gerisi boş laf, gerisi laf-ı güzaf... Cemce sevgilerimle...  24.05.2011 9:03
 

Sorduğunuz için kendimi hitabedilmiş hissettim. Kedileri sevdiğinizi söyleseniz bile, onları hiç de fazla tanımadığınızı iddia edeceğim. Pro köpek bir yazı yazmışsınız. Köpekler için söyledikleriniz doğru ama kediler için olanlarına, tüm ömrünü sayısız kedi ile geçirmiş biri olarak katılamıyacağım. Onlar son derece hassas ve arkadaş mahluklardır. Üzüntünüzü hisseder, sizi teselli ederler. Hayatlarını size odaklarlar. Özgürlüklerine düşkündürler ama onları bal gibi istediğiniz doğrultuda terbiye edersiniz. Ama bunları bilmek için onlara kafi yakın olmak gerekir. Kedi tebaa değil arkadaştır. Selam ve sevgilerimle.

Zühal Voigt  
 23.05.2011 11:48
Cevap :
Zühal hanım merabalar. Sayfama ilk kez konuk olduğunuz için çok teşekkür ederim size. Aynı düşünceleri paylaşmasak da eleştiri ağırlıklı yorumunuza teşekkür ederim. Köpekleri daha çok sevdiğimi yazımın sonnda zaten belirtmiştim. Kedi ya da köpeği hangimiz daha çok severiz?'den ziyade ortak paydamız olan hayvan sevgisinde birleşelim isterseniz. Bu önerime ne dersiniz? Cemce sevgilerimle kalmanızı dilerim.  23.05.2011 11:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1693
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster