Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Nisan '20

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
29
 

Kültür nedir?

Ünlü kültür kuramcısı Raymond Williams ( 1921 - 1988 ) kültür terimine dair yüz altmış dört farklı tanım olduğunu belirterek, bu terimin İngiliz dilindeki en karmaşık iki - üç kelimeden biri olduğunu vurgulamaktadır. Oysa bana göre  " kültür " veya " kültürlü "   terimi sadece " bilgi "  ve " bilgili " kelimeleri ifade etmektedir.

Kültürün tamamını ifade eden  "bilgi" kelimesinin temeli nedir diye sorduğumuzda vereceğimiz karşılık  "KELİMELERDİR " . Yani kültür eşit bilgi, bilgi eşit " kelime " dir.

En basit şekliyle ifade edersek kelime bilmeden bir şey ifade edemeyiz yani konuşamayız ve kelime olmadan yazı yazamayız. Yazı yoksa kültür yok demektir.

Bilgilerin intikali yazılarla, yani kelimelerle olmaktadır.Kelime yoksa yazı yok,yazı yoksa kültür yok demektir.Yani kültürün temelini oluşturan kelimelerdir.

İşte bu noktada kelimelerin çok büyük önemi ortaya çıkmaktadır.

Yazıları yani diğer bir ifadeyle kitapları meydana getiren kelimelerdir. Kelime yoksa yazı yok, yazı yoksa kitap yok,kitap yoksa kültür yok demektir. Netice olarak kültürün temelii olan kelimeleri bulan ve çoğaltan insanlardır. İnsanlardır ama, olayın kökeninde " İLİM VE İRFAN " yatmaktadır. Yani " EĞİTİM VE ÖĞRENİM "

Eğitim ve öğrenimin kökeni de kültürdür. Zira ""kültür " (culture ) kelimesinin kökeni latince olan         " CULTİVER " kelimesidir - yani yetiştirme, ekme biçme- dir. 

Burada bir hususu belirtmek isterim. Kültür aynı zamanda bilgi seviyesini ve kalitesini de ifade etmektedir. Her ülkede eğitim ve öğretim kurumu var.Bu durum her ülkenin kültürlü olduğunu ifade etmez. Eğitim ve öğretim kurumlarının ulaşılabilecek normal seviyenin çok üstünde olması halinde " kültür " den veya " kültür seviyesinden " bahsedilebilinir. Onun için vurgulamak istediğim konu kaliteli eğitimdir.Kaliteli eğitim  kaliteli kitaplarla olur.Kaliteli kitapları meydana getiren de kelimelerdir

Toplam kelime sayın az ise ve manalarını çok iyi bilmiyorsan fikrini nasıl ifade  edebilirsin?. Korona günlerinde bu durumu yaşadık. Pandem, filiasyon, peak, enfekte, izolasyon,enhibe, pnomoni gibi onlarca kelimelerle karşı karşıya kaldık.

Bu durum açıkça gösterdi ki Tıp Kültürü konusunda kelime hazinemiz çok zayıf. 

Zaten çok acı bir gerçek var. Türkçe kelime sayımız dokuz bin civarında iken, İngilizce kelime sayısı doksan bin imiş.

Günlük konuşma ve yazım dilinde kullandığmız kelimelerin azlığı ve kullandığımız bazı kelimelrin manasını çok iyi bilmememiz, kültürümüzün gelişmesine sekte vurmaktadır.

Herkes her kelimeye başka bir anlam yüklerse KÜLTÜR oluşur mu? 

Onun için EĞİTİM KURUMLARIMIZIN ÇOK KALİTELİ OLMASI şarttır.

İkinci çok önemli şart ise, kelime sayılarımızı arttırmak ve KULLANDIĞIMIZ KELİMELERİN MANASINI  çok iyi bilmektir.

Kelime sayılarının yeterli seviyede olmaması ve fikirlerimizi detaylı bir şekilde ifade etmemize imkan tanımaması yazılı eserlerin miktar ve mana bakımlarından  zayıf  kalmasına sebep olur.

Geçmişle bağlantıyı kurmamızı sağlıyan ve  ulusal kültürü oluşturan yazılı  eserlerin anlaşılır olması ve olayları net bir şekilde anlatılması kelimelerin anlaşılması ile ilgilidir.

Günümüzde binlerce Osmanlıca yazılmış eserleri okuyamıyoruz ve anlayamıyoruz.

Onun için dilleri meydana getiren kelimelerin manalarının bilinmesi ve sayılarının fazlalığı hem kişisel hem de ulusal kültür seviyesini  arttırmaktadır.

Netice olarak KÜLTÜR kelimesinin veya teriminin karmaşık bir anlamı var demek bana şaşırtıcı gelmektedir. Günlük konuşma dilindeki ve yazılı eserlerdeki kelimelerin manasını bilerek kullanmak kültür seviyesini gösterir. Kültürün kelime bilgisi ve kelime kullanımı olduğunu unutmamak gerekir.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Emeğinize sağlık Yılmaz bey çok çeşitli, farklı tanımları olsa da bana göre de kültür Zaman içerisinde biriktirilen olumlu şeylerin tamamıdır. sağlıcakla

Nizamettin BİBER 
 24.04.2020 18:26
Cevap :
Nizamettin bey Kültür teriminin çeşitli anlamları olduğu söyleniyor ben buna katılmıyorum.Zira kültür, kelimelerin kusursuz kullanımıdır.Kelimelerin anlamını bilmek ve konuşurken kullanabilmektir.Bir kişi ile on dakika konuşun kültürlü olup olmadığını anlarsınız.Selamlar,saygılar.   24.04.2020 20:42
 

Çok güzel bir yazı, yine de kafama takıldı; sanat, folklor gibi şeyler de bilgi mi? Bunlar da kültür gibi geliyor bana.Selamlar Yılmaz bey.

Kerim Korkut 
 24.04.2020 16:37
Cevap :
Sanat ve folklor kültür değildir.Sanat zaten yaratıcılık ve yeteneğin bileşkesidir.Folklor yöresel dans demektir.Folklor yabancı dilde halk anlamına gelir.Folklor halk dansı demektir veya halk oyunu.Kültür demek değildir. Ama biz yöresel gelenekleri,yemekleri ve oyunları kültür kavramına dahil etmişiz.Bu bana anlamlı gelmiyor.Kelime yetersizliğinden toplumların yaşam tarzına KÜLTÜR demişiz.Ayrıca belirtmek isterim ki ben yazımda bireysel kültürden bahsettim.Selamlar.   24.04.2020 20:53
 

Yılmaz Abim, sizin bu yazınız ile benim bugünkü "Corona sözlüğü" başlıklı yazım tevafuk oldu. Ama orada (benim yazımda) bazı tıbbi sözcüklerin de eksik olduğunu gördüm. Neyse onları da sonradan eklemeyi düşünüyorum. Evet kültür çok önemli. Kaleminize ve emeğinize sağlık. Selam ve saygılarımla.

Dr Atanur Yıldız 
 24.04.2020 16:01
Cevap :
Teşekkürler Atanur bey.Bu ortamda aynı şeyleri düşünmemizin aklın yolunun bir olduğunun göstergesidir.Selamlar,sevgiler.  24.04.2020 20:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 437
Toplam yorum
: 2172
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 1005
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster