Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '20

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
26
 

Korona ve kısıtlamalar

Yaklaşık bir aydan beri sokağa çıkmıyoruz.Nedenini herkes biliyor.Korona virüsine bulaşmamak veya korona hastalığını bulaştırmamak.

Peki Korona virüsü nasıl bulaşır? Tıp doktorlarının söylediklerine göre korona virüsü ağızdan ,burundan ve gözden vücuda girer.

Ağıza ve buruna girmesini önlemek için maske kullanmak gereklidir.

Gözden girmesini önlemek için de "koruyucu gözlük " takmak gerekir.

Yani ilk şart olarak maske ve koruyucu gözlük takacağız.

İkinci şart ellerimizi evin dışında iken ağzımıza ve gözümüze sürmeyeceğiz.

Üçüncü şart ellerimizi sabunla yirmi saniye kadar süreyle yıkayacağız ve ondan sonra ellerimizi kullanacağız.

Dördüncü şart evin dışında hiç bir şey yıyıp içmeyeceğiz.

Beşinci şart sosyal mesafeyi koruyacağız.

Netice olarak maske ve gözlük takmak ve ağzımıza ve gözümüze ellerimizle dokunmamak ve sağlık kurallarına uymak şartıyla EVDEN DIŞARI  çıkabiliriz.

O halde neden çıkmıyoruz?

Herkes maske ve koruyucu gözlük takdıktan sonra virüsün vücuda girmesi mümkün değil. Bütün mesele bireysel davranışların kurallara uygun olması.

Eğer yanlış düşünmüyorsam yani yukarıda yazdıklarım doğru ve mantıki ise  - İSTİSNA İŞ KOLLARI HARİÇ - dükkanlar,atölyeler ve fabrikalar BOŞU BOŞUNA kapanıyor. Ekonomimiz zora giriyor.

jale kasap bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Koruyucu gözlük nedir bilmiyorum. Bir de maskenin koruyuculuğu tartışılıyor. Ekonomi konusundaki endişene katılıyorum. Cesur bir yazıydı.

Kerim Korkut 
 13.05.2020 20:43
Cevap :
Maskenin virüsten koruyuculuğu artık tartışılmıyor.Maske kesinlikle takılacak.Sosyal mesafe korunacak.Koruyucu gözlük yani büyük çerçeveli ve yanları kalın gözlük takılması da gerekli.Zira ağza ve burna tükürük damlacıkları ile gelen virüs, tabii ki gözlere de gelir.Ancak gözlük takmayı şart koşmuyorlar.Anlaşılır gibi değil.  14.05.2020 21:50
 

Hocam yanlış anlaşılmasın dediklerinize katılıyorum yazmıştım ama karşı diye yazılmış..

jale kasap 
 26.04.2020 6:07
Cevap :
Anladım Jale Hanım.Karşı görüş söz konusu değil.Aynı şekilde düşünüyoruz.Benim düşüncelerimi aynen anlatmışsınız.Teşekkür ederim.Hep sağlıklı kalın.  28.04.2020 23:15
 

Dediklerinize karşı fakat insanların çoğunda bu bilinç yok bu yüzden kısıtlamalara gidiliyor..Ben hala çalıyorum ve insanların hijyen anlayışına ağzım açık kalıyor...Eldiveni hijyen sanıyor ve sanırım uyurken bile çıkarmıyor..Simsiyah olmuş ama koruduğunu düşünüyor,oysa temizlik kurallarını bilse o eldiveni takmazdı başta...Yani aslında kültürlü gibi gözüken havalı arabasından inip havalı kıyafetlerle sigarasını içip ayağıyla yerde söndüren insanlardan ne bekleyebiliriz..İnsanlar daha çöp kutusuna çöplerini atmayı bilmiyor hocam bu dünya düzelmez çünkü kimse düzelmesini istemiyor

jale kasap 
 25.04.2020 9:33
Cevap :
Klasik ifadeyle düşüncelerime tercüman oldunuz Jale hanım.Virüsten korunmak için neden eldiven takarlar anlayamıyorum.Ekmekten başka bir şeye dokunmuyorsa fırıncıların veya pastacıların, bir de ameliyat sırasında cerrahların eldiven kullanması bana mantıki geliyor.Her şeye eldivenle dokunulacaksa neden eldiven takılır? Yorumunuz için teşekkürler.  25.04.2020 23:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 437
Toplam yorum
: 2172
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 1004
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster