Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '06

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
19378
 

Kurt Cobain kendisini neden vurdu?

Kurt Cobain kendisini neden vurdu?
 

Nirvana'nın unutulmaz şarkısı "smells like teen spirit" türlü değerlendirmelerden geçiyor ve her defasında "yılın şarkısı", "yılın en iyi videosu", "popüler kültürün en başarılı şarkısı" gibi ödüller alıyor. Bunlara bir yenisi daha eklendi, "son yirmi yılın en iyi şarkısı"

Kurt Cobain bu ödüllerin kimisini gördü, kimisini göremedi. İntiharına neden olan en büyük etkilerden birisinin bu ödülleri veren zihniyet ve bu zihniyetin kendi içerisinde yarattığı çatışma olduğunu düşünüyorum.

Smells like teen spirit'in sözleri magazin/eğlence kültürüne ve yüzeysel yaşama bir başkaldırıdır. İsyan içerir. Birebir değilde mana olarak çevirmek istediğimizde şu karşılığı buluruz, "Işıklar kesildiğinde/daha az tehlikelidir yaşam /işte geldik burdayız/eğlendir bizi/ kendimi aptal hissediyorum, hastalıklı bir insan gibi /işte burdayız/ eğlendir bizi.

Bu sözleri yazan bir insanın sistemle barışık olmasını bekleyemezsiniz öyle değil mi? Fakat şarkının etkisi Kurt'un planladığından çok daha fazla oldu. Buna yakışıklı yüzü, duruşu ve şimdiye kadar çekilmiş en iyi video kliplerden birisi eklenince şarkı sisteme ulaştı ve maalesef sistem tarafından benimsenip sevildi.

Gittikleri her konserde bu şarkıyı çalmaları konusunda yoğun dinleyici baskısıyla karşılaştılar. Grup bu şarkıyla tanınmıştı elbet fakat konsere gelenlerin yaşattığı "bu şarkı olmazsa olmaz" tavrı Kurt'u canından bezdirdi. Onun söylemek istediği birçok şey vardı. "Smells like..." bunlardan sadece birisiydi. En önemlisi ve teki ve vazgeçilmezi değildi. Bir çok konserde şarkıyı söylemediler.

Sisteme meydan okuyup yola çıkanların önündeki en büyük engel, getirdikleri yeni fikirlerin benimsenmesi ve bu fikirlerin sisteme katılmasıdır. Karşı çıktığınız düzenin bir parçası olmuşsunuzdur. Eğer kişisel farkındalığınız üst seviyedeyse bu durum çok sinir bozucu olacaktır.

Benzer konular sinemada da işlendi. Fight Club mükemmel bir örneğidir, mevcut düzenin dışına çıkan ve bir tarikat yaratan Tyler, zamanla kendisinin bizzat bir "sistem inşa ettiğini" farkına varır. Özellikle dövüş klübü üyelerinin ölen arkadaşlarının ardından "his name is Robert Paulson" histerisine girmeleri bu durumu güzel açıklar. Yine çok iyi bir örnek olarak Frodo'nun, Galadriel'in, Saruman'ın hatta Gandalf'ın sisteme katılmak ve katılmamak arasında verilen savaşta ne kadar zorluk çektikleri, nefisleriyle verdikleri mücadele yüzük meteforu etrafında fevkalade işlenmeştir.

Peki Cobain için yol nerede bitti? Matrix' ten yola çıkarsak, Cobain kırmızı hapı aldı ve düzene katıldı. Çok fazla seçeneği yoktu. Gönülsüz ve mecburi bir katılıştı belki de bu biraz. Kişisel farkındalığı üst seviyede olan birisi olarak Cobain, muhtemelen kendisini yeni dünyasına hiç ait hissedemedi.

Kesmeşeker solisti Cenk Taner'in Roll dergisinde de söylediği gibi, "MTV unplugged performansında "Where did you sleep last night (My girl)" ı söyleyip bu şarkıyı binlerce kişiye ulaştırdı ve bundan çok para kazandı. Fakat şarkıyı 1930 larda besteleyen Louisiana'lı 1885 doğumlu gitarist Huddie Ledbetter, bundan beş kuruş kazanmamıştı. Bunu biliyordu ve bu yüzden çekip vurdu kendisini."

Cobain, hiç girmek istemediği ve geri dönmesininde pek mümkün olmadığı bir yolda olduğunu anladı. Yoldan çıkmaya karar verdi. Özlüyorum ve saygıyla anıyorum kendisini.

K.

Not; MTV de ki unutulmaz uplugged performansı için; http://www.youtube.com/watch?v=Vq6DQ02D2WI&mode=related&search=

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

uyuşturucunun da önemli etkisi vardır. katlanabileceği şeyleri bile daha ağırlaştırır. bir de seyircilerden ziyade, o endüstrinin patronları, herşeyini sömürmek isteyenler, belki de yakınları.hepsi üstüne gelmiştir. cinayet olup olmadığına dairse en ufak bir fikrim yok. insanın keşke daha yaşasaydı diyesi geliyor.

Arzu Pınar 
 27.08.2008 22:27
 

Kurt Cobain'in 27 yaşında intahar etmesinin başlıca nedeni bence efsane olmak isteyişiydi. 27 yaşında ölen efsaneler gibi. Hendrix, Morrison ve Joplin'den bahsediyorum tabii ki.

Mélissa Kabakçı 
 23.05.2008 18:10
 

Kurt Kobain kendisini niçin vurduğunu biliyormuydu acaba? tamam sen bilmiş söylemişsin de... Çoğunlukla intihar edenlerde oldukça derin bir boşluk vardır, kendilerinin dahi anlamlandıramadığı. Anladıysan bravo valla sana:)

Kwan Yin 
 28.11.2007 23:09
 

Yavuz Çetin'in intiharında da bir sürü neden arandı.Sevgilisi... Ama en doğrusu bu sistem dışı insanların HAYATI SEÇMEMESİ. Trainspotting gibi.. Benim için ikiside çok büyük insanlar. Müzikleri yoldan çıkarıyor. Hatta 'smell...' şarkısının klibinde hiç bir senaryo olmadığını ve spor salonunda şarkıyı dinlerken o hale geldiklerini söylüyorlar. İçimizdeki isyancıyı gün ışığıyla tanıştırıyorlar. 'BELKİ DE TERSLİK BENDE,YAPAMADIM BU DÜZENDE KAÇACAK DELİK ARAR OLDUM SÜRÜNGENLER ŞEHRİNDE.. YAŞAMAK İSTEMEM ARTIK ARANIZDA..' dedirtecek bir sıkıntıları var bu adamların .Birde ne dediklerini hiç bir zaman anlamamış insanlar.

Çiğdem Ya. 
 14.01.2007 17:46
Cevap :
Kimin sözüydü bu, "en kötüsü kalabalığın içinde yalnız kalmaktır" diye... Sahnedesiniz ve bir tüketim rüzgarına kapılmış,ne dediğinizi anlamayan fakat feci halde anlarmış gibi yapan binlerce adam karşınızda eğlendirilmeyi bekliyor. Oysa siz kendinizi ifade etmek için sanatçı olmuşsunuz. Hayatın tezatı şu ki, sanatınız daha büyük bir iletişimsizliği beraberinde getirmiş. Hayat bazen hiç adil değil. Şimdi karedeşimin odasına gidip Y.Ç. cd sini alıp dinleyeceğim. Anımsattığınız için ve bu yazının altında bir şekilde Yavuz'a da yer verdiğiniz için buruk bir mutluluk duyuyorum. Mekanları cennet olsun. K.  14.01.2007 22:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 3950
Toplam mesaj
: 280
Ort. okunma sayısı
: 720
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Bugün ölseniz mesela, ya da hafifletelim biraz hadi, bu giriş çok karamsar oldu. Bugün ortadan kay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster