Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
3177
 

Öğretmenlik öyle bir duygu ki...

Öğretmenlik öyle bir duygu ki...
 

Öğretmenliğe doyamadım. (S. Gencal)


24 Kasım öğretmenler Günü tüm okullarımızda kutlanmaktadır. Bu vesileyle medyamızda da bu konuda demeçlere, haberlere, güzel yazılara rastlanılmaktadır.[i]Hepsi birbirlerinden güzel bu yazılar, şiirler herkesi duygulandırmaktadır; ancak eminim ki biz emekli öğretmenleri daha fazla duygulandırmaktadır.

Duyguları ancak şairler ölümsüzleştirebilir. Şair olmadığımıza göre duygularımızı aksettirebilmemiz olanaksız. Duygularımızın kaynaklarını düşündükçe yeni ve bambaşka duygular ortaya çıkıyor. Anılar giriveriyor işin içine. Bazen boş gözlerle ekrana bakıveriyorum, bazen duygular gözyaşı haline geliyor.

İlkokula 1952’de kaydoldum. Köyümüzde (Trabzon'un Dernekpazarı'na bağlı Akköse Köyüne)okul ilk kez açılıyordu. Ben kayıt zamanı ile okulun açılma zamanının farklı olduğunu bilmiyordum. Kayıttan sonra her gün okula gittim. Rahmetli öğretmenim Mustafa Özer de öğretti beni. Okul açıldığında okuma yazmayı biliyordum. Sonra ki yıl, ikinci sınıfı okumadan üçüncü sınıfa aldılar beni. Bu durumu rahmetli anneme yorumladılar; çünkü köyümüzde okuma yazma bilenler annem ve teyzelerimdi yalnızca.

İlkokul dördüncü sınıfta rahmetli Ali Özer geldi. Onu da çok sevdik. Annem benim doktor olmamı istiyordu. Amcam Hoca, babam esnaf, bazıları da teyzemin kaynı gibi subay olmamı istiyordu. Bir gün hocama sordum bütün bunları kim yetiştiriyor? “Öğretmen” cevabını aldım. Öğretmeni yetiştiren öğretmen hangi okuldan mezun edildiğini sordum. “Gazi Eğitim Enstitüsü” cevabını aldım. İşte o zaman Eğitim Enstitüsüne gitmeye karar verdim. Bunun için de ilköğretmen okuluna gitmem gerekiyordu. Erzurum Pulur İlköğretmen Okulu (Adı sonradan Yavuz Selim İlköğretmen Okulu olarak değiştirildi) sınavlarına girdim ve kazandım. Bu dönemleri başka yazılarda da anlattığım için kısa kısa yazdım.

İlköğretmen okulundaki öğretmenlerimin hepsinin üzerimde hakkı vardır. Ölenleri rahmetle anarken, sağ olanlara da esenlikler diliyorum.

İlköğretmen Okulunda öğretmenimiz rahmetli Seyit Fikri Yanıkömeroğlu (Sonradan MEB Yaygın Eğitim Genel Müdür yardımcısı olmuştu) sınıfa girince, tabii hepimiz ayakta iken ortaya gelir ve bizleri başını önüne eğerek selâmladıktan sonra oturmamızı işaret ederdi. Ben de otuz yılı aşkın öğretmenlik hayatımda öğretmenim gibi öğrencilerimi selâmladım. Onlara o anki halleri için sevgi, sonraki halleri için saygı duygularımı böylece belirtmeye çalıştım.

Bir öğretmenin isminin yazmak diğer öğretmenlerimize haksızlık oluyor, ama hangi birini yazabilirim ki. Bursa Eğitim Enstitüsünde okul Müdürümüz ve coğrafya öğretmenimiz bir dersinde 38 yıldır derse plansız girmediğini söylemişti. Ben de O’nu örnek alarak, istisnalar dışında hep planlı olarak derse girdim. Bana etki eden öğretmenlerimizden biri de rahmetli eğitim psikolojisi öğretmenimiz Yusuf Ziya Sevinçtir. O’na ithahen 24 Kasım 198’1’de bir şiir yazmıştım.[ii]

Öğretmenlikle ilgili duyguları sadece öğretmenler gününde yaşıyor değilim. Bu konudaki duygu ve düşüncelerimi bloglarda yazmıştım.[iii]Böyle yazmakla olmuyor. Şu kadarını söyleyeyim gördüğüm rüyaları yazabilsem birkaç kitap olurdu.

Hep geçmişten söz etmem yanlış anlaşılmasın. Eğitim Enstitülü, Yüksek Öğretmen Okulu mezunu öğretmenlerin milli eğitimde kalmamasıyla eğitimimiz bittiğini demek istemiyorum. Asla böyle bir düşüncede değilim. Yanlış yönetiliyor olsa da çok kıymetli öğretmenlerimiz var. En az bizler kadar tüm gücünü, enerjini daha önemlisi gönlünü bu mesleğe verenler var. Oğlum İngilizce öğretmeni Ahmet Gencal’ın şahsında bu öğretmenlere sevgilerimi iletiyorum. Öğretmenler Gününüz kutlu olsun, yolunu açık ve aydınlık olsun.

Sabahattin Gencal (Emekli Öğretmen), Başiskele-Kocaeli

2013 – 2014 eğitim ve öğretim yılı hayırlı olsun

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Sabahattin Gencal,o güzel günlerden bu günlere neler değişmedi ki,her birimiz için yitip giden o büyük idealler için üzülmek kaldı geriye.Cumhuriyetin kurulmasıyla il,ilçe,kasaba ve merkez köylere açılan okullar.Öğretmenler yetmeyince de Atatürk'e danışılıp,ondan fikir alınarak "Eğitmen" öğretmenliğin devreye sokulması.Köy öğretmenliği,Yedek Subay Öğretmenlik,Köylerde Er Öğretmenlik...Başka mesleklerden okumuşların derslere girmeleri...Emekli olduktan sonra tekrar öğretmen olma imkanları...Şimdi de "Ataması Yapılmayan Öğretmenler"çilesi.Memlekete yetmeyen meslekte,şimdi de fazlalık varmış.Oysa hepsine görev vermek lazım.Üzülüp de canına kıyanlar.Evladınızın da öğretmen olması ne güzel olmuş ve siz de öğretmenliği çok isteyerek,tam bir bilinçle tercih etmişsiniz.Rüyalarınız da öğretmenlikle doluyor;her iki cihanda da öğretmenliği haketmişsiniz.Bu mesleği hakkıyla yapanlardan Allah razıdır;öğrenciler sevinçli ve veliler de çok mutludur.Selam,sevgi ve hürmetlerimle... Esen kalınız

Cemal Hüseyin Çağlar 
 01.12.2013 19:09
Cevap :
Merhaba Cemal Bey, Öyle güzel bir yorum yapmışsınız ki ne diyeyim: Durum ancak bu kadar özetlenebilirdi. Geçmişten günümüze öğretmenliği anlattığınız gibi benim duygularıma da tercüman olmuşsunuz. Teşekkür ederken hayırlı günler dilerim.  02.12.2013 8:33
 

Merhabalar Sabahattin Hocam. Önce 24 Kasım Öğretmenler Günü'nüzü kutlar, ellerinizden öperim. İyi ki bu 24 Kasım'ı sizlere tahsis etmişler. Hani yılda bir kez ve sadece bir gün de olsa hatırlanmak ve anılmak güzel bir şey. Ama asla yeterli değil. Ben bugün şöyle basına bir göz gezdirdim. 24 Kasım'da bari sevgili öğretmenlerimiz için onlara yakışır bir sayfa ayırın. Belki ufak tefek yer ayıranlar olmuştur ama, asla yeterli değildi. Dürüst olmam gerekirse, sizleri sadece öğrencileriniz ve bir kısım da belki veliler hatırlıyor. Ama sizleri bir de yaptığınız fedakarlığı, vefakarlığı ve cefakarlığı hatırlaması gerekenler hatırlasalar ne olur yani?.. Gelişmiş çağdaş ve medeni ülkelerde öğretmene verilen önem ve değerin ülkemiz öğretmenlerine de verilmesini ve gösterilmesini istiyoruz. Saygılarımla. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 24.11.2013 13:55
Cevap :
Merhaba, Ziyaretiniz, nezaket ve saygınız ve de yorumunuz için teşekkür ederim. Asil duruşunuzu belirtecek kelime bulamıyorum. Sağolun var olun. Öğretmenlerini seven ve sayan uluslar yükselmeye layık olurlar. Hayırlı günler dileğiyle.  25.11.2013 8:46
 

Öğretmenler Günü'nüz kutlu olsun! Benim de çok kıymetli öğretmenlerim oldu. Hepsini takdirle anıyorum. Saygılarımla...

Tuğba Şardan 
 23.11.2013 17:59
Cevap :
Merhaba, Ziyaretiniz için teşekkür ederim. Öğretmenlerini hatırlayan yüce gönüllerden olma mutluluğunu tatmak güzel. Hayırlı günler dileğiyle.  25.11.2013 8:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 181
Toplam yorum
: 287
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 622
Kayıt tarihi
: 29.03.11
 
 

1943'te Trabzonda doğdu. Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen okulunu bitirdikten sonra girdiği Bursa Eğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster