Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Aralık '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
3191
 

Okuduğum en güzel kitaplar ödünç olanlardı

Okuduğum en güzel kitaplar ödünç olanlardı
 

www.datahaber.com sitesinden..


Bugün odamdaki kitaplığımı düzenlerken farkettim ki, okuduğum en güzel kitaplar ödünç olanlardı. Yani şuan kütüphanemde olmayanlar.. Zaman zaman sayfalarını karıştırıp, içlerinde kaybettiğim bir satırı bir kez daha okuyamayacağım kitaplarım..Hepsini almaya sadece servetin yetmeyeceği kitaplarım..

Bir edebiyat öğretmenimiz tatil dönüşü hangi kitapları okuduğumuzu öğrenmek istemişti. Kitapların ismini söylediğimde öğretmenim yazarlarını da sormuştu, cevabını bilemediğimde utanmıştım. Şimdi hatırlamıyorum, keşke hatırlasam, o yaşımda kimbilir hangi kitaplarla ve yazarlarla tanışmıştım.

Bugün kütüphanemde bulunmayan kitapların isimlerini hatırlamak istedim birden.. Hangi birini hatırlayacağım ki..

Okumaya susadığım zamanlarda kütüphanelerini bana açan arkadaşlarıma, büyüklerime teşekkür ediyorum. Benimmişcesine sahiplenmiştim onları, vermek zordu. Kitaplarını bir çırpıda okuyup teslim ederken bir diğerini almaktan utandığım bu insanların cömertliğine teşekkür ediyorum.

Şehir kütüphanesinin yollarını da arşınlardım çokça. Kitaplarının yağmalandığını ve artık yeni eserlerin eklenmeyeceğini öğrendiğim o kütüphanenin hiçbir kitabına el koymadığımı, her bir kitabı zamanında teslim ettiğimi hatırlıyorum.Kitap çalmak en masum hırsızlıktı oysa, kimbilir kimler çalmıştı. İade edilmemişti kitaplar ve kütüphane çıplak kalmıştı.

Tiyatroya giderken okumak istediğimiz oyunların tekstlerini hiçbiryerde bulamıyorduk. Bulduğumuzda da fırsatı kaçırmadan kopyasını çektiriyorduk. Tiyatro hocalarımız yıllardır binbir emek ve zahmetle edindikleri kitapları bizimle paylaştıklarında ne çok seviniyorduk. Çok kıymetliydi kitapları, bazen defalarca tembihliyorlardı kitapların başına bir iş gelmesin diye, güceniyorduk.

Arkadaşlarımla kitap alışverişlerimde ilk hayat dersimi aldım belki de. Giden kitap geri gelmiyordu. Gelmediğinde nedenini merak ediyordum, işin aslını araştırdığımda kitabımı verdiğim arkadaşımın kitabın kapağını bile aralamadığını anlayınca üzülüyordum. Sözünde durmayıp, teslim edeceği günde yine eli boş gelen arkadaşlarımla arama mesafe koyuyordum.

Bugün kütüphanemle ilgilenirken; beni zenginleştiren, bugünkü beni inşa eden yüzlerce kitabı ve kitaplarla buluşmamı sağlayanları düşünerek hüzünlendim. Hayatımın bugününde olmayan ama geçmişte en az bir kitaplık ilişkim olmuş insanları özledim. Biraz ihmal ve biraz sorumsuzluk yüzünden şuan kütüphanemde olmayan kitaplarımı özledim. Kütüphanesini eksiksiz oluşturan ve her bir kitabını hala defalara okuyanları kıskandım.

En az kitap alacak kadar kadar zengin olmayı diledim bugün. Zengin olmayacaksam bile, birilerinden ödünç alabilecek kadar güvenilir kalabilmeyi.. Dimağımı ve gözlerimi sağlıklı tutabilmeyi..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ince bir duyarlılık, başka bir sıcaklık... bu kelimelerin ardı sıra dizilmelerini satırlarındaki gibi hak ediyorlar. sevgiler...

Ruksan İLDAN 
 17.12.2007 21:19
Cevap :
Sevgiler Ruksan.. Teşekkürler..  18.12.2007 9:21
 

Sizi anlamakla kalmıyor, duygularınızı paylaşıyorum. Yazdıklarınızı okurken kendimi hatırladım. Sevgiler. Ali Nail.

Ahmet Güüreşçioğlu 
 17.12.2007 0:09
Cevap :
Teşekkürler ederim. Ben de size sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Hoşçakalın..  17.12.2007 11:25
 

Herkes gibi değil..Benden aldıkları kitaplar ile kütüphane yapan ‘kitapsızlar’ var.. Gördükçe istiyorum ama suratlar satılmayan kitapların sürekli değişen etiketleri gibi…

Ali Gülcü 
 16.12.2007 23:02
Cevap :
Çok güzel anlatmışsınız. Sonuna kadar katılıyorum size. Kitapsızlar demek beni zorlardı. Ağzınıza sağlık.Teşekkürler :)  17.12.2007 10:00
 

Yaygin bir hastaligi cok net tanimlamissiniz. En zevk alinqan kitaplar, ödünc okunanlar... Aklima Fatih Akin'in "Temmuzda" filminin (baslardaki) bir repligini getirdi: Biranin en tat alinani, bedava olani (Hamburg'daki yapay kumsalda geciyor sahne). Tekrar tesekkürler.

pirmete 
 16.12.2007 21:21
Cevap :
Yazarken değil de siz tarif ettiğinizde ayıldım. Şu bedava psikolojisi ne kadar ilginç birşey.:) Kitaplarımı vermeyenleri kınarken aynı zamanda ben de bir bedavacılık keyfi yaşıyordum. Tuhaf.. Asıl ben teşekkür ederim..  17.12.2007 10:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 68
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 914
Kayıt tarihi
: 30.12.06
 
 

Yazmadan duramaz. Öğrenmeden duramaz. Sevmediği yerde durmaz.   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster