Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
249
 

Ölüm aç/tır Sema'm

İnsanın ruhu vücudunun en bitkin parçası.  Ne zaman öleceğimizi bilmediğimiz için hayat sonu olmayan bir yolmuş gibi geliyor bize. »

Paul Bowles

İnsan yaşarken öleceğini aklına getirmiyor; ta ki yakınına gelene dek.

Daha düne kadar güldük, söyledik,eğlendik ama bugün öldük. Çünkü ölümün soluğu geldi yapıştı yakınımızdakine.

Can dost,can arkadaşım Sema’mın acı haberi yine Can dost AyŞen’in kaleminden dökülenlerle aldım. Şoka girdim âdetâ, telefona sarıldım ama telefonu kapalıydı. İlk aklıma gelen isim Mesut hoca oldu. Aradım, o da çok üzgündü; akşam Facebook'dan öğrendiğini söyledi. Onu dinlerken Sema’yı düşündüm kimbilir ne perişandır, yanında ablası vardır herhalde, bu halde onca yolu nasıl katedecek, o saatler nasıl geçecek vs vs.binbir türlü şey geçiyordu kafamdan. Telefonu kapattığımda elim ayağım kesilmişti.

Kaybettiklerimi düşündüm; insan yaşayamayacağını sanıyor hayat bitti sanıyor ama Yüce Rabbim sabrını veriyor ki ayakta kalınıyor.

Allah evlât acısı göstermesin; annemden biliyorum, ablamı genç yaşta kaybettiğmizde dayanamadı, kendini yatağa hapsetti ve 11 ay sonra arkasından gitti.

Ona kezâ anneannem dayımı 35 yaşında yitirdiğimizde delirme noktasına gelmişti. Daha kadınların sigarayı içmediği zamanlarda, sokakta sigara elinde dolaşan eski toprak kadınıdır. Sigarayı eklemeye başladı ve bir müddet sonra gırtlak kanserinden gitti.

Sema’m genç yaşta yalnız kalıp hayatla mücadelede galip gelmiş bir insan. Ve hayata sımsıkı bağlıyken bu acı geldi başına. O tabii ki daha genç ancak bu demek değildir ki acısı daha çabuk atlatılacak.

Çok sevdiği insanı kaybedeni nasıl teselli edebilirsiniz ki?

Ne deseniz boş, çünkü ateş onun üzerine düşmüştür, o yanmaktadır. Siz sadece görüneni görür ona üzülebilirsiniz.

Rabbim ona sabırlar versin, dayanma gücü versin, yaşama tekrar tutunma isteği versin. Kaybettiklerimizin ruhları bizler üzüldüğümüzde acı hissederlermiş.

Elbetteki üzülmemek kolay değil, taş olsanız çatlarsınız…

Evlât bu, canından can, kan verdiğin…

Sema’yı tanıdım ve çok sevdim diğer bazı yakınlaştıklarım gibi ancak Sema’nın başka bir enerjisi var idi, yakınlaştıran, kaynaştıran kişiliği, yapıcı tutumu ile bütün arkadaşlar sanaldan gerçeğe sevdiler onu.

Şimdi bütün dostlar !

Sıra bizlerde; onu yalnız bırakmamamız gerekir, dostlar kötü günde belli olurmuş. Yakında olanlar, uzakta olup gelebilecek olanlar ve de gelemese bile mesaj, telefon vb. ile onu meşkul etmek görevimiz olsun derim.

Yazacaklarımı toparlamak çok zor, bu kadarını yazabilmem  bile mucize. Belki acıyı, acımı  anlatabilmek, sizlerle acımızı paylaşmak adına döktüm kaleme.

Allahım Sema’nın yar ve yardımcısı olsun.

Sözün bittiği yerdeyiz çünkü…

BAŞIMIZ SAĞOLSUN

 

AÇ ÖLÜM

toprağa gömüyorlar ölümü

durmadan, durmadan gömüyorlar

her defâsında yeniden

çıkıp geri geliyor ölüm

çiçekler ile uğurluyorlar

 gözünü boyuyorlar

kanmıyor, aldanmıyor ölüm

her defâsında geri geliyor ölüm

durmuyor toprakta ölüm

buz kesmiş geri geliyor

sıcak sularla yunup ısıtıyorlar

bir türlü ısınmıyor ölüm

buzdan bir bıçak gibi

yeniden geliyor ölüm

öylesi aç, öylesine doyumsuz

gönderilişine kızıp

kalleşçe geliyor bâzen

üçünü, beşini birden alıp koca ağzına

geri gelip her defâsında

buz gibi havasıyla

açım açım, açım diyor ölüm

toprağa gömüyorlar ölümü

durmadan, durmadan gömüyorlar

her defâsında yeniden

çıkıp geri geliyor ölüm...

 

 Hâdiye Kaptan

Ay Şen, Mesut Selek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gönlü yüce CAN dost... Gerçekten ölüm, bitmek tükenmek bilmeyen bir şekilde aç. Bir o yandan, bir bu yandan, hiç ummadık zamanlarda en yakınlarımızdan vuruyor hem de acımasızca. Biz biçarelere de kabullenmekten ve sabır dilemekten başka bir şey kalmıyor. Anılar her geçen gün daha bir can yakıyor,daha bir özlemle sarmalanıyor ve ölüm gidip gidip geri dönmekten hiç mi hiç vaz geçmiyor. Yüreğine sağlık. Sevgilerimle...

Ay Şen 
 13.11.2013 12:15
Cevap :
Sema'mın acısıyla ben de eskiye döndüm. Rabbim sabrını verecektir elbet.Hiçbir acı ilk günkü gibi kalmıyor ancak özlem ve yokluk hep var. Yapacak birşey yok Ayşen'cim sağolasın. Sevgimle  13.11.2013 20:09
 

Sözün bittiği yer Hadiye Hanım.... Biraz önce facebookta gördüm. Çok acı çok.. Allah rahmet eylesin, toprağı bol, mekanı cennet olsun kardeşimizin. Allah Sema Hanıma ecir sabır versin.

A.Nilgün Aktaş 
 12.11.2013 23:50
Cevap :
Ne yazık ki öyle hayat bir anda yönünüzü değiştiriyor. Allah sabır ve metanet versin. Elimizden geleni yapacağız elbet ancak ne yaparsak yapalım ateş düştüğü yeri yakıyor.  13.11.2013 11:20
 

Çok üzüldüm, sabırlar diliyorum.

Nuray Ors 
 12.11.2013 17:37
Cevap :
Allah yardımcısı olsun bizler de destek olacağız inşallah ancak acı paylaşılamıyor çünkü ateş düştüğü yeri yakıyor.  12.11.2013 17:59
 

Değerli Hadiye hanımefendi, arkadaşınız ve yazarımız Sema hanımefendinin evladını kaybetmesine ilişkin acı ölüm haberini sizin ve Merve Ballı hanımefendinin bugünkü bloglarından öğrendim. Kendisini her ne kadar tanımamış isem de, MB ailemizin bir ferdi, sizlerin sevdikleri arasındaki değerli şahsiyetlerden olması hasabiyle, marifetinizle başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Güzel şiirinizde de belirttiğiniz üzere, ölümler, davetiyelerin düzenlenmediği, sürpriz ve biteviye tekrarlanan şölenlerdir. Bu gerçekten hiçbirimizin kaçması mümkün değil maalesef. Önemli olan, iyi izler bırakarak, gönüllerde yer oluşturarak ayrılmaktır. Sema hanımın değerli evladına rahmetler diliyorum. Selam, sevgi ve saygılarımla. Refik Başdere

Refik Başdere 
 12.11.2013 15:54
Cevap :
Allah yardımcısı olsun. Sizler de sağolunuz, başsağlığı dileklerinizi iletirim. Allah evlat acısı vermesin kimseye.Bu acıyı unutturmasın. Teşekkürlerimle  15.11.2013 19:47
 
 
Toplam blog
: 467
Toplam yorum
: 1657
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 141
Kayıt tarihi
: 16.05.11
 
 

Güzel Sanatlara tutkulu, Türk sanat müziği hayranı,  deniz ve İstanbul âşığı şiiryazar bir fâni....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster