Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
292
 

Onlar bizim şehitler.

Onlar bizim şehitler.
 

Bizler çok basit sığ meselelerle meşguldük. İftara kadayıf mı yapsak güllaç mı? Kurufasulye mi? Karnıyarık mı?  

Onlar bizim turistik amaçla gitsek ürpereceğimiz yollardan geçiyorlardı. Geçmek zorundalardı. Onlar askerdi. Çanakkale de olduğu gibi, İnönü de olduğu gibi Mudanya da olduğu gibi belki de onlara ölmek emredilmişti.  

Bizler, kendi küçük meselelerimizle boğuşuyorduk.  

Kimlerinin dünyası bir küçük sivilce için kararıyordu.  

Kimisi yeni aldığı elbisenin artık dar gelmesine çok içerliyordu.  

Kimisi yüzündeki çizgilere yenisi eklenmiş diye, ya da planladığı tatile iki gün daha geç gideceği için üzülüyordu.  

Onlar, orada normalde bile ölüm tüneli gibi dar ve sevimsiz kıvrılarak uzanan bir patikada ölümüne gidiyordu.  

İçi ürperiyordu belki. Çaresiz. Eşi, annesi, babası burnunda tütüyordu ve o meçhul asker duyguları yokmuşçasına yaşamaya çalışıyordu. Yoksa olmazdı. Başaramasa bile duygularını hep kalbindeki çok uzak köşelere göndermeye çalışıyordu.  

Onlar korkamaz, ağlayamaz, dönemezdi.  

Bizler, gezip dolaşıyor, çalışıyor, alışveriş yapıyorduk. Orada onların tek meselesi can oluyordu. Biz farkedemesek te onların meselesi hep "hayat-memat- meselesiydi zaten.  

Sonra hain ellerin kalleş pususu. 12 fidan melek olup göğe uçtular.  

Onlar evlerimizde kara haber oldular. Bir kez daha bizim evladımız kardeşimiz arkadaşımız oldular. Onlar ülkesini seven çalışkan ve fedakar bütün milletin kalbinde artık derin bir yara oldular.  

Geçmenin bile zor olduğu o dar ıssız virajlı yollarda, mayın temizliğine giden pusuya düşürülen o şehitlere zaten Rabbim İnşallah ebedi saraylar hazırlamıştır.Ancak onları geride bıraktıkları o acı tarifin, sözün ötesinde .  

Başımız sağolsun.  

Bundan sonra beyanatlar, beyanatlar, klişeler duyacağız. Çok anlamsız, içi boş klişe sözler.  

Teröriste terör yapacak zemin hazırlamış, ortamı boş bırakmış, teröristle değil ordunuzla savaşır gibi davranıyorsanız neden şikayet ediyorsunuz ki. Terör için boşluk bırakıp, " bu PKK da neden terör yapıyor" demek klişelere sarılmak, ne kadar gerçekçi ki?  

Bir hırsızlık olayında hırsıza kızarsınız ama o adı üstünde hırsızdır. O suçludur ama siz de önlemlerinizi had safhada almalısınız.  

İnsanlar Türkiye için ellerinde bayrak sokağa çıktıklarında onlara da aynen terörist muamelesi yapmamalısınız.  

Yukarda yazdıklarım da bilinen konular ama yazdım işte. Kendimi engelleyemedim.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bilinen konular olsa da sık sık tekrar etmekte yarar var. 12 eve ateş düşütü bugün. 12 genç fidan daha göçtü gitti. Biz evimizde, ailemizle küçücük sounları devleştirirken, onlar sizin de dediğiniz gibi "hayat-memat" derdindeydi. Televizyon kanalları yine işgal edilmiş bazı çok bilmişlerce parsellenmişti. Askeriyemiz en yüksek temsilde içeri atılır, terörist ilan edilirken, terör en şanlı günlerini yaşıyor, bizimkiler Suriye' de, Mısır' da, Libya' da tek ve yeni dünya düzenine hizmet etme yarışında kendinden geçerken, içeride şaşıyordu. Terör karşısındaki sert çıkmalar işe yaramıyor, teröristler büyük Türkiye' nin gözünün içine baka baka halay çekip, bayram ediyordu. Ve her gün üç beş kadının öldürüldüğü ileri demokrasinin hüküm sürdüğü ülkemizde, şehit cenazeleri, kadın cenazeleri ile yarışıyordu. Biz mi ne yapıyorduk? Koca, koskaca Türkiye seyrediyor, başbakan sert çıksa da şu terör bitse diye başbakanın ağzına bakıyorduk. Bir İHH şehitleri kadar bile değerli olamadı şehitlerimiz!

Ayrıntıda gezinmek 
 17.08.2011 23:49
Cevap :
Hislerime tercuman olmuşsunuz. En kötü karar kararsızlıktan iyidir belki de. Zaman geçiyor. Macun tüpten çıkmış artık vaadler verilmiş geri dönülemez. Peki bu fidanların ne suçu vardı? Kimin hatasının bedeli için öldüler. Şu askeri harekatları da yapmasınlar artık. Bu harekatlar süper masraflı ancak belki 2-3 terörist ölüyor. Oysa ülkenin içi terörist kaynıyor. Bu harekatları artık kimse yutmuyor. Etkili çözüm bekliyoruz.  18.08.2011 15:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 219
Toplam mesaj
: 58
Ort. okunma sayısı
: 382
Kayıt tarihi
: 21.09.07
 
 

Merhaba...  Üniversite mezunu Kamu İdaresinde  çalışan bir bayanım. Ankara'da iki oğlumla yaşıyorum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster