Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Kasım '18

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
43
 

Organ Bağışı

Organ Bağışı
 

Aslında dinsel bakışa göre organlarımız bizim değil Tanrı’nın malıdır. İtiraz bizden değil Tanrı’dan gelmeliydi. Hangi tanrı nimetlerinin iyilik için kullanılmasını istemez ki? Bu gerçek üzere, ölümden sonra kullanamayacağımız bir organımızla Tanrı kullarından birine şifa olunması nice günahların Tanrı memnuniyetiyle affına bir neden bile olabilir. Gene de ahrete organlarıyla birlikte göç edeceğine inanan her kimse 18 ile 21 yaş arası herhangi bir zamanda nüfusa uğrayıp kimlik hanesine “organlı gömü” notu düşürtebilir. Mirasçıları razı olsalar bile bu kişilerin organları alınmaz; kişinin yaşarkenki iradi seçimine saygının gereği bu istek mirasçılarını da bağlar. 18 ile 21 yaş aralığındaki herkese organ bağışı hukukuyla ilgili her yıl bilgilendirme mektubu gönderilir. 18 yaş altı ölülerden mirasçı iradesiyle organ alımı yapılabilir. Organlı gömü beyanı yapmadan ölen 18 ile 21 yaş aralığındaki kişilerin organları da ancak mirasçıları tarafından bağışlanabilir. Organlı gömü beyanı yapmamış tüm 21 yaş üstü insanlar öldüklerinde hukuken organ bağışı yapmış sayılır. Tabi ki kişi 21 yaşından sonraki herhangi bir yaşında “organlı gömü” seçimi yapabilir.

Kan bağışı da toplumsal bir paylaşım görevi yapılmalıdır. 18-60 yaş aralığında sağlıklı herkesten vergi alır gibi yılda bir kez zorunlu ve ihtiyaç hâlinde özel davetle iki kez kan alınabilmelidir.
 
Kan alımı, davetiye ile yapılmalıdır. Davette kan alımına özür bildirme adresleri ve telefonları olmalıdır. Özür bildirimi yapmadan kan vermekten kaçınanlara kan vergisi salınmalıdır. Kan vermek sağlıklı bedene hiçbir zarar vermediği için bence bu işlem kişinin beden dokunulmazlığı ilkesini bozmaz. Tıpkı aşı olmak gibi, kan vermek de toplum sağlığını koruma yöntemidir. Yani, kan vermek bireyin toplumsal varlığının hakkına zorunlu hizmet görevi yapılmalıdır. Kan vermemek başkasının sağlığını tehlikeye sokacağından tamamen bireysel bir hak sayılmaz. Bir gün sentetik kan yaparız inşallah.
 
Muharrem Soyek
Matilla bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kültürümüzde değişmesi, güncellenmesi gereken o kadar çok şey var ki saymakla bitiremeyiz. Ölüler, cenazeler meseleleri de bunlardan biri. Biz maalesef ölü insanlara canlı insanlardan daha çok önem ve değer veriyoruz gibi bir his var içimde. On binlerce insan organ bağışı yapılmadığı için ölecek ama buna karşılık her gün on binlerce insan ölecek ve toprağa gömülecek. Ben uygar bir toplumda cenazelerin devletin sorumluluğuna verileceğini ve kimsenin de gömülmeyeceğini düşünüyorum. Düşün bir kere 100 sene içinde en az 80 milyon insan ölecek ve o kadar yeni mezar yeri bulunacak. Ben kendi adıma cenazemin gömülmemesini en kötü ihtimalde örneğin yem sanayiinde değerlendirilmesini tercih ederim. Ama ne yazık ki uygarlığa daha çok çok uzun yıllar hatta yüz yıllar var. Selamlar

Matilla 
 09.11.2018 9:48
Cevap :
Yeni organ bağışı yasasına göre yaşarken yapılan organ bağışına mirasçıların iradesinden bağımsız yasal geçerlik kazandırılmış. Gene de ölüler konuşamayacağından kişinin organ bağışı yaptığını genelde mirasçıları hatırlatacaktır. Bu yüzden diyorum aksi beyan edilmemişse organ bağışı kendiliğinden yasallık kazanmalıdır. Cesetlerin defni için mezar yeri mülkiyeti verilmesini ben de doğru bulmuyorum. Ancak gübre yapılması dünya koşullarında biraz zor. Kimse o gübrede büyütülmüş domatesi yemek istemez. Bu ancak uzay kolonilerinde yapay yaşam doğalarında yapılabilir bilimsel bir defin işi. Şimdilik sadece gömüp bıraksak o da yeter. Yani hiç olmazsa mezarı mermer sandukayla çevirip sahiplenmesek.  10.11.2018 13:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 393
Toplam yorum
: 2803
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 1328
Kayıt tarihi
: 04.08.08
 
 

Parasız yatılı Darüşşafaka Özel Lisesi'nde iki yılı hazırlık sınıfı olmak üzere yedi buçuk yıl ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster