Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ocak '07

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
7128
 

Ormanda yaşayan insanlar

Ormanda yaşayan insanlar
 

Ormanlık alanlardan geçerken ormanın içinde hiç dikkatinizi çekti mi? Yada hiç rastladınız mı çatısı bile olmayan, birkaç tahta üzerine geçirilmiş naylondan ibaret evlere.

Ormanın içine doğru daldığınızda, kesim mevsiminde bunlardan birkaç tane görebilirsiniz. Bu eve benzemeyen,çadır diyemeyeceğimiz derme çatma barınaklar, ormanın işletilmesine hizmet eden, sezonluk olarak burada yaşayan insanlara aittir. Bunlar memleketlerinden, yağmurda çamurda aylarca ormanda yaşamak üzere gelen, bir kısmımızın yazlıklara taşındığı zamanlarda ormanın derinliklerine taşınan ailelerdir. Ormanda yaşamak nasıl bir şey acaba, biraz bu hayatlara göz atsak mı, ilginizi çeker mi bilmem?

Bir çok insanın varlığını bile bilmediği bir yaşam vardır o barınaklarda. Gün erken başlar ormanda, doğanın uyanış saati ile birlikte uyanılır. Bildiğiniz ev düzeni vardır (olabildiğince), çoluk çocuk yaşanır ama eşyası olmayan, mutfağı salonu yatak odası tek bir naylonun altında bulunan bu evlerde.

Dünyada ki bütün çocuklar gibi, buradaki çocuklar da çok güzeldir, biraz burunları akmış, biraz ürkek olsalar da. Onların bu ürkek çakmak çakmak bakan gözleri, ormandaki ceylanların bakışlarından farksızdır.

Bu evlerde de bir kazan kaynar elbette. Bir de lezzetli olur ki odun karası bulaşmış tencerede pişen yemekler. Hele de yemeğin üzerine içilen çayların tadına doyum olmaz. İs kokusu ile çay kokusunun birbirine karışmasından mıdır, ormanın derinliklerinde çalışmanın tatlı yorgunluğunun üzerine içilmesinden midir, yoksa doğa ile bütünleşme hissinden midir bilinmez eşsiz çay tadının güzelliği.

Sözkonusu olan evlerde yıkanıp, ağaç dallarına serpiştirilerek kurutulan çamaşırları görseniz hayret ederdiniz. Bizim modern evlerimizdeki nevresimlere benzemez onların astığı yastık kılıfları. Dağ başında, ormanın içinde beyazlığına şaşıracak kadar beyaz, üzeri rengarenk ipliklerle kaneviçe denilen el işlemesi ile işlenmiş yastık kılıflarıdır bunlar. Öylesine göz alıcı beyazlıktadır ki, kullandığı deterjanı sorası gelir insanın. Ama o temizlik, havası ile bizim ruhlarımızı temizleyen ormanın, suyunun marifetinden başka bir şey değildir. Bizler bu suları kirletip, çamaşırlarımızı ağartsın diye gene bir sürü kirlilik etkisi olan kilolarca detarjan kullanmaktayız, o temizliği elde edebilmek için.

Akşamları mı, akşamları başka bir alemdir bu evlerde. Etrafın karanlığının içinde, bir tek o barınakların çevresi cılız bir ışıkla aydınlanır.Dilerseniz eğer, ulu ağaçların göklere uzanan dallarını takip edip gözleriniz, yıldızların en güzelini görebilir. Bütün ailenin toplanıp, bu muhteşem manzara eşliğinde yemeklerini yiyip sohbetlerini ettikten sonra, ormanın huzur veren havasında daldıkları uyku bütün yorgunluklarını alsa gerek. Çünkü onları gördüğünüzde mutlu ve hayat dolu bakar gözleri.

Yaşamda mutlu olmak sandığımız kadar zor olmasa gerek. Siz ne dersiniz?
Ormanın derinliklerinde uyumanın tadını tatmanız dileğimle.

Resim: http://www.el-aziz.net/cat171.htm

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ormanda böylesi bir yaşam olduğu hiç dikkatimi çekmemişti. Siz bu yaşantıyı paylaşma imkanına sahip olmuşsunuz galiba, imrendim. Bence ormanda böylesi bir yaşam süren insanlar, en görkemli şehirlerde en varlıklı hayatı süren insanlardan daha zenginler, onların yanıbaşlarında ormanları var. Yazılarınız orman sevgimizi artırıyor, elinize sağlık

Venius 
 03.04.2007 10:16
Cevap :
Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine....Çok severim bu dizeleri ve hayata da böyle bakmaya çalışırım..Orman piknik yerlerinden çok öte bir yaşamdır, bunu elbetteki herkesin bilmesi görmesi mümkün değildir.Elimden geldiğince paylaşmaya çalışıyorum..Sakin bir günde ormanın içinde yaşamı gözlemlerseniz ne çok şey öğrendiğinize şaşıracağınıza eminim:)Teşekkür ederim yorumunuzla beni yüreklendirdiğiniz için..Çok ilgi duyulan konular olmadığını düşünüyordum ama demek ki ilgilenenler de varmış sizin gibi:) Sevgilerimle.  04.04.2007 10:11
 

bunca yoksunluk içinde yaşayan insanların öyküsü ancak bu kadar şiirsel anlatılabilir. sadece güzelliklere bakarak güzellikleri görerek yazabilmek çok güzel. keşke senin gibi sadece güzel olanı görebilsem yazarken.

Ali BAKMAZ 
 19.01.2007 15:13
Cevap :
Teşekkür ederim.Şiirin içinde herşey vardır bilirsin.Bazen umut,bazen mutluluk,bazen hüzün.Ama ben bu yaşamları bu yönüyle tanıtmak istedim bilmeyenler.Yoksa söylenecek daha çok şey var.Genelde pozitif bakmayı seviyorum biliyorsun.Ama gün gün dökülecek taşlar kucağımdan bunu da biliyorum.Hoşçakal.  19.01.2007 21:04
 

Sevgili Doğa Güneşli bir Ocak sabahında insanın içine ferahlık veren satırların Sinop'un Gerze İlçesi, Dikmen Nahiyesi, Bucak Köyü Kavacık Mahallesi'ne götürdü beni. Göktepe Ormanları'nın Zirvesi.. Ve anlattıkların öylesine örtüştü ki 26 yıl öncesinde yaşadıklarımla, gözlerim buğulandı.Hazır bu konu açılmışken henüz çözülmemiş 40 bin civarında orman İşçisi geçici statüler ile çalıştırılıyor. Hiç bir güvenceleri olmayan bu isimsiz kahramanlardan 6 tanesi, yanlış hatırlamıyorsan 2004'ün Ağustos ayında Antalya'nın Gündoğmuş ilçesinde helikopter ile yangın bölgesine indirilmiş ve yanarak yaşamlarını yitirmişlerdi. Orman İşçilerine halen statü vermeyen bay Pepe, Silivri ormanlarının içine Tehlikeli Atık bertaraf tesisi oluşturma projeleri yerine geçici yönergeler ile çalıştırılan bu emekçilerin hakları için de bir şeyler yapsın.. O çakmak çakmak gözlü çocuklar ve ebeveyn'i sosyal adalet denilen menem şeyden yararlansın. Yüreğine sağlık sevgili Doğa..

Ömer Sebahattin Çetin 
 19.01.2007 10:50
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim.Ormancılık çalışmaları çok da bilinen bir konu değildir toplumumuzda.Aslında sadece bu bahsettiğimiz çalışanların hayatı da değildir zor olan .Ama burada biraz yerim dar geliyor taktir edersiniz ki bu konuları tartışmaya.Ben de güzellikleri paylaşıyorum elimden geldiğince.Birilerinin gününe birazcık da olsa ferahlık katabilmek bile hoş bir duygu.Sevgiler.  19.01.2007 21:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 351
Toplam mesaj
: 95
Ort. okunma sayısı
: 1330
Kayıt tarihi
: 27.12.06
 
 

Her daim doğa ile yaşayan biriyim.. Çünkü işim doğa ile iç içe olduğu gibi evimizde de doğa ile bera..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster