Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Nisan '08

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
355
 

Para peşin

Adana'da tüp patlaması nedeniyle yanarak yaralanan biri çocuk(8 yaşında) iki kişi, acil olarak başvurdukları özel bir hastane tarafından, paraları olmadığı için başka bir hastaneye sevk edilmemişlerdir.

Günlük hayatımızca çokça rastlanan bu ve benzeri olaylar, Türkiye'de bir türlü düzelmeyen çarpık sağlık politikamızın göstergesidir.

Türkiye'de, hasta haklarının hukuksal boyutu, henüz rayına oturmadığı için, bu tür olayları, özellikle devlet sağlık kuruluşlarında çokça yaşamaya devam edeceğiz.

Hasta haklarının hukuksal dayanağı, insan haklarıyla ilgili temel belgelerde mevcuttur. Devlet ya da özel sağlık kuruluşlarının, hasta haklarına saygılı olmanın insan hakları doğrultusunda bir zorunluluk olduğu bilincine varmaları gerekir.

Bu bloğu yazarkan, Anayasamızın sağlıkla ilgili maddelerine şöyle bir göz attım, şaşırdım kaldım. İsterseniz sizler de bir bakın. İnsanımıza yönelik en önemli hususlardan biri olan "sağlık" konusu, öyle bir geçiştirilmiş ki, anlamak mümkün değil. Buna karşılık, devlet idaresiyle ilgili maddelere olabildiği kadar geniş yer verilmiş. İnsana verilen önem, devlet idaresine verilen önem karşısında "solda sıfır" kalmış.

Acaba, diyorum; devlet ya da özel sağlık kuruluşlarının ve tüm hastanelerin giriş kapısının kolayca görünebilecek yerlerine, üzerinde büyük harflerle, "Hastanemize acil olarak başvuran her hasta tedavi edilecektir.
Parası ve ödeme gücü olmayanın parasını devlet ödeyecektir.Hiçbir hasta geri gönderilmeyecektir"
yazılı bir levha konsa nasıl olur?

Böylece, apandisiti patlamak üzere olan ve hastaneye kaldırılan bir hastaya, önce parası olup olmadığı sorulmaz. Araç kazası geçirmiş ve ağır şekilde yaralanmış bir hastaya, içeri alınması için sağlık fişi sorulmaz; acil olarak bir hastaneye başvuran, örneğimizde olduğu gibi dayanılmaz yanık acısı çeken küçük bir çocuğun acil tedaviye başlaması için para istenmez.

Eğer bu sağlanamayacaksa, hastanelerimizin kapısına "Para peşin" yazılı bir levha konsun da, herkes başının çaresine baksın.

cdenizkent

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızda önemli bir noktaya değinmişsiniz, ne yazık ki öyle bir levhaya rastlamıyoruz. Ama yine de uygulamada, geçmişe nazara, birazcık iyileşme var. Selamlar. ŞEMSETTİN MURAT

ŞEMSETTİN MURAT 
 11.11.2009 21:34
Cevap :
Merhaba...Yorumunuzu görünce şaşırdım. Bu bloğu 18 ay önce yazmıştım...Bu yazyı yazarken, doktora eğitimim sırasında hukukçu bir hocamdan esinlendim...O söylemişti, Amerika'da hastanelerin giriş kapılarında, buna benzer levhaların olduğunu, yani parası olmayanların hastaneden geri çevrilmediğini...Biz de ise biliyorsunuz; acil olarak özel hastaneye gittiğinizde "para", devlet hastanesine gittiğinizde de "sağlık karnesi" soruluyor.,; sedyede can çekişiyor olsanız bile...Ama bloğu yazdığımdan bu yana 18 ay geçti, hastanelerimizde böyle levhalar yok ama belki durum biraz düzeltilmiştir. İlginize teşekkür ederim. Selamlar.  12.11.2009 15:21
 

Haberi tv den seyrettim çocuk çok fena idi,içim acıd,Türkiyede insanlıkta ölmüş dedirdiyor ister istemez,herkes aynı değil ama hastanedeki personelin daha duyarlı ve daha İNSAN olması gerekmezmiydi acaba,çok üzüldüm,,,,,,,,,sevgiler,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 20.04.2008 16:06
Cevap :
Merhaba... Evet olay,üzücü olmasının ötesinde,sizin de belirttiğiniz gibi acı verici.Doktorluk,herkesin yapacağı bir meslek değil.Bu meslek sahiplerinin insan sevgisi ile dopdolu olmaları gerekir.Ayrıca,devlet de bu konuda üzerine düşen görevleri eksiksiz yapmalıdır.Selamlar  21.04.2008 16:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 920
Toplam yorum
: 2416
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 1387
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster