Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '12

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
215
 

Sağlıksal bir öneri

Sağlıksal bir öneri
 

Kalbinizin ne denli önemli bir organımız olduğunu çok iyi biliriz . Ama aynı zamanda bir SİGORTA olduğunun pek farkında değiliz. Ya da ben değilmişim.

Neden kalbimiz sigortadır?

Kalbimize iyi bakmamız, yasaklanmış maddelerden (tuz, yağ, şeker,sigara vs.) uzak durmamız, diyet ve egzersiz yapmamız istenir.

Ancak ne söylenmez bilir misiniz?

Herhangi bir organımızdan ameliyat olmamız veya bir tarafik kazası durumu ortaya çıktığında, kalbimizin genel anesteziye dayanıp dayanmayacağı konusunda bilgimizin olması gerekliliği, bizlere öğütlenmez, söylenmez.

İşte bu durum, acı bir gerçek olarak karşıma çıktı.

On ila onbeş gün önce, safra kesemdeki bir rahatsızlık nedeniyle operasyon geçirmem gerekti. Hem de bir an önce. Ancak, öncelikle kardiyolojik kontrol yaptırmamın zorunlu olduğu söylendi.

Yapılan kardiyolojik kontrol sonucunda, kalbimin durumunun, genel anesteziye dayanamayacağı, mutlaka by pass olmama karar verildi.

Bir ikilemde kalmıştım.

Safra kesesi ameliyatı için by pass olmam gerekiyordu.

Yine de şanslı sayılırdım.

Çok çok acil bir ameliyatla karşı karşıya kalsam, ne yapacaktım?

Kardiyolojik sorununuz varsa, by pass'dan önce başka bir ameliyatı yapmayı, tıbbi kural olarak, hiçbir cerrah kabul etmiyor.

Hayati bir çıkmaz.

Bu çıkmaza girmemek için ne yapmak lazım ? İşte bütün mesele bu.

Yapılması gereken, 40'lı yaşlarda veya daha yaşlı iseniz, yapacağınız ilk şey, KALBİNİZİN DURUMUNU ÖĞRENMEK, BİLMEK...

Mutlaka, Echo çektirin ve Effor Testi yaptırın. Hatta 60'lı yaşlarda iseniz ANJİYO yaptırın. Günümüzde anjiyo, el bileğinden yapılıyor ve 3 saat içinde hastaneden çıkıyorsunuz.

Bu tecrübeyi sizlerle paylaşmak istedim.

Sağlıklı günler dileğiyle.

TEŞEKKÜRLER NOTUM :

Sayın Dostlar,

Baver Ergun

Cem Beraat Çamsarı

Hızır Kabil

Kerim Korkut

Kuyucak

Lilacan

Sabiha Rana

Turgut Çelik

sağ olun, var olun.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok geçmiş olsun, Yılmaz Bey.Rahatsızlığınızı geç duydum ama...Ameliyatınızın başarılı geçtiğini ve "iyi olduğunuz haberini" bugün aldım.Sizi tekrar bize cesaret veren, bizi bilgilendiren yazılarınızla; bize güven ve samimiyet aşılayan şahsınızla aramızda görmek diliyoruz.Sağlığınız bundan sonra hep yerinde; neşeniz ve mümtaz varlığınız daim bizimle olsun.Selam ve saygılarımla.

RANA İSLAM DEĞİRMENCİ 
 06.03.2012 18:44
Cevap :
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla.  14.03.2012 13:44
 

Çetin Usta, geçmiş olsun der; sizi en kısa zamanda aramızda görmek isteriz. Sevgiler ve Saygılar.

Erdal Ceyhan 
 04.03.2012 12:07
 

Çok geçmiş olsun Yılmaz Bey. Atanur Bey'in yazısında gördüm ve üzüldüm. Aynı rahatsızlığı babam da geçirdi bir ay kadar önce. Yüzleşmek yerine ertelemeyi seçiyoruz ne yazık ki. İnşallah yazınız kalabalıklara ulaşır ve herkese bir tavsiye öneri olur. selamlar

Merve Ballı Acar 
 21.02.2012 8:50
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Hastalıkla yüzleşmek lazımmış. Biraz geç kaldım. Sonu iyi olur inşallah. Mutlu günler dilerim. Selamlarımla.  21.02.2012 15:06
 

Öğretici olmanızdan dolayı teşşekkür ediyorum. Çok büyük badirelerden geçtiğiniz anlaşılıyor. Bütün bu aşamaların hepsinden geçmiş iseniz, geçmiş olsun dileklerimizden başka ne diyebiliriz ki. Hassetten çok ama çok geçmiş olsun. Daha sağlıklı günlerde, aracı ortak kimliksel kurumumuz Milliyet Blogküre vesilesiyle yeniden görüşebilmek ümidiyle esenlikler diliyorum.

Hızır Kabil 
 19.02.2012 17:49
Cevap :
Esasında basit sorunlardan, önemli bir aşamaya geldim. Basit bir safra kesesi ameliyatı geçirecektim, kalp kontrolu olumlu çıkmayınca, By Pass gibi önemli bir ameliyata karar verildi. Aslında bu ameliyat da, kolay bir operasyon olarak kabul ediliyor. İlginize teşekkür ederim.Milliyet Blogkürede yazışmak ümidiyle saygılar sunarım.  19.02.2012 21:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 437
Toplam yorum
: 2172
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 996
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster