Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '18

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
158
 

Ser-Hoş, (Başı Hoş) Bir Kafa, Demleme Ustası

Ser-Hoş, (Başı Hoş) Bir Kafa, Demleme Ustası
 

Mimar, yazar ve gazeteci


““Yeme-içme”nin de, bir keyfi var. Bu keyiflere yandaş olanların bazı kişiler tarafından küçümsenmesi olayına dokunmak isterim. Elbet öyle sanat zevkleri var ki, hitap ettikleri merkezler, insanlara insanlıklarını anlatan, ruhlara ve beyinlere hitap eden sanat zevkleridir bu söylediklerim. Ben bu zevklere iyice aşına oldum. Örneğin mimar olarak 1,5 milyon metrekare bina planladım ve gerçekleştirdim. Otuza yakın kitabim yayımlandı. İçkiye gelince bu zevki küçümseyenleri, hele hiç bilmeden küçümseyenleri, bu sefer ben küçümsüyorum.

Yemek, mezeyle içliyle birlikte beyne neşe de veren bir keyiflenme yaratabilir. Erbapça hazırlanmış ve düzenlenmiş yiyecek ve içeceklerle, böylece yaşama neşesine kavuşturacak sohbetler kaynaklanmış olur.

Yalansız dolansız, yürekleri açık insan gruplarının iki önemli topluluğu olur (2D), deliler ve demciler. Her içen kişinin ille de sarhoş olması gerektiğini sanmak ilkelliktir. Haydı biraz daha yumuşatalım cahilliktir. Haydi, biraz daha açalım; yobazlıktır. Her içki içenin, ille de sarhoş olması gerekmez. Sarhoş lakırdısı; ser-hoş yakıştırmasından kaynaklanır. Yani “başı hoş” gibi bir niyetle, eski çağlarda yakıştırılmıştır. Ancak sarhoş sözcüğü o denli yalama edilmiştir ki, hiç kimse sözcüğün kaynağındaki anlamı, aklına getirmez. Her türlü dolandırıcılığı gizli gizli hatta açıkça inanç şarlatanlığı yapanlar bu yakıştırmayı yapanlardır.

İçkinin elbette ki rakının da etkisi, kandaki alkol yoğunluğu ile ölçülür. Her ölçünün bir oranı vardır. Kandaki alkolün ölçüsü ise “binde bir” hesabı ile bilinir. Bilinmesi gerekiyorsa o oranın, vücutta kanla birlikte dolaşan alkolün, toplan kan miktarının binde kaçı olduğudur. Kanda binde 0,5 ile 1,5 arası alkol yoğunluğu önemli basamaktır. Bu oranın alt ve üst basamağı arası, kişisine göre, “çakırkeyiflik” halidir.

Rakıya buz atmak caiz değildir. Ağza alınca rakıya katılacak tek dünya malzemesi sudur, su…karışımın raconu ise ayrı bir uygulamadır. Bektaşilere göre rakının bedene en çok zevk verişi, gırtlaktan mideye iniş sırasındadır. Bu yol helezonik olarak uzamalı ki, demcinin zevki artsın. Rakı distile, yani imbikten çekme içkidir. En üstün kaliteli rakının ana maddesi üzümdür. Ünlü yazar ve içer, Ernest Hemingway “Alkolik kendisinden fala içemeyen adamdır” der.

Ne zaman ne kadar içmeli, doğrusunu yine olsa olsa Hayyam söyler;

Sarhoş oldun mu aklın azalır,

Ayıldın mı sevincin dağılır.

Ne sarhoş ne ayık bir hal var ya?

En güzeli öyle yaşamaktır.

Demcilerin yaşamlarında neşe eksik olmaz. Hep birbirine takılma oyunları oynanır. Rakı içmeye başlamadan önce bir fincan saf zeytin yağı, azar azar yudumlanır ve çok yavaşça yutulurdu. Bu çok alçak gönüllü önlemin çok ciddi olduğunu anmalıydık.

Romalı düşünür Seneca; “Sarhoşluk, kusur yaratmaz. Var olan kusurları göz önüne çıkarır” demiştir. Mevlana ise benzer anlama gelen bir düşünceyi şöyle açıklar; “Şarap, zaten edepsiz olanı edepsiz eder.”

İçki içen insan ne aradığı için içer ki? Değişiklik olsun diye mi? Günlük sıkıntılardan kurtulsun diye mi? Neşelensin diye mi? Keyif almak için mi?

İçki içmek, dostlarla buluşup sohbete dalmak, ferahlamanın sahnesidir. Ne için içilir? Sorusunun yanıtı ansiklopediler doldurur.

Nedir Alkol denen şey? Çok basit… şekerdir. Kimyasal bir formüle ait şekerin mayalandırılmasıdır. Çocukluğumuzda duyardık, komşu evlerin erkekleri akşam eve biraz geç, üstelik mırıldanarak ve hem de sallanarak gelince, hanımlar; “yine zıkkımlanmış” derlerdi.

Meze içkinin asistanı mı desek yoksa yaveri mi? İkisi de olur. Bu nedenle demciye sofraya neler konulacağı da, mezelerin nasıl hazırlanacağı da öğretilmelidir.

Hiçbir canlı, yani hayvanlar, mizah yapamaz ama bütün insanlar en aptalları dahil, mizah yapabilir. Mizahı, özellikle içki masası tetikler.

Akordu bozuk demciye söz anlatılmaz. Bıkkınlıktan kurtulma hayaliyle, kendini tutmayı bilmez. Bıkkınlıktan kurtulma aşkına içen kişi, hiç kurtulamaz. Çünkü kendinden bıkar.”

Diyor Ser-hoş (hoş kafa), demleme ustası Aydın Boysan Şerefe adlı kitabında.

Şerefe Aydın Boysan ışıklar içinde uyu.

Nizamettin BİBER

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bazı çevreler alkole düşman olsa da alkol alımını en katı yönetimler dahi yüzde yüz engelleyememiştir Nizamettin Bey. Önemli olan keyif alan ve keyif veren şeklinde alınmasıdır. Yani "ser-hoş" vaziyette. Algılanan "sarhoş" boyutunu ben dahil hiç kimse arzu etmez sanırım. Mezeler de olmazsa olmaz yareni...:) Selamlar, mutlu kalın.

Ayşegül HAYVAR 
 11.02.2018 14:41
Cevap :
İnsanlık tarihi boyunca insanlar alkole düşkün olmuşlar ve sizin de ifade ettiğiniz gibi tamamı ile engellenememişlerdir. Anlamlı ve içeriği dop dolu yorumunuza çok teşekkür ederim Ayşegül hanım, sevgi ile mutlulukla kalın.  11.02.2018 23:02
 

Nizamettin Kardeş, ya direksiyon başındaki sarhoşlara ne demeli? Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 11.02.2018 8:00
Cevap :
Direksiyon başındaki sarhoşlar ise başka bir kategorik yapı, teşekkür ederim, selam ve sevgiler Nahide hocam.  11.02.2018 14:48
 

Nizamettin Bey kardeşim, Ben de, imbikten süzülüp güzel damıtılmış ve de sarhoş etmeyen yazınızala birlikte ışıklar içinde yatan Aydın Boysan kıymetlimize yakarış diliyorum. Sevgiler.

Şahin ÖZŞAHİN 
 10.02.2018 23:34
Cevap :
Ben de sana çok teşekkür ediyor sevgiler, saygılar sunuyorum Şahin hocam, artık toplumumuzda kendine özel eski deyimle nevi şahsına münhasır kişiler yetişmiyor, sağlıcakla kalın.  11.02.2018 14:46
 

Aydın Boysan'ı çingenelerin bir adetiyle anmak anlamlı olur herhalde. Mezarının üstüne "şerefe"diyerek rakı dökmek..Hayyam ise şarabın erbabı ölümünün üstünden yüzyıllar geçse de şerefine hala kadehler kalkıyor. Kısaca herkese değil ama seri hoş olanlara serhoş olmak da yakışır. Can Yücel'de güzel serhoşlardandı!...

Nurbanu Kablan 
 10.02.2018 19:13
Cevap :
Tüm anlamları kapsayan bir davranış olurdu bu davranış. Hayyam ise bu işin piri. Can Yüceli anmadan geçmek haksızlık olurdu. Seri hoş olanlara selam olsun, saygı ile sevgi ile.  11.02.2018 14:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 876
Toplam yorum
: 3732
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2524
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster