Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Eylül '11

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
108
 

Şike ve küme düşme

Şike ve küme düşme
 

Google'dan alınmıştır.


Şike cezası ile Dernekler yasasına göre kurulmuş Kulüplerin hükmi şahsiyeti (tüzel kişiliği)  arasında   hiçbir   "hukuki bağ " bulunmamasına rağmen, "Futbol Disiplin Talimatının Müsabaka Sonucunu Etkileme " başlıklı 55.maddesi  ile KULÜPLER, şike tespiti durumunda, küme düşme cezası ile karşı karşıya gelmektedir.

Bu talimat hükümlerine göre: "şike şüphesi, şikeye teşebbüs ve şike tespiti durumlarında, menfaat sağlayan kulüp, küme düşürülür ".

Oysa, Genel  Hukuk Kurallarına göre ve bizim hukuk sistemimizde "CEZANIN ŞAHSİLİĞİ" esastır. Yani suçu kim işlemisse, cezayı da o kişi  çeker.

Şike ile ilgili  Futbol Disiplin Talimatı'na  baktığımızda, 55.madde hükmünün, Cezanın Şahsiliği prensibine aykırı olduğu görülmektedir. Zira suçu işleyen sadece yönetici; cezayı alan ise, yönetici ile birlikte, kulüp olmakta ve küme düşmektedir.

Yönetici, hukuka göre "ÖZEL KİŞİ" yani gerçek kişidir. Kulüp ise hukuka göre  bir   "DERNEK" yani bir "TÜZEL KİŞİ"dir. Kulüplerin, yöneticilerinden  ayrı hukuki kişilikleri vardır. Yöneticinin işlediği bir suç, örneğin, yöneticinin yaptığı hırsızlık kulübü bağlamaz veya bir futbolcunun yaptığı dopingten dolayı kulüp cezalandırılmaz. 

Dolayısıyla Futbol Disiplin Talimatının 55.maddesi kesinlikle hukuğa aykırıdır. Zaten bu maddenin uygulanması halinde büyük sorunlar ortaya çıktığı açıkça görülmektedir.

Şike ile ilgili kanuni mevzuatın yeniden gözden geçirilmesi şart olmuştur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şike olayının ve küme düşme meselesinin ne derece yasal kriterler gözetilerek yürütüldüğünü anlattığınız yazınızı büyük bir dikkatle okudum. Bu haliyle, bu kanun eksik ve yanlış; Kişiler Hukuku'nu ilgilendirmesi gereken bu konu Dernekler Hukuku'yla da karıştırılarak, büyük bir hata işlenmektedir diyorsunuz. Öyle değil mi Yılmaz bey? Ben konunun başka bir boyutuna dikkat çekmek, " Küme düşürülme kaldırılsın" diyebilen spor kültürü yoksunu yöneticilere sözü getirmek istiyorum. Bu kafaya sahip yöneticilerle, Türk Sporu kör kuyulardan başka bir yere gidebilir mi? Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 11.12.2011 12:42
Cevap :
Esasında sadece şikeyi yapanı cezalandırmak yeterli olacaktır. Şike dolayısıyla kocaman bir camiayı ve taraftarı cezalandırmak bana mantıki gelmiyor. Şikeyi yapanı gerçekten cezalandırırsanız, spor dünyası bu spor kültüründen yoksun yöneticilerden kurtulur. Aksi takdirde kulüpleri küme düşürmek Türk futboluna ve günahsız bir çok futbolcuya zarar verir. Sevgi ve selamlarımla.   12.12.2011 0:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 446
Toplam yorum
: 2176
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 987
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster