Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '07

 
Kategori
Çocuk Psikolojisi
Okunma Sayısı
3382
 

Sindy bebek

Sindy bebek
 

Ne kadar da masumdur kız çocuklarımıza her gün yeni bir sindy bebek satın alma işlemimiz. Ne var ki bunda diye düşünülebilir. Evet ne var bir masum bebeğin bir yazıya konu olmasına... Ama bakın benim aklıma ne geldi. Paylaşmak istedim...

Çocukların yetişme süreci onların aynı zamanda geleceğe dönük hayatı anlama, kavrama ve yaşama sürecini oluşturmaktadır. Bu süreç öyle hassas dengelerce kontrol edilmektedir ki bir çocuğun ömrünün sonuna kadar unutamayacağı bütün duygusal birikimler, sevmek, özlemek, ağlamak, gülmek ve öteki algılamaları iyi ile kötü arasında o çocuğun taze zihninde yer edinerek gelecek için ortaya çıkmayı beklemektedir.

Bugün bütün oyuncakçı raflarında ve sokak ortalarında satılan sindy bebek ve benzerleri çocuklarımızın zihinlerinde daha iki-üç yaşından itibaren genç bir kız modeli oluştururken bu süreç on-onikili yaşlara kadar devam etmektedir. İşte bu süreç zaten genç kız olma yolunda konumuz olan çocuğun genç kız modelini zihninde oluşturmaktadır. Nedir bu model? Sarı saçlı, mini etekli, dekolte giyinen, her zaman bir erkek arkadaşı olan bir genç kız modellemesi.

Şimdi siz bu çocuğun Türk kültürü içinde yetiştiğini mi düşünüyorsunuz ? Belki de durum bu kadar da vahim değil diyorsunuz ama hatırlatmak gerekir ki bizim kültürümüzün temel hassasiyetlerine sığmayan her türlü kültürel ithal mal, imge ve imajlar toplumumuzun uzun vadede kemik yapısını bozacaktır. Liseli gençliğimiz bozulmadı mı hala dersiniz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu Sind bebeklerin değişik modelleri de var ne yazık ki. Değişik isimlerle piyasaya sürülen bu oyuncaklar Danimarka eğitimcileri tarafından da uyugun görülmüyor. Yani sadece bizim çocuklarımız için değil tehlike ne yazık ki. Aslında anne babalar daha dikkatli olup bir dünya para vererek bu bebekleri almak yerine daha uygun oyuncaklara para verseler belki daha az telaşlanırdık. Aslında gençlik bu bebeklerden çok Tv de gördüklerinden etkileniyorlar diye düşünüyorum. Güzel bir konuydu, elinize sağlık.

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 26.02.2007 18:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 32
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 3242
Kayıt tarihi
: 08.02.07
 
 

Bilgi hegemonyasında her türlü medya araçlarında onbinlerce bilgi ile günlük yaşantımızda karşılaşma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster