Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '07

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
6133
 

Susuz Yaz, Kuyu ve Nil Göncü

Susuz Yaz, Kuyu ve Nil Göncü
 

Herkes susuz yaz’ı konuşuyor. Barajlar can çekişiyor. Herkesin gözü gökten yağacak yağmurda. Şimdi ben "Susuz Yaz”ı ve suyu hatırlatan "Kuyu”yu ve onun başrol oyuncusu Nil Göncü’yü yazdığımda belki de sizde bu yazı soğuk bir duş etkisi bırakacak ama ben de hiç olmazsa susuzluğunuza bir nebze katkıda bulunmuş olacağım.

Ünlü yönetmen Metin Erksan’ın iki ünlü filminden biri “Susuz Yaz”, diğeri de “Kuyu”dur. Her iki film de kadının erkekle ilgili yazgısal çilesini ortaya koyar. 1969 yılında Adana’da Altın Koza Film Festivali’nde en iyi film ödülü alan "Kuyu" filminin başrol oyuncusu Nil Göncü’den söz etmek istiyorum size. Nil Göncü’nün ilk filmidir "Kuyu". Filmin hikayesini hatırlatayım. “Gerçekten yaşanmış bir gazete haberinden.

Erksan filme Kuran'dan bir ayetle girer: "Kadınlara iyilikle davranın". Filmin mesajıdır bu. Çünkü konu yaban bir adamın bir kadın üzerinde uyguladığı şiddeti sergilemektedir. Köylü Osman (Hayati Hamzaoğlu), aynı köyden, deliler gibi tutkun olduğu Fatma'yı (Nil Göncü) dağa kaldırır. Fatma teslim olmaz. Çünkü bu kara sevda tek yanlıdır. Hapisten çıkan Osman bir kez inat etmiş kafasına takmıştır. Bir kez daha kaçırır ve üçüncüsünde Fatma'yı bir ağaca bağlayarak zorla tecavüz eder. Ama Fatma’nın intikamı acıdır. Osman'ı su almak için kuyuya indiğinde üzerine kaya ve taş parçalarını yağdırarak öldürür. Sonra da kendini asar. (Agah Özgüç'ün 100 Filmde Türk Sineması kitabından)

Ve dört film sonra hayata veda eden bir sanatçının çok kısa süren yaşamında en önemli başarısıdır "Kuyu" filmi. Nil Göncü 19 yaşında yaşamını yitirdiği an sinema tarihine geçmiştir. Bu filmler İzzet Günay’la oynadığı “Garibanlar Mahallesi”, Murat Soydan’la oynadığı “Devlerin Öcü” ve Tugay Toksöz’le oynadığı "Kanlı Sevda"dır.

İşini çok ciddiye alan ve en zor filmlerde uzun süre zor şartlarda oyunun hakkını veren Nil Göncü, tiyatro okumuştu ve Metin Erksan tarafından keşfedilmişti. Eğer o dönemde sansür izin verseydi ünlü yazarımız Yaşar Kemal’in "İnce Memed" romanından beyaz perdeye aktarılmış senaryoda başrolü Yılmaz Güney ile paylaşacaktı. O dönemin gazeteleri günlerce bu çekilemeyen filmi manşetlerinde duyurmuştu.

Afyon’un Dinar ilçesinde bir kuyu vardır. Bu kuyu hala duruyor mu, bilmiyorum. Kuyu filmi bu kuyu başındaki dramatik sahne ile son buluyordu.

"Susuz Yaz"dan "Kuyu"ya çok önemli filmlere imza atmış ünlü yönetmen Metin Erksan’ın keşfettiği bu genç sinema oyuncusu benim kız kardeşimdi. 3 Eylül 1969 yılında 19 yaşında hakkın rahmetine kavuşan Nil Göncü’yü bu blog’da tam 38 yıl sonra İstanbul’un susuz yaza doğru alarm verdiği günlerde anmak ve size hatırlatmak istedim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yaşamın, doğanın tezat ama ayrılmaz iki parçası. Cumartesi Şile'de tanışmamızdan ne kadar mutlu olduğumu yazım ve yorumuna yanıtta yazdıktan bir kaç dakika sonra okuduklarımdan hüzünlenmem dediklerimi ne kadar doğruluyor değil mi? Türk sinemasının yüz akı olarak sayabileceğim filmlerden birisidir KUYU. Yazınla ne kadar eskiye gittiğimi bir bilsen. Nil Göncü'yü saygı ile yadediyor sana uzun ömür, huzurlu ve mutlu bir yaşam diliyorum. Ayrıca toplantıların, küçük-büyük çaptaki buluşmaların ne denli önemli olduğu da işte gün gibi aşikar. Hiç bir şey için geç kalınmış değildir. Bazı arkadaşlık ve dostluklar Eymir'den, İzmir'den, İnönü'den başladığı gibi bu kez de Şile'den başlıyor. Görüşmek üzere, selam ve sevgiler.

İlyas Bayram 
 29.01.2008 13:19
Cevap :
Sevgili İlyas bey, Her şey insanlar için, öyle değil mi? Biz Şile'de o sıcak dostluğunuzu halen içimizde yaşatırken sizden gelen aynı sıcaklıktaki bu mesaj, güzel bir eşleşme oldu. Yorumunuz için çok teşekkür ediyorum ve size de sağlıklı ve güzel bir ömür diliyorum. Saygı ve Sevgilerimle  29.01.2008 13:52
 

Ezgi hanımın da dediği gibi tanıştıktan sonra daha dikkatle arkadaşların sayfasını inceleme gereksinimi hissediyor insan. Hİç bilmiyorduk tabiki Nİl Göncü' yü üzülerek de olsa tanımış olduk.Nur içinde yatsın.Sevgiler

Sema CURUK 
 29.01.2008 1:14
Cevap :
Sevgili Sema, Ben de sizi Şile'de tanıdığım için çok memnun oldum. Artık birbirimize daha yakınlaştığımızı hissediyorum. Duyarlı yorumun için çok teşekkür edrim. Sevgilerimle  29.01.2008 8:14
 

Şile toplantısından sonra, soyuttan somuta geçen yeni dostlarımın sayfalarına bir kez daha bakıyorum. Evet ben daha önce de size yorumlar yazmışım. Hatırladım ama bu büyük ve acı olaya da şu anda yazmam gerek diye düşünüyorum. Tanrıdan rahmet dilerim sevgili Kardeşinize. Selam ve saygılar.

Ezgi Umut 
 27.01.2008 19:49
Cevap :
Ben de sizi Şile'de tanımaktan çok keyif aldım. Yazıma gösterdiğiniz nazik ilginize de ayrıca teşekkür ederim. Sevgilerimle  27.01.2008 20:35
 

Sayın Erksan'ın bu güzel ve başarılı filmini çok kez izledim. Nil Göncü'yü de bu filmiyle tanırım. Onun erken ölümü sevenleri için ve Türk Sineması için ne büyük bir kayıp. Yazınızda kuyuyu sormuşsunuz! Filmin önemli bölümü tamamlanmış ancak final sahnesi, yani kuyu sahnesi için uygun bir kuyu bulunamamıştır. Sayın Erksan, Dinar'da, kendisinin ve film ekibinin konuğu olduğu ve kendisine her türlü yardımı esirgemeyen Şair Nedret Gürcan'a gider. "Sen, aman nedir bilir misin?" der. Şairin kasabadaki nufuzu ile filmin çekileceği kuyu bulunmasına yada yapılmasına yardım etmesini ister. Şair de bir kuyu yaptırır. Final orada çekilir. Daha çok bilgi için Şairin "Benim Sevgili Taşram" adlı kitabını önereceğim. Sevgiler...

oral esen 
 22.12.2007 1:29
Cevap :
Bu değerli bilgileriniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sevgilerimle  22.12.2007 20:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 548
Toplam mesaj
: 94
Ort. okunma sayısı
: 1034
Kayıt tarihi
: 05.01.07
 
 

1951 İstanbul doğumluyum. Bireysel ve Kurumsal Gelişim Danışmanlığı, Moda Tasarımı ve Marka Danışman..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster