Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ocak '17

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
101
 

Tamircilik işe yarasaydı tamirci dükkânları büyüyüp gelişirdi

Bakmayın siz “tamircilik” diye bir iş alanı var ama aslında hayatta “kullan-at” mantığı geçerli. Bir kaza ya da istenmeyen bir durum sonucu mal henüz yeniyken hasara uğrarsa tamir edilir. Eskimiş, kullanma süresini doldurmuş mal ve eşyaları tamir edip biraz daha kullanayım demek rasyonel bir yaklaşım değildir.

“İdare etme” mantığına dayalı bu yaklaşım zaruri bir durumun sonucu olup hem kişiye hem de ekonomiye zarar vermektedir. Yeniyken bir tarafı koptu falansa tamam ama eskimiş. Artık işte bir taraflarını tamir ederek bir süre daha kullanayım diyorsanız kalite bir yana zarar da verebiliyor (kırık bir şemsiye bir yerinize batabilir mesela) Kokar, tozar, paslanır, cereyan çarpar, elinizi yakar vs…

Ekonomiye zararı ise, sizin gibi düşünen milyonlarca vardır. Fabrikalar mal yokluğundan düşük kapasiteyle çalışır. Üretim azalır. İşsizlik olur, fabrika kapanır. Satın aldığın malları iki gün kullanıp at demiyoruz. Ama her malın bir kullanma süresi vardır. O süre dolduğu zaman yenisi alınmalıdır.

Ürünler kimyasal ve bitkisel maddelerden yapılmaktadır. Eskidikleri zaman boya vs ile sağlanmış olan koruyucu özellikleri kaybolur. Kullanana ve çevreye zarar verirler. Hurda araba mesela.20 yıllık ömrü var ama sen tamir ede tamir ede 30 yıl kullanıyorsun.

Yeni bir malın kırılmış düşmüş vs parçasını değiştirirsin. Ancak bizdeki tamircilik genelde böyle değil. Ayakkabı eskimiş yırtılmış. Tamir edip giyecek. O ayak ne olacak peki? Hani olabilir fakirdir, mecburdur; ama işte sözde akıllı ve tutumlu davranarak imkânı yerindeyken tamir eder kullanır. Eskimiş, dökülmüş her şeyi tamir edebilirsiniz. Üç gün kullanır atarsınız ve o üç günü kar sayarsınız.

Eskimiş bir mal tamir edilmez. Eski bir evi duvarını çatısını tamir edip kullanayım derseniz başınıza uçar. Önemli olan duvarı çatısı değil temeli eskimiştir çünkü. Eskiyen mala yapılacak şey kaldırıp atmaktır.

Günümüzde insanlar yeniyi bile kullanmazken hiçbir tarafı yırtık değil ama kullana kullana eskimiş ayakkabıyı boyayıp tamir edip giymek akılcı değil. Sen satın aldığın her malı kullanma süresinin (Şimdi böyle bir uygulama yok, Kerim Korkut düzenlerinde olacak) sonuna kadar kullanıp at, yenisini al zaten en büyük tasarrufu yapmış olursun. Yani sonuç olarak tamircilik diye bir meslek olmaz.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bujisi eskimis merson varmi abi ? Atarken haber ver bari !

Newyorker 
 31.01.2017 21:08
Cevap :
Affedersin "merson" ne abi?  02.02.2017 21:52
 

Hiç kimse eskiyi tamir ettirmediği için tamircilik öldü.Selamlar iyi akşamlar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 31.01.2017 19:47
Cevap :
Haklısın Nahide hanım, tamircilik öldü...  02.02.2017 22:01
 

Merhaba Kerim Bey...Tamirciliği batıran, işlevsiz hale getiren, bana göre, biraz da "gelişen sanayi ve ekonomik gelişmedir"...Emekli olduğum zaman, üç aylık maaşım ancak bir fırın almaya yetti;20-25 taksit ödedim. Şimdi o kadar zor değil;örneğin beyaz eşya almak. Bu nedenle, paramızı denkleştirdiğimizde, eskiyen eşyalarımızı tamire götürmek yerine yenisini almayı tercih ediyoruz...Bir de "eskisini ver; yenisini al" gibi kampanyalar da tamircilerin işini azaltıyor...Selamlar.

cdenizkent 
 31.01.2017 16:58
Cevap :
Tamirciliğin iyi bir şey olmadığını anlatmaya çalıştım ama genellikle insanlar tamircilik iyi bir şey deyip tamirciliğin bitiyor olmasına üzülmüşler.  03.02.2017 14:17
 

Merhaba, Rahmetli annem ve babam 1970 de Almanya ya beni ziyarete geldiklerinde atılmış mobilyaları görmüşler ve babam bunlar kesin batacak demişti. Onlar batmadı ama biz... Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 31.01.2017 15:16
Cevap :
Sorunu anlatan güzel bir anekdot.  03.02.2017 13:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6232
Toplam yorum
: 15267
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 635
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster