Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Temmuz '07

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
29051
 

Tansu Çiller gafları

Tansu Çiller gafları
 

Genç nesil Tansu Çiller'in başbakanlık yaptığı dönemi ya bilmez ya da hayal meyal hatırlar. Bu sevimli eski başbakanımızı ben, zamanında çok sevmiştim. Kendisiyle gurur duydum. Zira güzel ve zeki görünüşlü bir kadındı. Sonra Almanya'da yaşadığım için Almanlara hava atabiliyordum. ''Bakın bizim başbakanımız bile kadın, sizden daha çağdaşız vs'' Koca bir resmi asılıydı işyerimin duvarında.

Daha sonra gaflarıyla meşhur oldu bu sevimli başbakan. Başarılı olamadı ama bence dönemi gerek terörle mücadele, gerekse Çağdaş Türkiye görünümü baz olarak alınırsa şimdikinden çok daha iyiydi.

Tansu Çillerin meşhur gaflarından bazılarını yazmadan önce, ''http://www.kimkimdir.gen.tr'' sitesinden alıntı yaptığım kısa biyografisini yazmak istiyorum:

TANSU ÇİLLER
1946 yılı İstanbul doğumludur. Robert Koleji mezunu olan Tansu Çiller, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirmiştir. Doktorasını Connecticut Üniversitesi'nde veren Çiller, doktora sonrası çalışmalarını Yale Üniversitesi'nde devam ettirmiştir. 1978 yılında doçent olan Tansu Çiller, 1983 yılında profesör olmuştur.

Başta Boğaziçi Üniversitesi olmak üzere çeşitli üniversitelerde çalışmalar yapan Çiller, 1990 yılı kasım ayında Doğru Yol Partisi çatısı altında politikaya atılmıştır. 1991 yılı seçimlerinde İstanbul ili milletvekili seçilen Çiller, Sosyal Demokrat Halkçı Parti ile kurulan, Süleyman Demirel'in başbakanlığındaki koalisyon hükümetinde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak görev almıştır.

Kabinenin aktif bir üyesi olan Tansu Çiller, özellikle batı ile sıcak ilişkileri ile popülerite kazanmıştır. Demirel'in Türkiye Cumhuriyeti'nin dokuzuncu cumhurbaşkanı seçilerek başbakanlık görevini bırakmasından sonra DYP genel başkanlığına aday olan Tansu Çiller, 13 Haziran 1993 tarihli DYP olağanüstü genel kurulunda en yüksek oyu alarak genel başkan seçilmiş ve Türkiye'nin ilk bayan başbakanı olmuştur. Sn. Çiller'in ekonomi üzerine 9 yayını bulunmaktadır. İki çocuk annesi olan Çiller, çok iyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir

TANSU ÇİLLER GAFLARI
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, 1996'da Susurluk kazasından söz ederken,

''Devlet uğruna kurşun atan da yiyen de şereflidir'' dedi.

Bir zamanlar Tansu Çiller vardı. Yükselişi kimsenin beklemediği kadar hızlı olmuştu. Sonra aynı hızla bir düşüş yaşadı. Tansu Çiller'in, Devlet Bakanlığı ve Başbakanlığı sırasında yaptığı gaflar, sık sık çetele halinde yayımlandı. Siyasi haber sayfalarında ''imsak köşesi'' gibi ''Çiller gafları'' köşeleri oluştu.

Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof.Dr. Birol Emil,
"Başbakan, dilde anarşi yaratıyor" diyordu: "Ya ana dilini bilmediği için dili sürçüyor ya da yabancı bir dilde düşünüp Türkçe ifade etmeye çalıştığı için böyle oluyor."

DYP içinde de Çiller'in gafları sıkıntı konusu oluyordu. Konuşmalarını kısa kesmesini isteyen milletvekilleri şunları diyordu: "Ne kadar uzun konuşursa, o kadar çok yanlış yapıyor. Konuştukça batıyor, bizi de batırıyor!"

DYP'deki Çillercilere göre, "uykusuzluk ve yorgunluk nedeniyle dili sürçüyordu".
Çiller karşıtlarına göre ise, "Çiller, Türkçeyi sonradan öğrenmiş bir ABD'li gibiydi. Bilgisiz olduğu için hata yapıyordu ve yapmaya da devam edecekti."

11 kasım 1996'da eski DSP ve eski CHP'li Ertuğrul Günay, "Çiller, Atatürk'ün 58 yıl önce öldüğünü unutmuş, 58 yıl sonra başsağlığı dileyecek kadar gaflet içinde" dedikten sonra ekliyordu: "İngiltere'de Galler, bizde ise gaflar kraliçesi var!"

Tansu Çiller'den birkaç gaf Tansu Çiller bir konuşmasında terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'dan bahsediyor:

"Sayın Öcalan... Sayın değil tabii..."

Tansu Çiller, 7 temmuz günü Yalovalılara 77'nci il oldukları müjdesini vermeye çalışıyor... - Yedi yedi daha ne edeeer?
- Ondööört...
- Hayııır. Yedi yedi daha ne edeeer?
- Kırkdokuuuz...
- Hayııır. Bugün günlerden neee?
- Cumartesiii...
- Hayııır. Bugün ayın kaçııı?
- Yedisiii...
- Aylardan neee?
- Temmuuuz
- Yedi yedi daha ne edeeer? - ???

İl yapmanın moda olduğu zamanlardır. Tansu Çiller Samsun'da halka seslenir:

- Samsun'u il yapalım mııı? - ???

Tansu Çiller, Kurban Bayramı'nda Samsunlu hemşehrilerine seslenir:

"- Sevgili Samsunlular, mübarek Ramazan Bayramınızı... (Arkadan bir görevli "Kurban Bayramı efendim" diye uyarır.) Mübarek Ramazan Bayramınızı olmasa da, en az onun kadar mübarek Kurban Bayramınızı kutlarııım..."

Kaş ve Kale ilçelerinde halka hitap eden Çiller, Kaş içme suyu şebekesinin açılışını yapar. Çiller, açılışı yaparken, Saklıkent'ten gelen suyun sel felaketiyle adını duyuran Senirkent'ten geldiğini söyler. Ardından Kale ilçesine geçen Çiller, burada da yaptığı gaflara yenilerini ekler. Kale'nin Kınık beldesinde, 'Kınık' adıyla yapımı düşünülen havaalanından bahsederken, 'Demre Havaalanı' der.

Hükümeti eleştirirken de, ''Kuran kurslarını kapattılar'' yerine, ''ezan kurslarını kapattılar'' diye konuşan DYP lideri, hızını alamayınca elma ile portakalı da karıştırır. Çiller, elma yetiştiriciliği yapılmayan Kale ilçesinde portakal üreticisine,

"- Yazık, elmalarınız para etmedi" diye seslenir.

Tansu Çiller, Meclis Grubu'nda Kemal Derviş'i eleştirir:

"... Ancak Türkiye gibi bir ülkeyi halüsanattan, bir tür hayali girişimlerle, halusi, halus, halis..." (Cümle bu kadardır. Ve Tansu Çiller sadece 'halüsinasyon' demek istiyordur.)
(INTERNETTEN DERLEME)

Mustafa Mumcu, 21. 07. 2007

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

fotoğraf ne kadar komik olduğunu ortaya koymuş zaten hemen... başbakanlık yaptı T.Ç. düşünebiliyormusun? Ben o gün top oynuyordum çamlıkta. piknikçiler vardı etrafta. radyodan dyp kurultayını dinliyordu insanlar. biz de gidip gelip soruyorduk piknikçilere, kim seçildi diye. ne kadar da politikmişiz yahu. çiller dediler. ben de sevinmiştim biliyor musun. ne kadar güzel bir şey demiştim. kadın başbakan. ne kadar güzel bir şey. o kadar da güzel değilmiş gerçi. k.

Kerem Oğuz 
 23.07.2007 9:22
Cevap :
Sevgili Kerem Bey, Ben de sevinmiştim sizin gibi. Hele Almanya'ya geldiğinde koca cüsseli Kanzler Helmut Kohl'ün yanında dimdik duruşu, gazetecilerin sorularını çok güzel bir ingilizce ile cevaplaması beni çok mutlu etmişti. Hâlâ da hayret ederim bu gafları nasıl yaptığına. Ben yapsam neyse de koskoca bir ekonomi profesörü ve Başbakan. Yeni gaflar derledim dün gece, kaydederken okuyorum tabii, gülmekten kırıldım. Bu akşam nasip olursa yeni gaflarını da yayına göndereyim Saygı ve sevgilerimle.  23.07.2007 12:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 325
Toplam yorum
: 2858
Toplam mesaj
: 684
Ort. okunma sayısı
: 2829
Kayıt tarihi
: 10.04.07
 
 

06. 06. 1945 İzmir doğumluyum ve İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum. 1968 yılında birkaç yıllığın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster