Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Nisan '07

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
5085
 

Tarikatlar ve inançlar

Tarikatlar ve inançlar
 

Dünya’da hem inananların hem inanılanların hızla arttığı tarikatlar türemekte ilgilenen varsa bunların önemli olanlarından bazıları hakkında bulduğum bilgiyi özetle aktarmak istiyorum…

OSHO HAREKETİ: Rajneesh Chandra Mohan tarafından kurulan bu dini hareketin mensupları turuncu renkli elbiseler giymektedir. Büyük ekonomik kazançlar elde eden Mohan’ın, ABD’den sürüldüğünde geride 90 aşkın Rolls- Royce marka arabası kaldığı biliniyor. Osho hareketine katılan eşlerini Mohan’a sunmalarının yanı sıra para ve emeklerini de vermeleri gerekmektedir. Bu harekatta, komin bir hayat vardır ve herşey ortaktır.

FIAT LUX TARİKATI: Avrupa’da 20. Yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkan dini harekette inanlar, kıyametin kopacağı beklentisi içindeler. Tarikatın kurucusu İsviçreli Erika Bertschinger, Hazreti İsa ve Hazreti Meryem’in özel kabiliyetlerinin kendisine geçtiğini iddia ederek, 1977'de Zürih’te mabet açtı. Bunlara göre, yeryüzü tabi afetlerle yanacaktır. Bütün dünyayı kaplamış minyatür odalı gemicikler ise, bu tarikat mensuplarını uzaya götürecekler, dünya yanarak temizlenme işlemi sonrası da geri getireceklerdir.

HARE KRİŞNA HAREKETİ: Bangladeşli Bhaktivedanta Swami Prabhupada tarafından 1966'da ABD’de kuruldu. Grup üyeleri renkli elbiseler giymekte ve kafalarını arkasında bir örgü bırakarak, kazıtmaktadırlar. Etli gıdalar, sarhoşluk veren maddeler ile evlilik dışı cinsel ilişki yasaktır. Hindistan, ABD ve Batı Avrupa’da yayılan dini akım, son yıllarda özellikle Orta Asya’daki Türk Cumhuriyetleri’nde bu dini akımı yaymaktadır.

MOONCULUK: 1954 yılında Kuzey Koreli San Myung Moon tarafından kurulan dini akım, antikominist bir eğilime sahip. Özellikle ABD’de gençliği hedef almış ve bu ülkede zararlı dini hareketler içerisinde gösterilmiştir. 2 milyona yakın taraftarıyla büyük bir güç ve başarı elde etmiştir. Tanrıyla bizzat görüştüğünü ileri süren Moon, ABD’nin ağır silah sanayinin yüzde 16’si, gemi ve balık ticaretinin yüzde 70'ini elde bulundurmakta ve çok önemli medya gücüne sahiptir. 20 Mart 2002 Ankara’da lüks bir otelde yaptıkları toplantıyla dikkati çektiler.

NEW AGA HAREKETİ: 1960'larda ABD doğmuş, oradan da Avrupa’ya yayılmıştır. Bu dini akımın inancına göre Yeni Çağ’ın girmesiyle birlikte bu dünya hayatı değişmeksizin kıyamet kopacak ve bütün evren Yeni Çağ’a göre yeniden dizayn edilecektir. Her şeyin yenilendiği bu hayatta insan tanrısal güç elde edecektir. Türkiye’de de günümüzde bu hareket ile bağlantılı müzik, çevreci ve feminist grupların olduğu ifade ediliyor.

SATANİZİM: İngiliz Aleister Crowley 1904 yılında Manga Charta adıyla kurduğu modern satanizme göre; insanın tabi faaliyetlerini temel alan bir dine ihtiyaç vardır ve bu dinin ismi Satanizm’dir. Satanizmde düşmanlardan nefret etmeyi ve onların yok edilmesi ile seksin yüceltilmesi emredilmiştir. ABD ve Avrupa’daki satanist davalarının önemli bölümünü çocuk tecavüzleri ve cinayetleri oluşturmaktadır.(Örneğini ülkemizde şeytana kurban edilen Mihriban Coşkunfırat cinayetinide görüştük)

SCİENTOLOJİ HAREKETİ: Lafeyette Ronald Hubbard tarafından 1950'de geliştirilmiş dini akındır. İlk kiliseleri ABD’de açılmıştır. Hubbard’a göre evren madde, enerji, uzay ve zamandan kelimelerinin İngilizce baş harfleri olan MEST’ten oluşmuştur. Bu inanca göre OT olarak isimlendirdikleri kademelerinin 8'incisine ulaşan maddeye, zamana, mekana ve enerjiye hükmedileceğine inanılıyor. 8. kademeye ulaşan insan tanrılık makamına ulaşmakta ve tanrı olmaktadır. Ama bu kademeye ulaşmak için yüz binlerce dolar veya avro gerekmektedir. Bu dini akımın en basit kursları birkaç yüz avrodan başlamakta, 4 bin 400 avroya kadar çıkmaktadır.

TEOSOFİ: Doğu-batı sentezi bir dini akımdır. Rus Halena Petrowna Blavatsky tarafından kurulmuştur. Dünya çapında gelişme sağlamıştır. Evrensel kardeşliği kurmak gibi üç ana hedefleri vardır.

ANANDA MARGA: Sonsuz saadet yolu anlamına gelmektedir. 1955 yılında Hindistan’da ortaya çıkmıştır. Her üyenin günde bir defa Mantra banyosu olarak dini banyoyu yapması gereklidir. Et, balık, alkol yasaktır. Ayrıca yumurta, tütün ve belirli baharatlarda kullanılamaz. 1980'li yıllardan sonra Türkiye’de de faaliyet gösteren dini akımın 2.5 milyonu aşkın taraftarı olduğu biliniyor.

ANTROPOSOFİ: 1913'de Rudolf Steiner tarafından kurulan dini akım, 1967 yılında hediye ve borç için cemaat bankası kurmuş ve bu diğer bankaları takip etmiştir. Almanya’nın ilk özel üniversitesini kuran dini akıma inanlar, ilaç ve giyim sanayinde el atmışlardır.

BRAHMA KUMARİS: Lekhraj Kripalani tarafından kurulan bu akımın inancına göre, Vişnu ve Şiva adlı tanrıların Kripalani’ye görünmüştür. Kadın hakimiyetinde, kadınlar tarafından yürütülen ve kıyamet beklentisi içinde olan bir Hindi reform hareketidir. Bu akımı yaymak için İstanbul’da ücretsiz yoga kursları verdiği biliniyor.

EVRENSEL HAYAT:Gabriele Wittek tarafından 1977'de kuruldu. Hristiyan akidelerinin yanı sıra diğer dinlerinde alıntılar, inanç sistemini taşımaktadır. İnançlarına göre Wittek ile Tanrı bir medyum kadın aracılığıyla görüşmüştür. Bir kadın peygamber konumundaki Wittek taraftarlarınca ”tanrının borazanı” olarak isimlendirilmiştir. Marketler zinciri, sağlıklı hayat kuruluşları ve gıda üretimi yapan tesislere sahiplerdir.

REAL HAREKETİ: İstanbul’da 2005 yılında yapılan toplantıya kamuoyunun tanıdığı hareketinin kurucusu Fransız asıllı Claude Vorilhon tarafından 1973'de kurulmuş ve UFO inancına dayalıdır. Bu inanca göre kolonlamayla ölümsüzlüğün yolu açılacaktır. Bu gruba üye olmak için binlerce avro ödenmek zorunluluğu vardır.

SAHAJA YOGA: Bu akımın tanrıçası olarak kabul edilen lideri Shri Mataja’dır ve ayaklarını yıkadıkları su şifa niyetine içilmektedir. Bu inanca göre tanrılar, bireysel yaratıklardır ve biyolojik görüntüler bu kanallar vasıtasıyla düzenlenmektedir

TANRININ ÇOCUKLARI: 1968'de ABD’de David Berg tarafından kurulan dini akıma göre, kurucu Berg ahir zaman peygamberidir. Bergi, bayan taraftarlarını Tanrının sevgisini yeryüzüne yaymaları için pek çok erkekle cinsel ilişkiye girmek üzere görevlendirilmiştir. Bayanların bir erkeği reddetmesi yasaktır.

TRANSANDANTAL MEDİTASYON: 1958'de Hindistan’da Mararishi Mahesh Yogi tarafından kurulan bu akıma ünlü müzik grubu Beatles’in bağlanmasıyla ABD ve Almanya’da gelişti. Türkiye’ye 1968 yılında gelen Yogi’nin taraftarları Ankara, İzmir, Bursa ve Eskişehir’de merkezler açtıkları biliniyor.

DİĞER DİNİ HAREKETLER VE TÜRKİYE’NİN DURUMU Gül Haçı, Neo-Tantrizm, Reiki gibi yeni dini hareketlerin de bulunduğu biliniyor, Teosofi, Antroposofi ve Fiat Lux hareketlerinin dışındaki bütün grupların İstanbul başta olmak üzere, ülkenin çeşitli şehirlerinde şubeleri açtıklarını da yapılan araştırmalar ortaya koymaktadır. Sahaja Yoga isimli grubun Türkiye’de 34 şubesi bulunmaktadır. Mardin, Diyarbakır, Batman gibi illerde hatta Hacıbektaş, Fethiye ve Kemer gibi ilçelerde bile şube açmışlardır.

Birde Türkiye’de mantar gibi türeyen yerli tarikatlar var. Bunlara hiç girmeden konu hakkında ki birkaç görüş ve önerimi sunmak isterim…
Mesela, sizce bunca batıl dini akımın bu denli yayılması ve inanan sayılarını arttırmasında ki ana sebep nedir… Neden insanlar inandıkları dinlerinden sıyrılıp, aklın inanması güç, bu grup faaliyetlerine hem para hem zaman ayırarak katılmaktadır? Nedeni biraz düşüncede saklı, inançsız yaşanamaz… Bu, iki artı iki eşittir dört matematik denklemi gibi hayat ana denklemidir. Ruh inançla beslenir… Ruhu inançsız olan insan sapkınlığa, yanlışlığa çok kolay yönelir… Her tarikatın ana teması artık bu hayatın biteceğine dayanmakta… Dünya hayat düzeneğin de bir sonun olduğu tüm hak ve batıl inancın ortak kanısıdır. İnsanda bilinçaltına yerleşen yok olma korkusu, kendini tanrı, peygamber ilan edenlere kayıtsız şartsız inanmayı ve bu inananların sayılarına hızla artış sağlar. Ailesinden yeterli dini bilgi ve ilgiyi görmeyen birey ilk gençlik çağında ve takip eden yıllar da kolayca bu inançların ağına düşmektedir.

Hala bazı kesim insanlar dinle irticayı, imanla politikayı karıştıra dursun gelecek ne çocuklarımızın ruhuna ihtiyaç duyduğu inanç özgürlüğünü, nede bu inançla sıyrılabilecekleri kötü huy ve tarikatların kapılarını gizleyebilecek olanak sağlanacak… Bize de korkuyla, nere de ne yaptıklarını sorgulamak kalacak… Hadi her anne-babaya kolay gelsin…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türk Milleti'nin "değerleriyle" yeniden buluşup bütün aleme insanlığın ne demek olduğunu yeniden öğretmesini kimse engellemeyecek. Gençliğin ihtiyaç duyduğu kaynaklarla buluşması konusunda da siz gibi tecrübe sahibi insanalrın "yönlendirme" yapması gerekiyor. Saygı ve hürmetle. Yuvanızda sağlık ve huzurla uzun ve hayırlı ömürler diliyorum.

Mehmet Arda 
 08.06.2008 16:12
Cevap :
:)) Umarım iyi dilekleriniz gerçek olur... Katkınız ve övgüleriniz için tekrar teşekkürler... Sevgilerimle.  10.06.2008 10:44
 

..yor halkımızın. Daha doğrusu bunu hatırlaması gerekiyor. Mesela ben size, ülkemizde, cahil ama iyi diplomalara sahip bazı sözde aydın insanlarımızın pek rağbet ettikleri bazı müslüman akademisyenlerin, bazı önemli siyasilerin vs Moon tarikati üyesi olduğunu söylesem... Söylememe gerek yok, internette ufak bir araştırma yaparsanız zaten siz de görürsünüz hemen... Yahudiler, masonlar, evanjelikler apayrı bir konu zaten. Kendi kültürümüzle ilgili asılsız bazı sözde bilgileri doğruymuş gibi kitaplara geçirenlerin gerçek kimlikleri mesela... "Kısaca, aslında ne oldu?" sorusu... Keseyim en iyisi. Saygı ve selamlarla hanımefendi. Harika bir anne olduğunuza eminim. Toplumlar anneler iyi olduğu kadar iyidirler..

Mehmet Arda 
 07.06.2008 19:56
Cevap :
Bilinçli ve güzel yorumunuzla yapmış olduğunuz katkı için teşekkür ederim. Sizin üstüne basa basa belirttikleriniz benim de ilgimi çeken olaylar hatta bir ara Türk masonlara ve masonluğa öyle bir takılmış ve araştırması içine girmiştim ki, eşimin silkelemesi sonucu bıraktığım yerde kaldı. "Bunlar senin boyunu aşar sakın yazayım deme" demişti:))) Sanırım haklıydı ama gördüğünü görmezden gelmek, duyduğunu duymazdan gelmek bu toplumun kültürünü, dilini, inancını, milliyetçiliğini, vatanseverliğini yok edip yep yeni bilinçsiz bireylerin yetişmesine yol açıyor. Kafası çok çalışan ama değer yargısı olmayan bir gençlik ülkesine ve milletine nasıl sahip çıkabilir ki... Gelecekten endişeliyim. Allah bizlerin ve yavrularımızın yardımcısı olsun... Sevgiler.  08.06.2008 12:18
 

Şimdi izniniz olursa kendi yorumumu iletmek niyetindeyim. Bu konularda -toplum ortalamasına göre- fazlaca bilgi ve tecrübe sahibi biri olarak yazınızı olumlu bulduğumu belirtiyorum. "Boşluk" doğru olanla doldurulmazsa onu dolduran bir şeyler mutlaka olacaktır. İnsanların doğruyu yanlıştan ayırt edecek süzgeçleri olması gerekir. Aksi halde, bir çok insan öyle düşünüyor ve söylüyor diye, veya, az sayıda insan, medya gibi ses çıkartan organlara sahip olma avantajıyla propagandayı güçlü yaptıkları için, yanlışı doğru diye kabul edebilir. Hatta savunabilir de. "El ağzıyla çorba içmek" diyelim. Bugün, İslam hakkında ileri geri konuşup ahkâm kesenlerin tamamına yakının bu konuda en ufak bir bilgisi ve düşünce derinliği yoktur. Kendini İslamın temsilcisi yerine koyan ve bir çok bilgiye de sahip olan yığınların ise düşünce derinliği hiç yoktur. Bu iki abuk kalabalığın doğal çatışması yüzünden bir inanç kaosu yaşandığı ortadadır. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunamayacağını öğrenmesi gereki

Mehmet Arda 
 07.06.2008 19:51
 

Derlediğinizi söylediğiniz bu metin size mi ait, yoksa bir yerden alıntı mıdır ? Bu yazıyı bir sene kadar önce değişik sitelerde okumuştum. Size ait ise gerçekten çok sevineceğim, çünkü aktarmak istediğim bilgiler var. Saygılarımla.

Haluk Seki 
 06.07.2007 19:51
Cevap :
Merhabalar, Yazının içinde yer alan tarikatlar hakkında ki bilgi içeren paragraflar tamamen alıntıdır. Bunların araştırması içine girdiğimde bulduğum bir web sitesinde çok etilendiğim güzel bir haber vardı, okumaya doyamadım şimdi hangi site bilmiyorum... Sonuna eklediğim yorum hariç tabi... Sorunuza umarım yanıt verebilmişimdir. Tabi ki sizdeki bilgilerin neler olduğunu da öğrenmek isterim. Saygılar.  06.07.2007 21:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 277
Toplam mesaj
: 117
Ort. okunma sayısı
: 1431
Kayıt tarihi
: 25.03.07
 
 

1976 yılında Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde doğmuşum... 8 yaşımda göç ettiğim bu ile bir daha hiç git..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster