Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '16

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
627
 

Tecavüzleri önlemek için neler yapılabilir?

Tecavüzleri önlemek için neler yapılabilir?
 

görsel internetten alıntıdır


Tecavüz, her yerde tecavüz, tecavüzün olmadığı mekan kalmadı. Tecavüz edilenler sadece kız çocukları değil aynı zamanda erkek çocukları da değil, koca koca adamlar birkaç kişi tarafından kaçırılıp tecavüz ediliyor.

Tecavüzcü ne insan tanıyor,  ne Allah, ne ahlak, ne din, ne de kural. Hiçbir şeyi tanımıyor anlık kudurmuşluğundan başka. Hele o küçücük çocuklara kıyan sapık zihniyet sadece cahillerden çıkmıyor, okumuş aydınlardan da çıkıyor.

Kamu kurumlarında, yatılı okullarda, normal okullarda, dini kurumlarda, vakıflarda, kimsesizlerin bulunduğu yatılı yerlerde, hastanelerde aldı başını gidiyor. Bizzat çocukların emanet edildiği hocalar tarafından küçücük çocuklar tecavüze uğruyor. Yurt dışında da dini görevli olan rahipler kiliselerde, okullarda öğretmenler bu işi yapıyor.

Demek ki sapık zihniyete engel olmak mümkün değil, tecavüz eden sapık zihniyet de erkeklerden oluştuğuna göre ne gibi önlemler alınabilir?

Çocukların yaşadığı tüm yatılı okullarda, Çocuk Esirgeme Kurumlarında, çocuklara yatılı dini eğitim verilen vakıflarda, yatılı kurslarda hiçbir erkek eleman çalıştırılmasın. Kapılardaki güvenlik görevlileri dahi silahlı kadın güvenlik görevlisi olsun.  Ayrıca çocuklara kendilerini korumaları için müfredat programlarına ilave dersler yapılsın ve çocuklara kendini nasıl korumaları gerektiği uygulamalı olarak öğretilsin. Ebeveynlerinde mutlaka bu konuda çocuklarına nasıl eğitim verilmesi konusunda bilgilendirilmesi lazım. Bu konularda ücretsiz, kısa zamanlı özel kurslar açılabilir özellikle kırsal kesimde bu konuda özel görevliler oluşturulup okullarda, camilerde bayan görevliler tarafından dersler verilebilir. Basit gibi görünen bu durumlar çok büyük olayları önlemede yardımcı olabilir.

Kimse bana yobaz, bağnaz demesin, ne yobazım ne de bağnazım, başka çaresi yok bu işin. Çaresizce oturup, seyretmektense herkes bir fikir üretsin ve uygulansın. Tecavüzcünün yaptığı yanına kar kalmasın. Ayrıca idam cezası getirilsin ki biraz olsun kanunlarla tecavüzlerin caydırıcılığı olsun. Gerçi bu sefer sapıklar hayvanlara musallat olabilirler, hayvanlara tecavüz edenler için de cezalar konulsun.

Hastanelerde ya da okullarda nasıl olacak diyeceksiniz? Hastanelerde her erkek görevlinin yanına mutlaka bayan gözetmenler verilmeli ayrıca mağdur olanlar için özel şikayet birimleri oluşturulmalı, kamera sistemleri bu tür yerlerde her an çalıştırılmalı diye düşünüyorum.

Tecavüzcülere umarım bir an önce çözüm bulunur. Devletin bu işe bir an önce el atması gerektiğine inanıyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Haklı olarak olaya kadın gözüyle bakıyorsunuz ve haliyle de olayın tamamını göremiyorsunuz. Bakın ben 5-6 yaşında ya vardım ya da yoktum ve benden 8-10 yaşa büyük bir abla benim cinsel organımla oynamıştı. 12-13 yaşlarındayken de bir komşu teyze de beni önce öpüp koklamış sonrada çok daha fazlasını yapmıştı. Diyeceğim, tecavüz insanın hamurunda var. Bunun önüne geçmenin yegane yolu da çok düzgün ve bilimsel bir eğitimdir ve onu da yapmadığımız sürece ne şiddetin, ne haksızlıkların, hukuksuzlukların, yolsuzlukların ne de tecavüzlerin önüne geçemezsiniz. Kadınlar fizik olarak erkekten daha zayıftır. Tersi olsaydı da kadın erkekten daha güçlü olsaydı emin olun bu günkü sorunlar yine aynen yaşanırdı. Tek fark kadınlar daha çok şiddet uygular ve erkekleri dağa kaldırırlardı. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 12.04.2016 12:43
Cevap :
Mustafa Bey, öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Benim bahsettiğim idam cezası ufak tefek tacizler için değil, gerçekten gerçekleştirilmiş olan eylemler için ki bunlar hunharca olanları diye kabul ediyorum yani hunharca olanları için idam cezası verilsin diyorum.Bazen küçük oğlan çocuklarına yapılan gerek ailesi gerek komşuları tarafından yapılan ufak tefek dokunmaları sevgi gösterisi olsun diye yapanlarda var.Neredeyse kültürümüzün bir parçası olmuş ben onları kast etmiyorum.Bir de şu erkeklerin her ne koşulda olursa olsun birbirlerini tutacak, haklı çıkaracak bir yön bulmalarına hayranım. Kadınlarda ise bir hainliktir gidiyor, sürekli erkek tarafını tutuyorlar kendileri ezildikleri halde ve kendileri de daha çok eziliyor.Selam ve saygılarımla.  12.04.2016 14:55
 

Değerli Sibel Koçaslan, Batı Medeniyeti'nin, yükselirken "psikoloji" ve "sosyoloji" ilminden yüksek derecede yararlandığını biliriz. Bu doğrultuda, insanı engelleyen-harekete geçiren değerleri-etkenleri çok iyi bilirler. Bunlarla birlikte: şeriat kurallarının uygulandığı ülkelerdeki suç oranlarını da. ÖrneK;(madddeten) Gelişmiş İsveç ile İran'da bahsekonu suçların yıllık sayısı ters orantılıdır. Toparlanırsa: Yaratan, yarattığını -zaaflarını- bildiği için (din)kurallarını ona göre göndermiştir. Ne demektedir? "Çalma-öldürme-Faiz alma-Zina yapma!" Peki, Dinleyen var mıdır? Burada konu farklı yerlere gideceği için bu boyuta özellikle girmedik. Saldırganlık, bir hastalık; Nefret ve incitilmişlikten de kaynaklanabilir. Bu boyutları ile ele alındığında, tedavi gündeme gelmelidir. Size katıldığım nokta; Cezalar,(İnsanın) can yaktığı kadar canını yakmazsa, caydırıcılık kazanmamaktadır. Bunlar ağır insanlık suçudur. Tartışılmalı ve nedenleri de araştırılmalıdır. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 11.04.2016 15:23
Cevap :
Can Mehmet Bey, bu konu çok uzun tartışmalara neden olacak bir konu ama ben yine de tedaviye sığınıp insanların suç boyutunu artırmasına karşıyım. Yapan yine yapıyor. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla.  12.04.2016 11:45
 

Değerli Sibel Koçarslan, Bilirsiniz, “Tecavüz”, “En sorumsuz davranış; başkasının alanına, bedenine, haklarına, yaşama biçimine saldırganlık”tır. Saldırının arkasında eğitim faktörü olduğu kadar (erken dönemde) incitilmişlik vardır. Ancak bu fazla dillendirilmez. Saldırganlık A veya B ülkesine veya toplumuna özgü değildir. İnsana özgüdür. Bunun kültür-yaşam değerleri ile fazla bir ilgisi bulunmamaktadır. Ki: dünyada iletişim, eğitim-öğretim görünürde yükselmektedir. Engellemek için yapılabilir? Öncelikle suç işlemişler tedavi edilebilir, caydırıcı cezalar verilebilir; En önemlisi de, (buna uğrayabilecek) kişilere kendilerini korumanın yolları öğretilebilir. Önlemenin en belirgin yollarından birisi de: çocuklara erken dönemde (nefret duygusu değil) huzurlu bir yuva, sevgi-şefkat değerlilik verilmesidir. Suçu önlemek, tedbir; hastalığı önlemek gibi, en ucuz ve sonuç alıcı yoldur. “İdam cezası” caydırıcı mıdır? ABD'de idam cezası olan eyaletlerde suç azalmamaktadır. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 10.04.2016 17:58
Cevap :
Can Mehmet Bey, öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Başa bela olan tecavüzcülerden korunmak nereye kadar olabilir? İki, üç kişi bir araya gelip adam kaçırıyorlar, bir de ufak çocuğu düşünün. Büyük insana ne kadar mukavemet edebilir? İdam cezası caydırıcı olmasa bile en azından yaktıkları canların cezasını çekerler, ben ısrarla idamdan yana olduğumu söylüyorum, ortalığı yak, yık, serbest gez, yok böyle bir şey. Can yakanın canı yanmalı, en azından canı yanan insan kadar. Başımıza ne geldiyse aşırı toleranstan geldi, Avrupalılar aslında her konuda bizden daha katı ve acımasız. Sadece idamın olmaması onların toleranslı olduğunu gösteremez. Tecavüze niyetlenen bir insanı hiç bir eğitim, refah düzeyi seviyesi durduramıyor demek ki o halde ağır ceza şart. Selam ve saygılarımla.   11.04.2016 15:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 627
Toplam yorum
: 215
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 3254
Kayıt tarihi
: 11.06.11
 
 

Kendi halinde yaşayan doğa tutkunu, sıradan bir vatandaş. İnsanların dış güzelliğine değil iç güz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster