Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
501
 

Türkiye-Ermenistan ilişkileri konusunda siz ne düşünüyorsunuz?

Türkiye-Ermenistan ilişkileri konusunda siz ne düşünüyorsunuz?
 

Milliyet gazetesinde İpek Yezdani’nin pek çok kesimden insanın ilgisini çekebileceğini düşündüğüm Ermenistan ziyaretine ilişkin röportajını ilgiyle okuyorum. Ona göre, Ermenistan’da Türkiye ile yakınlaşmaya en olumsuz bakan kesimin başında üniversite öğrencileri geliyor.

Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesini öngören protokollerin açıklanmasının ardından özellikle bu kesimde, diplomatik ilişkilerin kurulması yönünde bir iradenin mevcut olduğu görülüyor ancak, mevcut protokoller çerçevesinde oluşabilecek ilişkiye de son derece şüpheci yaklaşıyorlar.

Genellikle uzun süre manda altında yaşamış halkların, bağımsızlıklarını kazandıktan sonra, onu her an kaybedebiliriz korkusuyla olumlu yönde olduğu tartışılamayacak adımlara bile kuşkuyla yaklaştıkları gözlenmiştir. Bu röportajdan da anlaşılacağı üzere, Ermeni öğrencilerde de aynı sosyo-psikolojik yaklaşımın görülmesi son derece doğaldır. Örneğin, protokolde ekonomik ve siyasi olarak net ifadelerin yer almadığını kaydeden bir öğrencinin, kapıların açılmasına olumlu, sınırın açılmasına olumsuz bakarak, öncelikle her iki halkın birbirlerini tanımaları gerektiğini söylemesi, kuşkucu yaklaşımın bir ifadesidir.

Anılan röportajda benzeri birçok örneğe rastlanmaktadır. Bunlardan bir tanesi 22 yaşında bir öğrenciye ait. Türkiye’yle sınırların açılmasını kesinlikle istemeyen öğrenci, Türklerden nefret ettiğini belirtiyor ama nedenini söyleyemiyor. Daha sonra sözlerini yumuşatma ihtiyacı duyuyor ve “komşum Türk olursa ondan nefret etmem ama arkadaş da olmam” şeklinde bir cümle kurabiliyor. Bir başkası Türkiye’yle ilişki kurulmasını çok önemsediğini belirtiyor, ama protokoldeki tarih komisyonuna karşı olduğunu, ortada tartışılacak bir şey bulunduğunu düşünmediğini ifade ediyor. Bir diğeri protokolün referanduma götürülmesi gerektiğinden bahsediyor. Bu arada protokolde Karabağ konusunda tek bir satırın olmaması ise Rusya’ya daha çok yaklaşan Azerilerin değil ama buradakilerin gözünden kaçmaktadır. Kaldı ki bu konuda Karabağlı Ermenilerin, Ermenistan Ermenilerinden daha farklı düşündüklerinin de not edilmesi gerekiyor.

Aslında tüm söylenenlere bakıldığında tarih boyunca aralarında son derece sıkı ilişkiler olan her iki halkın son birkaç kuşağı birbirlerini, aşağı yukarı bilinen nedenlerden dolayı hiç tanımamaktadır. Çünkü belli bir zaman dizgesi boyunca bir önceki kuşaktan, diğer toplumu küçümseyen ya da abartan, birine kızdığında karşı olduğu topluluğun ismini küfür olarak kullanma ihtiyacı duyan tuhaf olduğu kadar çirkin bir miras devralınarak bugüne gelinmiştir. Ne var ki, günümüz modern demokrasilerinde bile varoluşlarının nedenini, bir başkasının düşmanlığı ile açıklayan düşüncelere yaslanma ihtiyacı, öne sürülebilecek ipe sapa gelmez bir dolu koşul sebebiyle, ne yazık ki halen geçerlidir. Bu yüzden belki düşmanlıkları ateşleyen fitilleri tutan ellerden kurtulma imkânına yok diyemiyoruz, ama çok zor olduğunu belirtmeden de geçemiyoruz.

Kaynak/resim: http://www.milliyet.com.tr/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

BURADA AGDALI LAFLARA GEREK YOK...ULUSLARARASI İLİŞKİLER FİLAN KALMADI..BOP PROJESİNİN GEREGİ YAPILIYOR..SİZ DE BUNA ÖN AYAK OLUYORSUNUZ KURBAGA DENEYİ UYGULUYORSUNUZ MEDYA OLARAK..NDN AZERBAYCANI MERAK ETMEDİNİZ BU YAZI DİZİNİZDE??BU DA 5.KOL FAALİYETLERİDİR..AZERBAYCANI DA ZİYARET ETMENİZİ TAVSİYE EDERİM..MADEM TARAFLI DEGİLSİNİZ,BİR SONRAKİ YAZINIZDA AZERİ KARDEŞLERİMİZİN ermeniler HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİ YAZARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM!!

cansu usakalp 
 16.09.2009 22:04
Cevap :
Selamlar, http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=174010, saygılar.  17.09.2009 11:52
 

KARABAGDA SADECE ermenilerin YAŞADIGI DA BİR TARAF TUTMAKTIR..ZİRA ARAŞTIRIRSANIZ AZERBAYCANDAKİ 1 MİLYON KAÇKIN VE GÖÇKÜN NERELERDEN GELMİŞLERDİR??ANLAMANIZ GEREKİRDİ..KARABAG TÜRKLERİNDİR...VE MİLYONLARCA İNSAN BU VAHŞET KARŞISINDA EVSİZ KALMIŞLARDIR...BEN BİR ERZURUMLU OLARAK ermeni MASALLARIYLA UYUTULAMAYACAK KADAR GERÇEKLERİ BİLİYORUM...BURDA BEYİN YIKAMAYA KALKMAYIN ZİRA ANTİPATİ UYANDIRIYORSUNUZ!!

cansu usakalp 
 16.09.2009 12:40
Cevap :
Selamlar, Elbette Karabağ'da sadece Ermeniler yaşamıyor. Zaten yazıda da Karabağ'da yaşayan Ermeniler olarak geçiyor. Özetle Karabağ'ın Ermenilere ait olduğuna ilişkin herhangi bir ibareye ne röportajda ne de kendi yazımda rastlamadım. Elbette masallarla uyutulamayacak kadar da hem siz hem de ben büyüdük. Aslolan, soğukkanlılığımızı yitirmeden ülke menfaatleri doğrultusunda, hamasi duygulardan arınmış gerçek çözümleri aramamız gerekiyor. Yazımda antipati uyandıracak herhangi bir yön bulamadığım gibi, beyin yıkayacak unsurlara da, herhalde nasıl yapıldığını bilemediğim için, rastlayamadım. Selam ve sevgiler.  16.09.2009 15:37
 

BİZ HALEN DAHA BİR MİLLET İKİ DEVLETİZ..GERÇEKLERİ NE ermeniler NEDE BU HABER DEGİŞTİREMEZ Kİ!!AZERİLER BİZİM ÖZ KARDEŞİMİZDİR VE ONLARIN ÇIKARLARI BİZİM ÇIKARLARIMIZDIR..BUNU HOŞLANMASANIZ DA DEGİŞTİREMEZSİNİZ ÜZGÜNÜM...

cansu usakalp 
 16.09.2009 12:36
Cevap :
Merhabalar, söz konusu röportajların okunmasını tavsiye ediyorum. Azerilerin öz kardeşlerimiz olduğu fikrinden hareketle onların çıkarlarının bizim çıkarklarımız olduğundan da hoşlanmamazlık etmiyorum. Sadece uluslararası ilişkiler kapsamında durumu saptamaya çalıştım. Emin olun başka hiç bir niyetim yok:) Sevgi ve saygılarımla.  16.09.2009 15:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 340
Toplam yorum
: 669
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1571
Kayıt tarihi
: 10.03.08
 
 

Basınla ilgili bir kuruluşda çalışmaktayım. Uzun yıllar basınla ilgili konularda danışmanlık yapt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster