Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Haziran '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
101
 

Türkiye’nin ekseni ağırlıklı olarak hangi tarafta; Müslüman âlemi mi, batı dünyası mı?

Türkiye’nin ekseni ağırlıklı olarak hangi tarafta; Müslüman âlemi mi, batı dünyası mı?
 

Valla ben ikisini de savunmuyorum ne orada olalım ne de orada, bağımsız bir dünya devleti olalım da mevcut realitenin de tespiti gerekiyor; çünkü gerçekten ne tarafta olduğumuz belli değil.

Şu an ülkeyi yöneten siyasi iradeye göre Türkiye Arap-Ortadoğu ağırlıklı Müslüman âleminin içinde. AB ilişkileri (ki bir AB bakanımız bile var) AB’cileri idare etmek için. Ancak bu siyasi iktidar arızi bir durum ve milletin eğilimlerini yansıtmıyor. Yani bu günkü devletin politikalarını ülkenin dünyadaki konumu bakımından ölçü olarak alamayız, geçmişten günümüze genel Türkiye eğilimine bakmamız lazım.

Zaten (benim savunduğum bağımsız bir dünya devleti fikri ülkemde konuşulmuyor) iki seçenek var; ya Müslüman âlemine yakın olacaksınız ya da batı dünyasına. Yıllarca ülkemde bu ikilem yaşandı, hala da yaşanıyor. Gerekçe belli; Müslümancılar özüne dönmek, batıcılar medeniyet peşindeler. Ayrıca petrol nedeniyle öne çıkan Arap parası(yeşil sermaye) ve diğer yanda da AB ile ekonomik kurtuluş fikirleri bugünlere gelişimizde yönlendirici oldu.

Şu anda bu her iki durum da cazibesini kaybetti gibi. Bir yanda batı ekonomik darboğaza girdi, öbür yanda da Müslümanlık çıldırdı. Türkiye acaba hangi taraftan olsa? Ülkemizi Müslüman âlemine çekmeye çalışan şu anki siyasi irade bile bu nedenle kararsız kaldı.

Yine de bu yazının konusu hangi taraftan olmalıyız değil,  hangi taraftan görünüyoruz. Ve ben ülkemizin bulunduğu konumu (ekseni) tespit edemediğim için durumumuzu anlamaya çalışalım babından bu sözleri yazıyorum.

Yönümüzü mü kaybettik yoksa?

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dışarıdan halk gözüyle bakınca modern Müslüman âlemindeyiz. İçeriden halk gözüyle bakınca en âlem Müslüman Türkiye; çünkü şeriat yasaları yerine laik yasalarla yönetiliyor. Benim gözümde Türkiye'nin ekseni sabit değil; dünya gibi. Bu da bence en doğru eksende dönüş yönü için doğru bir seçim. Tabi ki esas olan bu seçimin TC devlet bilinciyle bilinir olmasıdır.

Muharrem Soyek 
 04.06.2015 18:46
Cevap :
"Türkiye'nin ekseni sabit değil diyorsunuz.Bu farklı bir açılım.Ve ilginç bir tespit.  07.06.2015 9:48
 

aslında yıllarca büyük yanlışlar yapıldı.Laiklik konusunda da dindarlık konusunda da.İkisi de birbirinin yakasına yapıştılar.Oysa her ikisini de serbest bırakıp sevgi ve saygı kuralları içinde birbirlerine örnek olmalıydılar.Giyim,kuşam ve yaşama tarzına karışılmasaydı dindarlık da siyasetin tamamen dışında kalırdı.Dindarların ve laiklerin dayatmaları olmasaydı daha özgür,serbes,isteyen istediği gibi düşünür yaşardı.Mahalle baskıları olmazdı.Zaten ortak değerlerimiz fazlasıyla var.Sana oy verecem,ama bir fatihayı okur musun diye soran bir kadına kimler ve neler söylemiş demek ki.İslamcılık adına dindarlığı malzeme gibi kullanılmaması gerekir.Laikliğin de dayatma fikrini terketmesi gerekir.İksinin dostluğunda buluşmak gerek.Kutuplaşmaları sonlandırmak gerek...Bana kalırsa hiç birine de uygun değiliz bu halimizle.Ülkemiz zaten çok zor durumda.Herkesi azarlayıp kavgalara tutuştuk Ortadoğuda.Konum çok bulanık.Önümüzü görmüyoruz ki.Önce bir durulmamız gerekir düşüncesindeyim ben...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 04.06.2015 18:09
Cevap :
Çok detaylı çok harika bir yorum. Aynı şeyleri düşünüyoruz ama sanırım konulara böyle bizim gibi bakan fazla yok.  07.06.2015 9:30
 

İyi bir soru. Biz maalesef bilinçsiz bir milletiz ve konjonktüre göre bir oraya bir buraya savrulup duruyoruz. Son yıllarda da Müslüman kimliğimiz ağır basıyor. Sorun cumhuriyetin kuruluşuyla başladı. Atatürk batılı muasır medeniyetleri hedef olarak gösterdi ama batılı ülkelerin sorunlarını iyi analiz edemedi. İnsanlar her zaman eşitlik ve adaletten yanadırlar ama ne doğuda ne de batıda öyle bir örnek maalesef yok. Bu nedenle de biz batıyı da doğuyu da içimize sindiremiyoruz. Ben yıllardır eşitlik ve adaleti ölçü kabul eden bir TÜRKİYE kuralım ve 7 cihan bizi örnek alsın diye yazıp duruyorum. Ama kimse ezberlerden vaz geçmek istemiyor. Oysa batımızda karanlık doğumuzda karanlık ama gel de bunu Müslüman, çağdaş, Atatürkçü, milliyetçi, vatan sever Türk milletine anlat. Ben anlatamıyorum.Sende anlatamazsın. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 04.06.2015 10:29
Cevap :
Evet, ben de anlatamıyorum. Elinize sağlık, süper bir yorum.  04.06.2015 20:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4648
Toplam yorum
: 12561
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 672
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster