Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '13

 
Kategori
Dil Eğitimi
Okunma Sayısı
8429
 

Velfecri

Velfecri
 

Daha önce de yaptığım gibi, yine enteresan bir kelimeyi sizlerle paylaşmak istedim.

Velfecrİ nedir?

Genellikle biz bu kelimeyi " GÖZLERİ VELFECRİ OKUYOR " şeklinde kurduğumuz bir cümle içerisinde kullanırız.

Kullanırız da, acaba bu kelimeyi doğru mu telaffuz ederiz.?

Kimimiz  " FEL FECR " deriz.

Kimimiz  "  FER FECR " deriz.

Kimimiz   " FER FECİR " deriz.

Doğrusu  " VELFECRİ " imiş.

"İmiş "  diyorum, zira ben de " fer fecİr " diye kullanıyordum.

Geçen gün bir dizide bu kelimeyi kullanan sanatçının " velfecri " " demesi dikkatimi çekti.

TDK'nın Sözlüğüne bakmak ihtiyacını hissettim ve kelimenin doğru yazılış şeklini öğrendim. (Demek ki öğrenmenin yaşı yokmuş :))) !! )

Neden dilimize yerleşmiş bazı kelimeleri - yabancı kökenli de olsa -  yanlış kullanıyoruz ?

"Gözleri velfecri okuyor " cümlesinden daha güçlü ifade gücüne sahip, hangi söylemi miz vardır?

İşte burada bence bağnaz bir " öztürkçe sevdalılığı " nın, dilimizin zenginliğini zayıflattığı ortaya çıkıyor.

Öztürkçe taraftarıyım ama dilimize tam anlamıyla yerleşmiş Farsça, Osmanlıca veya Arapça kelimelerin terkedilmesini de, bilimsel bulmuyorum.

Yılmaz Çetingöz

01/Kasım/2013

  

Şahin ÖZŞAHİN, Şennur Köseli bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yılmaz Bey, merhaba. İnternetten aldığım şu bilgilerle yazınıza katkıda bulunmak istiyorum: "gözleri velfecri okumak: |v'el-fecr| arapça 'güneş doğmak üzereyken oluşan kızıllık anında' demektir. bu vakitte tam bir aydınlanma gerçekleşmediğinden insan gözü doğal olarak çevresindeki nesneleri zor seçer ve iyi bir görüş için kuvvetli görüş yeteneğine sahip gözler gerekir. ilk bakışta bunun, kişinin zekası ve cinliği ile değil alacakaranlıkta görebilme yeteneği ile ilgisi olduğu açıktır. ancak, deyimin asıl anlamını betimleyen mecaz halidir ki burada kastedilen; uygunsuz şartlarda dahi başkalarının göremediklerini görüp değerlendirme ve buna göre konum alma becerisinin zeka ve cinfikirlilik ile doğrudan alakalı olmasıdır." Elinize ve emeğinize sağlık. Selam ve saygılarımla.

Dr Lokman Doğruöz 
 24.11.2013 14:30
Cevap :
Katkınız için teşekkürler doktor bey.Her şey aydınlıkta güzel.Gizlenmek cin fikirliliğe yol açıyor.Onun için NUR yüzlü derler ya. Nur içinde olmak lazım. Saygı ve selamlarımla.  25.11.2013 11:50
 

İnsanlar birbirleriyle anlaşabiliyorlarsa nasıl konuştukları sizi ilgilendirmez. Gençliğin TDK arşivlerine bakması yerine bizlerin gençliği izlememiz daha uygun olur. Aslolan yaşayan dildir. Bilemiyorum neden ama düzgün konuşan insanları sevmiyorum. Acemilik o kadar tatlı ki. Yarım Türkçe, yarım İngilizce… Kelimeleri doğru söyleyeceğiz diye sesimizi kısıyoruz, duygu kayboluyor. Beyler nehirler ne yana akıyorsa o yana akacak. Dil kurallarına uyalım diye insanlar davranışını değiştiremezler. Ortaya yeni bir dil çıkıyorsa bu, ülkemizin kazancı olur. Merak etmeyin biz anlaşırız. Ortada ineklik bir durum varsa “oha oluyorum yani” deriz. İnekler anlıyor da siz niye anlamıyorsunuz? Sizi mi takip edeceğiz yoksa Atatürk’ün cumhuriyeti emanet ettiği gençliği mi?

Kerim Korkut 
 22.11.2013 18:26
Cevap :
Yorumlarınızın büyük bir kısmına katılıyorum.Ancak kuralsızlığa, " ben özgürüm istediğim gibi konuşurum " fikrine katılmam mümkün değil." OHA OLDUM ", HADİ BEN GİTTİM " , giden birine " HOŞÇA KAL",demek bana saçma geliyor.Bir de dilde olması gereken en önemli kaide " HER KELİMENİN TEK BİR ANLAMI " olmasıdır.Böyle olursa ,dil zengin olmaz diyorlar.Bence zengin olur. Zira ifade güçlenir.Daha iyi anlaşırız.Güncel Türkçe ile, bir kadına bir kaç çeşit " canım " diyebiliriz. Doğal şekilde söylersek sakınca yoktur. Biraz uzatarak söylersek sakıncalı olmaya başlar. Sesimize bir mana vererek sertçe söylersek " küfür " gibi olur.Böyle dil olur mu?. Bu, dilin zengin olduğunu mu gösterir. Ben kuralcıyım ama özgürlükten de yanayım.Yani denge çok önemli sayın Korkut. Uzun yorumlarınız için teşekkürler. Selamlarımla.  23.11.2013 16:18
 

Her şeyi anlatamadığınız bir dil, dil değildir; Türkçe ile biz her şeyi anlatamıyoruz. Acem, Arap, Frenk, Yanki filam olmasa dilimiz kim bilir nolurdu. “Sabah” Arap, “Akşam” acem; “gece” bizimdir inşallah. Kaç bin kelime, geçmiş dilime. Çıkartsak lügatten kel kalacak Kubilik. Selamın adı bin yıldır merhaba. Koysaydın bari yanına İnek Şaban’dan “hello papa!” “Gençler dil kurallarının dışında konuşuyor” Demek ki grameriniz yetmemiş. TDK’nin sözlüğünde 111 bin kelime varmış; 14 bini ondan bundan alınmış. Bak şimdi adamın arkasına bir şey koyacağız. “Arkana koyum, geri tarafına koyum, arka tarafında bir yere koyum…” Hepsi argo ve çok ayıp. 111 bin kelimeyle bir küçük ifadeyi utanmadan ve utandırmadan anlatamıyoruz. Türkçe olimpiyatlarına katılanlara bu rezilliği anlattınız mı? Bizler utanmadan, yüzümüz kızarmadan konuşmak istiyoruz. Dilimizde çirkinlik ve müstehcenlik ifade eden şeyleri mevcudun dışında başka türlü anlatabileceğimiz sözcükler üretilebilirdi.

Kerim Korkut 
 22.11.2013 18:25
 

Kaşgarlı Kubilik “Dilimizin içine ettiler” demiş. Şeylerine sağlık! İnsan yaşadığı gibi konuşur. Ahmet hoşuma gitmiyo, ehmeeettt de demek istiyom. Ahmet göbek adım, ehmet de bebek adım olsun. Düzgün konuşan insanlar ne kadar sıkıcı değil mi? Konuşmanın kuralı mı olurmuş. Alfabeye göre konuşmayacak, konuşmaya göre alfabe yapacaksın. Dert etme sen, çözeriz. Manitam miyav miyav derse ben de ona hav hav derim, kedi köpek misali anlaşırız evvel Allah. Dilimizin sorunları, hacı cavcav torunları… Ben de diyorum ki niye anlaşamıyoruz? Anlaşamazsın tabii. Üç tane cümle, beş tane kelime, çevir çevir söyle. Her nesnenin birden fazla anlamı, söylenişi olacağına biz birçok kelimeyle aynı şeyi anlatmaya çalışıyoruz. Yüzmeye gidiyorum diyorum, adam bana bıçak veriyo. Naspın aslı çoban, koyun keseceğimi sanmış. Ne bilir kumu, kumsalı. İyi ki alfabemizde 29 harf var; 19 olsaydı kekeme kursuna giderdik hahahahaha!

Kerim Korkut 
 22.11.2013 18:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 450
Toplam yorum
: 2187
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 989
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster