Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
894
 

Veliler karnelere nasıl hazırlıklı olmalıdır?

Veliler karnelere nasıl hazırlıklı olmalıdır?
 

Karnelere az bir zaman kaldı. Velilerin karnelere hazırlıklı olması ne anlama geliyor. Karneleri nasıl değerlendirmeliyiz? Karne sonuçları bize gidişatımızı gösterir.

Karnelerdeki sonuçların %70 'ı anne ve babaya ait olduğunu araştırma sonuçlarıv ile görmekteyiz. Kalan %30 öğrenci-öğretmen ve çevre etkenine bağlı olmaktadır.

Karnelerde öğrencilerin genelde ders başarıları önce değerlendirilir.

öğrencilerin davranış notları ders notlaından daha önem taşımaktadır.

davranış notlarını iyi değerlendirmek gerekir. Temizlik, beslenme, arkadaş ilişkileri aileye bağlı olarak değişir.

Çocuğunuzun temizlik, düzen, beslenme gibi anneye bağlı olan unsurlarda düşük notlar varsa bir yerlerde yanlış yaptığınızı kabullenmeli e düzeltme yollarını aramalıyız.

Çocuğunuzun notlarında hangi ders ve davranışlar düşük not ile gelmişse evde bu kavramlara önem verilmemektedir.Çünkü çocuk motivasyonunu evden almaktadır.

Çocuğunuz hangi notu alırsa alsın ortak başarınız olduğunu unutmayın.

"herşeyi yapıyorum ama olmuyor"fiziksel kurallara aykırı bir cümledir. Yanlış yaptığınızı kabullenmekle işe başlayın.

Öğrenciler eksiklerini bilmeden nasıl düzeltemezlerse velilerde hataları ve yanlışlarını karne ile öğrenirler.Düzeltmek için kendilerinden işe başlarlarsa daha başarılı olurlar.

Okulda kalmaneredeyse kalktı.Ancak amaç okulda kalmak ya da geçmek değil. Amaç topluma üm ihtiyaçlarını karşılayabilecek, kendine güvenen, başarılı olanın yollarını bilen, sağlığını koruyabilen, topluma faydalı bireyler yetiştirmektir. Başarısızlık devam ettiği müddetçe çocuk anne babayı devamlı yanında arayacaktır.
Hepimizin çocuk yetiştirmede eksiği oluyordur.Amaç eksiği öğrenmek, kabullenmek, düzeltmek için istekte bulunmak bu özellikler eksikleri kapatacaktır.
Karnede hangi davranış notlarıdüşük not bunları not edin.
Hangi ders notları düşük not edin.
Düzeltmek için düşük notların üzerinde durun.
okul çocuğun kendini tanımasını sağladığı yerdir. Kendini tanıyan kişi hayata %80 önde başlar.
Çocuklarınız hepiniz için değerli ve başarılıdır. Ancak aşması gereken kriterlerin neresinde olduğunu öğrenin ve düzeltme yollarını arayın.
Tatilde tatil plan ve programı yapın.
eksikleri düzelterek sonraki yılı karşılayın.
Unutmayın önce çocuğunuzu tanımalısınız.
Karneler gerçeği gösterir. Notları irdeliyerek inceleyin.
Bir karneni yeterince anlaşılması için en az bir hafta incelenmeli ve sentezlenmelidir.
Çocuğunuzun karnesini fotokoği çekerek buzdolabının kapağına asabilirsiniz.Bir hafta boyunca inceleyin.
Nedenleri ve sonuçları, eksikleri düşünün ve bulmaya çalışın.
Yani karneye sadece not gözüyle bakmayın.
Notların arkasında açıklanması gereken davranışlar ve eksikleri bulun.Kitap okuyun, eğitimcilerle ve danışmanlarla görüşün.Yardım alın.
UNUTMAYIN NOTLAR SADECE GEÇMEK İÇİN DEĞİL ÇOCUĞUNUZU TANIMAK , ARTILARINI VE EKSİLERİNİ ORTAYA ÇIKARMAK İÇİNDİR.


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Notlarım kötü diye hep sürekli şikayet ediyolar ben aslında iyi notlar almayı bende isterim ama ben dershaneye gitmek istediğimde göndermediler şimdi de bana kızıyorlar niye derslerin kötü diye hep benim üzerime gelip kendilerini haklı çıkarıyolar...Bu durumda çok rahatsızım yardımlarınızı bekliyorum.

hakan kuloglu 
 20.12.2008 17:57
Cevap :
Koşullarından faydalanıp kabullenmeyi öğrenmelisin.Yani dersaneye gidememişsin.Sorman gereken bu imkanlarla nasıl daha iyi not alabilirim.Herşey sendeki ders çalışma isteğı ve kararlılığı ile başlıyor.Sonra ders çalışma teknikleri,ders planı,düzenli uyum gibi çalışmaları öğrenmen gerekiyor.  23.12.2008 7:59
 

sayın yasemin hocam, davranış notları konusunda bence kanayan bir yaramıza parmak basmışsınız. senelerdir istanbul'dasınız, ben de adana'dan üniversite için geldiğim istanbul'da 3. senemi geçiriyorum. demek isteyeceğim şu ki, lise bitimine kadar yaşadığım yerde bu notlar verilirken ben şimdiye kadar kimsenin dikkat ettiğini görmedim. lise 2'de sınıf öğretmenim karneme "daha dikkatli bir çalışmayla..." şeklinde yazdığında eğitim konusunda örnek gösterdiğim babam "bu da yazılır mı?" dedi. ben, karnelerin o bölümünde iyi'den düşük not görmedim, ama daha ilkokulda kavga için okula adam getirenler vardı. istanbul'u daha pek bilemiyorum, ama umarım durum böyle değildir. (özel okullarında notların adil dağıtıldığını düşünmekteyim.) karnenin dersler bölümüne değinmemişsiniz. o konuda da velinin beklenti içinde olmasını beklemem, veli zaten hangi notların geleceğini biliyor olmalı. (hatta bu davranış notları için de geçerli olmalı.)

Burak Durukan 
 14.07.2008 16:57
Cevap :
Davranış notları artı OKS ve ÖSS ortalamasına katılmaktadır.İlköğretimde bol not verilmesi doğal.Ancak ortaokulda Öğrenci kendisini tanımalı .Amaç zayıf vermek değil.Ancak Özel okullar adil davranmıyor diye düşünüyorum.Ancak taban puanlardan devlet başarı ortalamasını dengeliyor.Derslerde önemli tabii .Ancak davranış notları daha gerçekçi olursa.iLETİŞİM KURMADA ZORLUK ÇEKEN ÖĞRENCİLERİMİZ İLETİŞİM BÖLÜMÜNÜ TERCİH ETMEZ.Yani yol gösterir.Devamlı karnenin sağ tarafı beşlerle dolu olduğu için veliler haklı olarak ilgilenmiyor.Ancak Obölü gerçekten önemli "AMAÇ ÇOCUĞUN KENDİSİNİ TANIMASINI SAĞLAMAK"not değil.Teşekkürler ilginiz için.  14.07.2008 18:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 3999
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster