Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
506
 

Yurt binasını çökerten kader miydi..!

Yurt binasını çökerten kader miydi..!
 

Konya'da çöken yurtta can veren çocukların babaları herhangi bir şikayette bulunmuyormuş.

Televizyonlardan birinde izlediğim babalardan biri mealen şunları söyledi: "Bizim çocuklarımız, barda, cafede, içkili alemlerde ya da uyuşturucu çekip trafik kazanası yaparak ölmedi; bizim çocuklarımız sabah namazını eda etmek üzere kalktıklarında öldüler.. Ölenler şehittir, kalan gazidir.."

Öğrenci velisinin söyledikleri bunlar. Elbette bu sözler inancın ve tevekkel olmanın ifadesi..

Ancak, özel anlamda her insanın böyle düşünmek hakkı olsa bile, genel olarak değerlendirildiğinde bu yaklaşım doğru değildir.

Elbette ölüm Allahın emrdir. Takdiri ilahidir. Ancak bir de "tedbir" diye bir gerçek var.

İslamın inanç esaslarından biri de "kadere iman"dır; ancak bu iman insanın aklının ereceği, gücünün yeteceği ölçüde tedbirleri almasına mani değil, bilaakis amirdir.. Yani emreder.

"Önce deveni sağlam kazığa bağla, sonra Allaha tevekkel et.." hadisini unutmayalım.

Siz mutfağında lpg tankı olan bir yurtta gerekli tedbirleri almamışsanız ve patlama bu nedenle gerçekleşmisse, elbette bu da bir kaderdir. Ancak, sizi "sorumlu" yapan bir kaderdir bu..

Kader konusundaki bilgilerin eksikliği, bilinç yetersizliğini de getiriyor. Allah bize bir kader yazmıştır, buna inanırız, çünkü bu İslam Amentüsünün altı şartından biridir. Ancak, kaderlerimiz bize önceden yazılı metinler halinde verilmediğine göre, yani bizler kaderimizi bilmediğimize göre, aklımızla, bilgimizle ve gayretimizle her işimizde tedbirli ve hazırlıklı olacağız, olmalıyız..

Kendini damdan aşağı atan adam da kaderini yaşamıştır ancak bu kaderin sorumlusu kendisidir. Çünkü damdan atlama işi kendi seçimidir ve Allah ezeli bilgisiyle bunu bildiği için, Ona bu olayı kader olarak yazmıştır. Yoksa, Allah yazdığı için adam damdan atlamış değil..

Bu inceliği iyi farkedememiş olmamız, bizim, toplum olarak, Batılı dünyadan geri kalışımızda önemli bir etken olmuştur.

18 Kursiyer öğrencinin can verdiği Yurt binasını yapanlar, yapılması gerekenleri yapmamışlarsa bunu "kadere" yükleyip kurtulamazlar.

Öğrenci velileri, bunu böyle kabul edip herhangi bir şikayette bulunmasalar bile..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Adam tarikatten para almis olabilir, tarikatçiler de ona böyle böyle konus denmistir. Yoksa o köylü bu kadar popülist, bu kadar politikacivari konusmayi nereden bilecek? Islam'da pasifizm ve beyinsizligin özürü anlaminda kadere iman diye bir sey yoktur, o yobazlarin ve çikarcilarin uydurmasidir. Islam'in özünde dogmatizm degil akilcilik vardir.

Mustafa Tümener 
 08.08.2008 16:36
 

Konya’daki o masum yavruların ölümüne neden patlama, İstanbul’da insafsız ve insansızların yarattığı patlama kadar üzerinde durulması gereken tehlikeli bir tarikat patlamasıdır..

ŞEVKET ÇORBACIOĞLU 
 05.08.2008 9:42
Cevap :
olay her yönüyle üzücü..ama böyle bakmak daha vahim ve daha üzücü.Sizde biraz dimağınızı açsnız..  07.08.2008 23:56
 

Mutlaka her şeyi kadere bırakmak, tedbir almamak yanlıştır. Ama tedbir de her zaman yeterli olmayabilir. Buradaki insanlar, "tedbiri aldık ama buna rağmen oldu" diyerek olayı kadere bağlıyorlar. Her ne kadar medyada ihmal ve tedbirsizlik var gibi gösterilse de aslında böyle değil. Bina yığma tuğladan yapılmış. Yığma tuğla deprem yönünden çok dayanıklıdır. Ancak, böyle bir patlamada içeriden dışarıya doğru büyük bir basınç uygulandığından tuğlalar paramparça olmuş ve bina çökmüştür. Burada bir ihmal varsa o da LPG firmasınındır.

Hüseyin Hilmi DEDE 
 04.08.2008 17:15
 

Günümüzün her şeye kılıfı oldu artık. Bize verilen akla göre yaşayıp çalışmak yerine herşeyi Allaha havale edip bağlamak olayın özünden kaçıştır. Benim mantığım bunu almıyor almamak içinde isyan ediyor. Göz göre göre çocuğunu ölüme göndermenin, sonrada ölümüne seyirci kalmak ile kadere yüklemenin mantığını kuramıyorum ben. Böyle kaçışlar bir sonraki hatalara göz yummadır bence. Bunu engelliyecek akıl ve mantıkla işe yaklaşalım derim ben. Saygılarımla.

Güher 
 04.08.2008 13:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4273
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 813
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster