Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

Zağgiliyim; Erzurum'un Kargapazarı dağları eteğindeki bu ücrâ, çiçek yurdu, şirin mekânda Dünyâ'ya gelmişim... Bu benim bahtımın en güzel tarafı...Hayatımın hülâsası: 1933'de Erzurum, Merkez Zağgi köyünde doğup, İlk, orta, lise tahsilini Erzincanda, Yüksek tahsili uzun bir dönem sonunda, araya askerlik ve iş hayatı da..

Devamı
 
 

Yazdığım Kategoriler

 
Türkçenin lastikli kelimeleri...(2)

Efendim bir taziye vesilesiyle üğradığım blogumda prılprıl kahkahalı bir çehre altındaki yazının*Türkçenin Lastikli Kelimeleri*başlığı beni celbetti.Lisanımın dâvam olması hassasiyetimle hemen okudum da.Yorumlardan da gördüğüm *dilin kemiği yoktur*kabilinden kullanılan dilimizin *matrak-lığından tutun birkısım lâstik kabiklindebn tedai ve niyetlerin de elastikiyetinde *nereye çekersen çek* mantığı hakimdi!Bilmem gönüller hoş muydu? Kelimeler lastikli ise onları idrake veren beyinler de tedai(çağrışım) ve niyetlerle hareketlidirler,fakat yerleri sabittir.Mesela beyin kalb ve ciğer gibi uzuvlar kafatası ve göğüs gibi belden yukarı yelerinde vicdan ve gönülle hemhâldırlar.Dilimizde derin manada menedilmiş *BELDEN AŞAĞI KONUŞMAK*lâfzı hikmetiyle konuşma ve idrak uzuvları belden yukardadır aşağıya inmesi muhaldır; vücudun kol-bacak ve bir kısım uzuvları ve belden aşağıda olanları da var yerliyerindedirler;şayet belden yukarkiler aşağı inerlse ola ki kambur kalınabilinir.Slm.sv.syg. M.BENKLİ

20 Eylül 2012 21:54
İnşaallah yanılırım

İnşaallah; Aziz Dost! Esas olan bu! Lâkin hükümlerinize de iştirak ediyorum. Bu arada maçı da takip ediyorum. Ne alâ Almanya Belçikayı3-1yenme durumunda ki; maç bitti ve yendi de! Oh be! 1-0 lehimize devam ederken biz de yenmez miyiz! Hemen şimdi o anons da geçti. Bu neticeleri alıncaya kadar yorumda geç kalmasaydım; yazınızı okumuş ve ne yazacağımı kafamda şöyle kuruyordum: Mevcudun doğru yorumu olarak; Sizin, özetle: O yenecek de, biz de yeneceğiz de; ki, bizim elimizde -önümüzde- tek bir maç var o kadar! Gerisinde başkalarının becerisine, başarısına bağlı bir neticeye intizaren, kendi elimizde olmayan muvaffakiyeti umma tarzında *beklenti içindeki bir takım ruhu ve teknik yöneticiden kurtulmadan böyle bir ümit 2014'e kalır* vicdanî kanaatinize iştirakle beraber; *herşeyde neticenin mutlak Yaratan'ın tecelliyi murad ettiği OL emrine bağlı olduğu Hakka teslimiyet* inancım dahilinde, bidayetteki *İnşaallah* sığınışına cevâben tahminde yanılma tecellisinde şükür düştü bize! Slm. Sygı.

11 Ekim 2011 22:53
Duruş

*Akdenizli* bu remziyle hafızamdaki aşinalığı tedaî ettirdi... Blog sahifemin altıdaki baş sütunda gördüğümde rumuzunuzu o aşinalıkla hemen içine girdim. "Farklılığın farklılığını, farklılığının güzelliğiyle fark ettiren bir uslûpla kendini ortaya koyan farklı bir duruş yazının karakterinde farkediliyor..." *Kalabalıkların yoğunluğunda sürtünmeleri önlemek için yasalarla çoğaltılıp insanın yalnızlığını artıran çözümler ortak kabul görüyor. Temel korku herkesin herkesten korkması anlayışıyla kapalılaşarak evlere hapsolan yığınları doğuruyor* ifadesindeki gerçeğin bende, herkesin herkesten korkusundan ziyade, herkesin herkesten"kopmasından" kendini salıverdiği yalnızlık şeklindeki tecellisiyle çok kere kalabalıklarda da tek başıma içimi dinlediğim halvetimde karşıma çıkan yazınızda sizinle olarak yanlızlığımdan şu anki sıyrılışımla bu harika duruşunuzu seyrederek yazınıza not düşme ihtiyacını duydum... Duruşunuz da, görüşünüz de güzel... Niyetinize göre güzellikler dileklerimle.

07 Kasım 2008 21:52
 
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 702
Kayıt tarihi
: 06.01.07
 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster