Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
425
 

Zamanı gelir

Zamanı gelir
 

Zamanı gelir yaşanan güzel günlerin özlemi yüreğin en hançer yerine saplanır kıskıvrak, yara bağlar bilemezsin. Bir çocuğun o masmavi gözlerinin ta içine bakarak gidilen yolda hasretler yakılır, paramparça olur ruhun derinliklerinde saklı duran hatıralar.Ve su kadar berrak bir yaşamın dikine dikine kederler sürülür, belki bin yıldır özlemi çekilen gerçek baharlar ortasında..

Zamanı gelir ne o çocukluğumuzdaki masum gülücüklere ninni söyleyen, ne de bir günahsız mabet misali bizleri göğsünün dibinde saklayan, dikenden, rüzgardan, kardan, yağmurdan, ağrıdan -sızıdan sakınan anneleri görürüz gözümüz her aradığında...Onlar ki.ömrümüze vurulan birer mühür gibi göçüp gittiklerinde nasıl da kendimizi yalnız ve bir başına bırakılmış hissederiz yaşına başına bakılmaksızın. Ya, en zor zamanlarda “dağ gibi yanımız” dediklerimizden ayrı düşmelerimize ne demeli, ki onlar da tüm kusurlarımıza rağmen bizi çepeçevre saran, sarmalayan sonsuz merhametiyle babalarımızdır.Hangi ayrılık bu kadar içten sızı verebilir, hangi hasret buna eş, yüreği bu kadar hançerleyebilir.

Zamanı gelir bir çocuğun elinden tutarız hayal meyal vakitlerde ve git gide büyür bu hayal usulca, sevdaya dönüşür, tarifi imkansız bir aşka, ezgisi bayramlar yüklü bir türküye....Biz büyürüz, sevdamız büyür bir yandan...Gah bir sevgilidir adına mısralar dizdiğimiz, bir aşk öyküsüdür bu belki...Belki de suda yüzen bir balık, daldan düşen bir yaprak, toprağı çatlatan bir ağaç, aşiyanda korumasız serçe yavrusu, başakta unutuluş buğday tanesi , gökte binlerce yıldızdan birisi, yaz ortasında toprağa düşen iri yağmur tanesi , bize emanet edilen bir küçük çocuk ve daha nicesidir. Ama adı ne olursa olsun hepsi son hızla ayrılık vaktine doğru koşmakta sanki bir tür yarış içinde o kadar amansız..Ayrılırız bir bir, ya başka diyarlara göçeriz yüreğimizde biriktirdiklerimizle zengin ama bir yanımız eksik....Ya da o mutlak gerçeği tadarız bir su başında, gecenin zifiri karanlığında ipince bir yorgan altında, ya da zamanı, saati belli belirsiz bir kayıp mekanda.

<ımg alt="" hspace="2" src="http://www.idealistogretmenler.com/Db/Upload/Eklyn_admin_id_4355890155.JPG" align="right" border="2">

Zamanı gelir hayatı yaşarız tüm coşkusuyla boylu boyunca ve olabildiğince umursuzca.Kırlarda koşar, türlü çiçekler içinde kelebeklere karışırız.Bir şehrin parıldayan caddelerinde süslü vitrinlerin davetkar ışıkları eşliğinde bir demli çay yudumlarız kadim dostumuzla ve hatırası olur yüreğe kazınır.Bir dağ köyünde yalnızlığın o öldüren suskunluğuyla duvarlarla paylaşırız yaşamı ve nice sonra bir tarla faresi, bir akrep sokulganlığıyla uyanırız yarı uykudan kim bilir.Kan sıçrar, seherin göğsüne vurur, kuşlar ölür, türküler susar, beynimizde bir dönme dolaptır anaya, babaya, eşe, kardeşe, daha cenin mavisinde can bulmaya çalışan doğmamış yavruya kavuşma hasreti. Ama her şeye rağmen “işte hayat budur” der umut olmaya devam ederiz kim bilir...Sonra güneş doğar pencerenin kırık camından içeri süzülür tüm sıcaklığıyla, hatıraların en solgun yerinde yerini alır, gider bu da...

Zamanı gelir, öğretmenizdir bir uzak köyde, kasabada, şehirde ve bize bağlanan tüm hayallerin ağırlığı omuzlarımızda , ”ayrılık vaktidir” der düşeriz yollara bir bir. Geçen güzel günlerin semeresini biriktiririz zulamızda yaşama dair her ne varsa…Zamanı gelir satır satır, hece hece , mısra mısra kağıda dökeriz işte böyle..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu güzel şiirsel yazınızdan , ayrılış zamanının buğulu hüznü geldi buralara kadar. Akıncılar İlkokulu'ndan başka bir yere gidiyormuşsunuz gibi geldi. Sizin gibi memleketin bağrından çıkıp yine bağrında açan çiçekleri fidanları özenle yetiştiren öğretmenlerimiz gittikleri her okula, her kasabaya ve kente güneş gibi aydınlıklar getirecektir ve belki de bu görev tamamlandığında en güzeli yetiştirilen onca fidandan kalan huzurlu anılar olacaktır. Saygılar değerli öğretmenim.

Ezgi Umut 
 17.09.2009 0:47
Cevap :
Yorumunuz için çok ama çok teşekkür ediyorum değerli Ezgi Hanım.Evet doğru tahmin ettiniz bu yaz mevsimiyle beraber ben de doğudan batıya göçmen kuşlar misali bir yolculuk yaptım ve mekan değiştirdim.Şimdi batıda ama yeşillikler içinde huzur dolu bir beldenin altın sarısı çocuklarıyla beraberim.Her ayrılık benden bir şeyler götürmedi tam tersine müthiş bir zenginlik yarattı hem ruhumda hem de onlara kayan hüzünlü yüreğimde...Hayat böyle işte neylersiniz..Hep nefes nefese.Kah bir adım önde kah bir adım arkada ama hep hayatla yan yana bizimki.Tekrar teşekkürler,Dostlukla...  17.09.2009 21:48
 

ZAMAN HERŞEYİN İLACIDIR BİLMEZ MİSİN?HLAMURLAR AÇARKEN SEN BANA AŞKLA ÇİÇEKLERLE GELMELİSİN:-)GÖZLERİNİ KAPADIĞIN HERYERDEYİM BİLMEZ MİSİN?

DERİN, SADE VE KARIŞIK... 
 16.09.2009 1:21
Cevap :
Güzl yorumunuz ,için teşekkürler.  16.09.2009 16:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 447
Toplam mesaj
: 104
Ort. okunma sayısı
: 1157
Kayıt tarihi
: 04.08.06
 
 

1974 yılında  Erzurum’ un Karayazı ilçesinde doğdum.İlköğrenimimi Erzurum'da,Ortaöğrenimimi Şan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster