Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
8198
 

1,8’lik emekli zammı ve bir intibak yasası hikayesi

1,8’lik emekli zammı ve bir intibak yasası hikayesi
 

msn den


Son günlerde basında; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in konuyla ilgili gazetecilerin sorularına verdiği cevaplar yer aldı. Milliyet gazetesinin web sitesinde yer alan haberde; “Dün ve bugün gazetelerde yer alan ve emekli aylıkları arasındaki farkın giderileceği ve en düşük emeklinin yaklaşık 300 lira zam alacağı yönündeki haberlerle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer bir açıklama yaptı. - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, emekli aylıkları ile ilgili çalışma konusunda, “hesap yapacağız, temel amacımız adaletsizliği düzeltmek ama bu konuda gerçekçi olmak lazım'' dedi.

- Bakan Dinçer, ''İş-Kur İl Müdürleri Toplantısı''na gelişinde basın mensuplarının emekli aylıklarına yönelik yapılacak çalışma konusundaki sorularını yanıtladı.
Dinçer, bu konuda ''henüz belli olmuş bir şey olmadığını'' söyledi. ''Sistemde bir takım adaletsizlikler varsa bunları tespit edip gidermek için çalışma yapacaklarını'' anlatan Dinçer, şunları kaydetti:
''Benim gördüğüm kadarıyla konuyla ilgili bilgiler henüz çok hamken abartılıyor gibi hissediyorum. Biraz ihtiyatlı davranmakta fayda var. Çünkü bu adaletsizliğin telafisinin bize neye mal olacağını henüz görmüş değiliz. Bu açıdan bakıldığında önce önümüzü görelim, sonra karar vereceğimiz zaman sizlerle bunu paylaşırım. Henüz çalışma tamamlanmadı. Telaffuz edilen rakamlar zannediyorum gazeteci arkadaşların gönlünden geçen rakamlar. Haksız yere ve gerçekleşmeyecek beklentilerle insanlarımıza umut vermek doğru değil. Biz hesap yapacağız, temel amacımız adaletsizliği düzeltmek ama bu konuda gerçekçi olmak lazım.''

3 MİLYON EMEKLİNİN MAAŞI ZAMLANACAK
Gazetelerde yer alan haberde 3 milyon emeklinin maaşının zamlanacağı düşünülmüş ve en düşük emeklinin yaklaşık 300 lira zam olacağı belirtilmişti.
Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, 'emekli aylıklarının intibakının sağlanması' konusunda yeni bir çalışma başlattı. Yürütülen çalışma, SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur emeklileri arasında maaş farklılıklarını giderilerek, şu anda 620 lira olan en düşük emekli aylığının 900 liraya çıkarılmasını öngörüyor. Üç milyon emekliyi ilgilendiren tasarıyla üst gösterge tablosundan aylık veya gelir alanların intibakları, kademelere göre yükseltilecek. İşçi emeklilerini sevindiren çalışma, emekli aylıklarının tüm emekliler için eşitlenmesini içermiyor”

19.10.2007 yılında yine Milliyet gazetesinin web sayfasında çıkan haberde; “2000 yılından önce emekliye ayrılan ve kendileriyle eşit hizmet süresine sahip olanlardan düşük maaş alan 2 milyona yakın işçi emeklisinin maaşı, kademeli olarak artırılacak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emeklilik sistemindeki değişiklik nedeniyle kendileri ile eşit hizmet süresine sahip olanlardan düşük maaş alan, 2000'den önce emekliye ayrılan işçilere yönelik radikal bir çalışma başlattı. Bakanlık, hazırlanması öngörülen İntibak Yasası kapsamına giren 2 milyona yakın işçi emeklisinin maaşını, kademeli olarak artırmayı hedefliyor. Çalışma Bakanlığı, işçi emeklilerinin yıllardır çözülmesini talep ettiği maaş farkı sorununu masaya yatırdı. Emeklilere aylık bağlanmasına ilişkin yapılan yasal düzenleme değişiklikleri nedeniyle 2000 öncesi ve sonrası emekliye ayrılan işçilerin maaşlarında oluşan ortalama 200 YTL fark İntibak Yasası ile giderilecek. Buna göre öncelikle yasa kapsamına girecek işçilerin sayısı belirlendi. Bakanlık yetkilileri söz konusu düzenlemenin, tavandan prim ödeyen ancak benzer koşullardaki işçi emeklilerinden düşük maaş alanlara dönük bir iyileştirmeyi içermesinin planlandığını, buna karşın iyileştirme miktarının ve zamanının netleşmediğini bildirdi. Söz konusu iyileştirmenin en az 4.5 milyar YTL'lik bir kaynak ihtiyacı doğurduğunu anlatan yetkililer, kademeli bir sistem üzerinde durulduğunu kaydetti. Maaş farkı masaya yattı Çalışmaya göre intibak hakkına sahip olan işçi emeklilerinin maaşlarında yapılacak 10 yılı bulan bir zamana yayılarak gerçekleştirilecek. Yetkililer söz konusu düzenlemenin ilgili sivil toplum kuruluşları ile birlikte değerlendirileceğini belirtirken, tarafların kademeli iyileştirme sistemine sıcak baktığı ifade edildi. Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED) ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın söz konusu düzenlemeye ilişkin kaynağı SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devredilmesiyle elde edilen gelirden sağlayabileceğini bildirdi. TİED, söz konusu gelirin 4 milyar YTL civarında olduğunu belirtirken, bakanlık yetkilileri, "Ödemenin tek kalemde yapılması mümkün değil. Ortaya çok büyük bir yük çıkıyor" değerlendirmesinde bulundu. 10-15 yıla yayılacak”

Bakanın başlattığını söylediği çalışma 19.10.2007’de başlatılacağı söylenmiş 19.10.2009’a geldik hala bitmedi. Üstelik 2009 temmuz zammı sadece %1, 8 oldu. Ne hikmetse iki yıldır başlayamayan intibak yasası çalışmasının başlatma işi iki yıl sürerse acaba çalışma kaç yıl sürecek. Sonra çalışma bitsede uygulaması kaç yıl sürecek merak konusu.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 191
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 537
Kayıt tarihi
: 01.06.08
 
 

Yerel bir gazetede yazıyorum. Okumayı severim, şiir okumayı severim. Emekli işçi olarak sosyal ak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster