Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '17

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
899
 

24. Adana FF'ne Damgasını Vuran Kabalık !..

24. Adana FF'ne Damgasını Vuran Kabalık !..
 

Semih Kaplanoğlu


Anayasa ya göre Türkiye Cumhuriyeti hukuk devlettir. Kimsenin kişisel sınırlarına zarar vermedikçe, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yapma hakkına sahiptir. (3.10.2001-4709/13md).

Gösteri, protesto yapma hakkımız var ama saygısızlık başka bir şey,  İkibinli yıllarda yaşadığımız ve ülkemizde okuma yazma oranının yükselmeye başladığı şu zaman diliminde sanata ve sanatçıya değer verelim saygı duyalım derken, Adana Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği film festivalinde, ödül alan yönetmene yapılan kötü bir davranış gayet saygısızca buluyorum. 

Size bu olaya maruz kalan yönetmen Semih Kaplanoğlu'ndan bahsedeyim nasıl biri? , İzmir karşıyaka doğumlu ve Dokuz Eylül Üniversitesi güzel sanatlar fakültesi sinema televizyon mezunu sinemacı.1984 yılında İstanbul'a yerleşerek sinemaya olan ilgisini profesyonel mecralarda yapmaya başlar, bir çok reklam ajansında senaryo yazarı olarak çalışır bu arada öyküler, hikayeler yazar.1994 yılında "Şehnaz ve Tango" adlı dizide (52 bölüm) senaryo yazarları ekibinde yazar kadrosunda yer alır. Aynı zamanda  dizinin yönetmenliğini de yapar. 2001 yılında ilk filmi "Herkes Kendi Evinde" filmini çeker. Cumhuriyet gazetesi, Sanat dünyamız dergisi ve Radikal gazetesinde hikayeler yazar. Daha sonraki yıllarda buralarda yazdığı hikayelerden (Yumurta - Bal - Süt) üçleme öyküleri ile film yapar.  2010 yılında "Bal" filmi ile dünyanın en prestijli festivallinde "Altın Ayı Ödülü"nü alır. Kabaca kronolojik olarak yaptığı en önemli filmleri sıralarsak. 1994 Şehnaz Tango (Dizi), 2001 Herkes Kendi Evinde (Film), 2005 Melek Düşüşü (Film), 2007 Yumurta (Film), 2008 Süt (Film), 2009 Bal (Film), 2012 Çocuklar (Yapımcı) olarak sıralayabiliriz.

Aldığı ödüller ise 2007 Yumurta filmi ile Altın Portakal En iyi Film, 2008 Radikal Gazetesi Yumurta filmi ile halk ödülü,  2008 Altın Lale Yumurta filmi, 2008  27 Uluslararası İstanbul Film Festivali ödülü, 2010  Altın Koza Bal filmi ile En İyi Film, 2010 60.Berlin Film festivali Bal filmi ile  "Ekümenik Juri Ödülü," ve Altın ayı ödülü'nü alır.  

Son filmi Buğday ise 24.Adana Film Festivalinde "En iyi yönetmen ödül"nü  aldı ve Meltem Cumbul ise ödül töreninde sahne şovu sergiledi. Eğer bunu yapmasa idi bu kadar yazılar, sohbetler olmayacaktı.

Son noktayı koymadan, Meltem Cumbul'un çalışmalarından bahsedeyim.  İzmir doğumlu olan sanatçı, oyuncu, 1991 yılında Mimar Sinan üniversitesi devlet konservatuarı drama ana sanat dalında eğitim aldı. 1995 ile 2014 yılları arasında  11 film ve dizide oynadı başarılı bir tiyatro ve sinema sanatçısıdır.

Tabiki eleştiri yapılmalı, illaki herkes herkesi beğenecek takdir edecek diye bir şey yok. Demezler mi adama/kadına  "Sen madem bu sanatçıyı beğenmiyorsun, sonuçta sanatçı ödül alacağı belli. Ne işin var?  bu organizasyonda sunuculuk yapıyorsun ?"  Meltem Cumbul'un açıklaması, kabahatinden büyük o yazıyı hiç burada yazmayacağım bile, sen adama insanları sınıflandırma diyorsun, ona arkanı dönüyorsun. Yapma dediğin şeyi kendin yapıyorsun. Sonuçta bu dünyada herkes eşit doğuyor.

Sanat evrensel bir dildir. Sanat'ta siyaset olmamalı, siyaset olduğu zaman dönemsel sanat eserleri çıkar ve insanların o dönemdeki (yıllardaki) sorunlarını irdeler, esas mesele evrensel konular olmalı, klasikleşen roman ya da sinema filmlerinin hepsi evrensel sorunlardan konulardan bahsediyor. Önce bunun farkındalığına varmak lazım. Eğer senin siyasi bir görüş ayrılığın varsa o konuyu oraya taşıma, çünkü orda sinema sanatı konuşuluyor ne yeri ne zamanı. Siyaset yapmak istiyorsan git siyaset yap, illah duyarlı olacağım diye siyaset yapma, daha toplumsal işler yapabilirsin, zor hayatlar yaşayan insanlara yardım et.                                                                       

Bu yazımda ne yönetmen, ne sunucu, ne de siyasetçi tarafındayım benim tarafım insanlık, hoşgörü ve sinema tarafı teşekkürler.   İyi seyirler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 136
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 6778
Kayıt tarihi
: 09.05.15
 
 

Kültür ve sanat alanında araştırmalar yapıyorum. Birçok yayına sinema ve tiyatro alanında yazılar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster