Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mart '13

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
699
 

3 Idiots

3 Idiots
 

Eğitim...

Bizim gibi geri kalmış ülkelerin sağlıkla beraber en büyük problemi. Yıllardır eğitim sistemi sürekli tartışılır ve maalesef şimdiye kadar çok iyi noktalara geldiği söylenemez. Ama ben bu satırlarda bu problemin başka bir noktasından bahsetmek istiyorum. Bizlerin ve çocuklarımızın idealleri...

Şöyle bir düşünelim; kaçımız, çocukken istediğimiz meslekleri şuan yapıyoruz ? Veya kaçımız zevk aldığımız işlerde çalışıyoruz ? Ve kaçımız şuanda çocuklarına istedikleri alanda eğitim almalarına izin veriyor ? Yüzdelik rakamlarla konuşmak istemem ama sanırım çift haneli rakamlardan bahsedemeyiz !

Evet idealler önemlidir ve insanlar o ideallere ulaşabilmek için çalışırlar, uğraşırlar. Ama bu idealler acaba bizim kendi ideallerimiz midir yoksa başkalarının bizim önümüze koyduğu idealler midir ? Yoksa herhangi bir idealden vazgeçilmiş ve mecburiyetten yaşanmış bir hayattan mı bahsederiz ?

Bizim gibi ülkelerde eğitim ve edinilen mesleklerin hem başlangıcında hem oluşumunda hem de hedefinde tek bir şey vardır: PARA. Bir çocuğun ailesinde çok para varsa istediği bölümü okur. Orta halliyse ailesinin de istediği bölümü okur. Biraz daha fakirse ailesini ve kendisini kurtaracak bir bölümü okur. Fakirse zaten okuyamaz ve çocuk yaşta çalışma hayatına başlar. Tabi burada istisnalar da vardır. Yani çok zengin bir ailenin çocuğu ailesinin işlerinin başına geçmek için ailesinin baskısıyla bir meslek seçebilir ya da çok fakir bir çocuk kendi olağanüstü çabalarıyla çok iyi yerlere gelebilir. Bu yüzdendir ki dikkat edilirse maddi olarak iyi yerlere gelmiş kişilerin hep bir hobileri, uğraşları vardır. Sanırım bu uğraşlar hep içlerinde ukte kalmış, çocuklarında veya gençliklerinde yapamamış oldukları ve hatta meslek olarak hep istedikleri ama olamadıkları şeylerdir.

Hayat keşke filmlerdeki gibi olsa ve insanlar istedikleri şeylere kolayca ulaşabilseler. Ama maalesef gerçekler her zaman bir duvar gibi karşımıza çıkar.  İşte tam bu noktada Three Idiots filmi bu duvarları aşmak için bizlere çok güzel bir örnek olabilir...

Artık böyle ciddi bir girişten sonra artık filmden bahsetmenin zamanı geldi. Tabi bu kadar ciddiyetten sonra biraz korkmuş da olabilirsiniz; acaba sıkıcı ve dramatik bir film mi diye ! Ama tüm korkularınızı bir kenara itin, çünkü film çok eğlenceli bir film. Hatta şöyle diyim; dün gece oniki de başlayıp gece üçte yatağıma geldiğimde hala uykum yoktu ve yüzümde tatlı bir gülümseme hala sürüyordu. Evet, anlaşıldığı üzere film yaklaşık üç saat sürüyor ama hiçbir şekilde insanı sıkmıyor. Hatta bir üç saat daha olsa seyredebilirsiniz. Oyunculuklar, müzikler, sahneler harika. Hint filmi klasiklerinden olan danslar ve şarkılar bu filmde de mevcut. Filmde pekçok defa çalan ve dört dakikalık bir dans ve müzik şöleni sahnesine de sahip olan Zoobi Doobi şarkısını belki daha önce dinlemişsinizdir. Eğer dinlemediyseniz de bu filmden sonra yüksek sesle dinleyeceğinizden eminim. Ve tabii ki renkler. Doğunun ve Hindistan'ın renklerini ve keşmekeşliğini bol bol görüyoruz. Yukarıda ciddi bir şekilde anlatmaya çalıştığım konunun yanında bizde de mevcut olan ve öğrencileri tekdüzeliğe getirip yaratıcılıktan uzaklaştıran öğretim yanlışlıkları ve eğitmenlerin tarzları filmde yeri gelip esprili yeri gelip dramatik bir şekilde çok güzel aktarılmış.  Filmde Jude law'a çok benzeyen Aamir Khan ve Avrupa Yakası'ndaki Ata Demirer'in oynadığı Aziz tiplemesine çok benzeyen Boman Irani rollerinin hakkını fazlasıyla vermişler. Filmin çekildiği yıl, 44 yaşında olduğunu öğrenip çok şaşırdığım Aamir Khan, üniversite öğrencisi olarak hiç sırıtmamış ve lise öğrencisi olarak kırk yaşında görünen oyuncuları oynatan Türk yönetmen, makyöz ve cast seçicilere çok güzel bir örnek olmuş. Yardımcı oyuncular da çok iyi. Özellikle de Omi Vaidya. Onun oynadığı Chatur 'Silencer' Ramalingam, hepimizin okul hayatında mutlaka karşımıza çıkan bir öğrenci tipidir.   

Bu filmi bu kadar güzel yapan bence bir Hint filmi olması. Çünkü ne Avrupa sineması ne de Hollywood kendilerinde olmayan bu tarz sorunları böyle güzel anlatamayacakları gibi doğallık, eğlence ve duygusallıkta sınıfta kalırlardı.

Umarım herkes istediği şeyleri meslek olarak yapabilirler ve umarım bizler de çocuklarımıza böyle yapabilmeleri için gerekli maddi ve manevi koşulları sağlayabiliriz. Çünkü bir insanın sevdiği bir şeyi yapması, bence hem kendisi hem de yaptığı iş için daha verimli olur. Zevk alınarak yapılan işler her zaman çok güzel sonuçlar doğurur.

Son olarak bu filmi bana tavsiye eden iki arkadaşıma çok teşekkür eder ve ben de size zamanınızın olduğu bir gün mutlaka Three Idiots - Üç Aptal ı mutlaka seyretmenizi tavsiye ederim.

İyi pazarlar...  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 38
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 270
Kayıt tarihi
: 05.02.13
 
 

Futbol ve Fenerbahçeyi ne kadar çok seviyorum ki hayatımda ilk defa blog yazmaya karar verdim... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster