Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '19

 
Kategori
Ankara
 

Pirinç Han Ulus

Ankara'ya gelip de Pirinç Han'a uğramadan olmaz. 

1980'lere kadar, birçok ailenin yaşadığı, üç katlı handa bugün bulunan yaklaşık 40 dükkanda, antikalar, halılar, kilimler, minyatürler, taş baskılar, antika porselenler, gazlı ispirtolu lambalar, bez işlemeler, ahşap mobilyalar, gümüş, bakır, pirinç, cam eşyalar satılıyor. Ayrıca eski dükkanlarda, Beypazarı bürgüsü, kumaşlar, halılar, bakırlar, antikalar, baharatlar, nakış işleri ve kıyafetler satılıyor. 

Han 1990 yılında restore edilmiş ve o tarihten bu yana; Antika değerli eşyalardan, halı kilime, resimden minyatüre, gramofondan gazlı ispirtolu lambalara, bez işlemelerden eski ahşap mobilyalara, gümüş eşyalardan eski camlara, porselenden bakıra, pirince ve bunların onarımının yapıldığı bir yerdir.

Gramafon tutkunlarından biri de Kadir Akcan. Kadir Usta, Ankara’da, Pirinç Han’daki atölyesinde, yeni neslin unutmaya başladığı, bozulduğu için dinlenemez duruma gelen gramofonları hayata döndürmeye çalışıyor. Akcan, Türkiye’de gramofon restorasyonu ile ilgilenen az sayıda insandan biri. Akcan, Amerika, Almanya, İngiltere ve Fransa’da olmak üzere dünyada bu iş ile ilgilenen az sayıda kişi kaldığını belirtiyor.

Hanın eskiden karakol olduğuna ilişkin duyumları olmuş. 1923 yılında han tamir edilerek meskene dönüştürülmüş. Bahçeye açılan, bazı yerleri üç katli bir evmiş. Babası bu evi kiraya vermeye başlamış. Remziye Hanim ile babası aybaşlarında buraya kira toplamaya gelirlermiş. Remziye Hanim han avlusunda develerin kaldığına şahit olmuş. Hanin daha önce karakol olduğu biliniyor. İnsanlar burada yargılanır, cezalar Safran Han'ın önünde infaz edilirmiş. Daha sonra, yıkılıp tekrar yapılarak meskene ve son olarak da Pirinç Han'a dönüştürülmüş.

Gramafon koleksiyonu bulunan Kadir Akcan, “İlk gramofonumu 1984 yılında aldığımda gramofonun diğer tüm eski eşyalardan daha farklı olduğunu, adeta bir ruhu olduğunu keşfettim. O günden sonra geçen 33 yılda topladığım çok nadide gramofon ve taş plaklar benim bu konuda Türkiye’nin bilinen en kapsamlı koleksiyoncusu olmamı sağladı. Genellikle boş vakitlerimi koleksiyonuma ayırıyorum.

 

 
Toplam blog
: 2
: 85
Kayıt tarihi
: 10.09.19
 
 

İstanbul Üniversitesi Makina bölümü mezunuyum, Kurumsal bir firmada pazarlama müdürü olarak çalış..