Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Temmuz '14

 
Kategori
Üniversitelinin Sesi
Okunma Sayısı
16120
 

Açıköğretim sınavsız ikinci üniversite imkanı üzerine...

Açıköğretim sınavsız ikinci üniversite imkanı üzerine...
 

Yıllar önce okuduğum üniversite ne verilen ne de alınan eğitim bakımından beni tatmin etmemişti. Hep bir daha okumanın yollarını arıyordum. Açıköğretim iyi bir seçenekti her zaman ama YGS sınavına kayıt ol, sınava gir falan diye zor geliyordu açıkcası. Ama okuma kararımda kesin gibiydi!  Birgün Anadolu Üniversitesi'nin Açıköğretim sitesinde gezerken "sınavsız ikinci üniversite" yazısını okumam benim için iyi bir teşvik oldu. Yazıyı okuduktan sonra hemen kayıt olmaya karar verdim. Nasıl mı?

1)  Öncelikle sitedeki okuyabileceğim bölümleri tek tek inceledim. Sitede 2 ve 4 yıllık olmak üzere epey bir bölüm var. Ben daha önceden kafamda olan sosyoloji, felsefe ve tarih bölümlerinin derslerini kontrol ettikten sonra, bana en uygunu ve zaten bu üç bölümün -ve daha önce- okuduğum bölümün bir ortak kaynaşma noktası olarak gördüğüm sosyoloji bölümünü tercih ettim. Dersler sosyal ve siyasal bilimler için biçilmiş kaftandı.

2)  Daha sonra bankaya gidip bir dönem için belirlenmiş olan 205 lira harcı yatırıp, sitede istenen birkaç evrakla beraber bana en yakın AÖF bürosuna gidip kayıt oldum. Burada biraz sıra oluşmuştu fakat erken davransaydım pek sıra olmazdı. Kayıtla beraber bir poşet içerisinde 7 tane kitap ve bir çıktı kağıttan internet şifresi verdiler. Burada araya gireyim; kayıt esnasında birçok yaşı ilerlemiş meslek erbabı insan da kayıt olmaya gelmişti. Bir kere daha anladım ki gerçekten "okumanın yaşı yokmuş!"

3)  İnternete girip şahsıma özel sayfadan sorumlu olduğum dersleri ve sınav zamanı hangi okulda sınava gireceğimi öğrendim. Bu internet olayı çok güzel. AÖF bürosuna gitmeden bütün işlemler buradan haloluyor. İkinci dönemin kaydını bile harcını yatırarak yapabiliyorsunuz.

4)  Sorumlu olduğum 7 dersin, hepsi de güncel bilgilerle donatılmış ve yeni baskı olan kitaplarını çalışmaya başladım. Konular can sıkıcı değiller. Kitaplar özetli ve örnek sorulu olarak hazırlanmış ve görsel olarak desteklenmiş. Alanında  -Anadolu Üniversitesinin hocası olsun olmasın- uzman  hocalara yazdırılmış. Piyasadaki birçok ders kitabından daha kaliteliler.

5)  Sınavlar bir dönem içinde iki defa yapılıyor. Cumartesi ve pazar günleri sabah 09:30'da başlıyor. Nerede gireceğinizi internetten öğreniyorsunuz. Sınavlar, sürekli farklı okullarda tamamen objektif olarak yapılıyor. Yani ne iltimas var ne kayırma! Ne biliyorsan, o !!!

6)  Sınavlar biri vize diğeri final olmak üzere iki tane. Bütünleme yok. Birinci sınav vizenin %30'u, ikinci sınav finalin ise %70'i alınarak ortalamanız ortaya çıkıyor. Sınav sonuçları ise basitçe "çan eğrisi" olarak bildiğimiz "sınava katılan tüm öğrencilerin  notlarının ortalamaları alınarak" hesaplanıyor. Yani sadece sizin aldığınız not kriter alınmıyor. O derse giren tüm Türkiyenin ortalaması esas alınıyor.

7)  Çan eğrisine göre bazen ortalam 30 puanla bile o dersi geçebiliyorsunuz. Ancak bunun için tüm derslerinizin ortalamasının en az 2,00 olması gerekiyor. Eğer ortalamayı 2,00 tutturamazsanız CC notunun altındaki derslerden kesinlikle kalıyorsunuz. Aynı şekilde mesela Türkiye ders ortalaması çok kötü olan bir dersten 65 ortalama alarak en yüksek not olan AA'yı bile tutturabiiyorsunuz.

8)  Dönem ortalamanız 3,00 üzerinde ise evinize "onur belgesi", 3,50 nin üzerinde ise "yüksek onur belgesi" yollanıyor. Yani sizi seviyorlar açıkcası:)

9)  Eğer çalışkan ve başarılı olursanız, üst sınıflardan da ders alıp toplam kredinizi tamamlayıp 3 yılda mezun olabiliyorsunuz.

10)  Mezun olduktan sonra normal bir örgün üniversitede okumuş gibi kabul ediliyorsunuz ve memurluk, öğretmenlik, polislik, askerlik gibi sınavlarda eşit sayılıyorsunuz. Diplomanız Türkiye'nin her yerinde geçerli vesika kabul ediliyor.

Buradan, tekrar üniversite okumak isteyen blogculara -tabi blogçu olmayanlara da- tavsiye ederim. Hobi olarak bile yapılabilir bu. Belirtmekte fayda var açıköğretim sadece Anadolu Üniversitesinde değil İstanbul Üniversitesi ve Erzurum Atatürk Üniversitelerinde de mevcut. Ama ben bu işi en iyi yapanın Anadolu Üniversitesi olduğunu düşündüm ve oraya kaydoldum.

Ben bu sene ilk iki dönemi atlattım. Nasıl geçtiğini bir daha ki yazıda belirteceğim.

 

ETEM SEVİK, Ayfer Gözübüyük bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İYİ GÜZELDE NASIL GİRİLİR BİLEMEMBU KONUDADA BİLGİLENDİRİRSENİZ İYİ OLUR ZİRA SÖYLEMEK TAVSİYE BAZEN GEÇERLİ OLAMIYOR.

a.ulker25 
 29.09.2014 11:43
Cevap :
Merhaba. Yazıda aslında aşamaları yazdım. Yine tekraren şöyle; Anadolu Üniv.AÖF sayfasından "sınavsız 2. üniversiteye" tıklayın. orada size başvuru koşulları linki veriyorlar, ona tıklayıp başvurunuzu yapın, bölümünüzü seçin ve vakıfbanka gidip harcınızı yatırın. daha sonra en yakın AÖF bürosuna gidip kaydınızı sonlandırın ve kitaplarınızı alın. bürodan size verilen şifreyle internet üzerinden ders takibi, sınav takibi, geçmiş sorular ve sınav bilgilerinize ulaşabilirsiniz. İşin içine girince birgün içinde halolabilecek birşey. Saygılarımla. (bu arada kayıtlar bugün başladı 17 ekime kadar sürecek)  29.09.2014 12:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 167
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 10812
Kayıt tarihi
: 14.05.14
 
 

Kamu yönetimi ve sosyoloji öğrenimi... Tarih bölümüyle devam eden öğrencilik... Siyasetbilim, top..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster