Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '06

 
Kategori
Futbol
 

Anelka'dan iyi bir müdür yaratmak

Anelka'dan iyi bir müdür yaratmak
 

Büyük takımlar da, büyük şirketler gibidir. Ne kadar iyi bir çalışan olursan ol, kendini göstermek zordur. Eğer şirkette ekip çalışması varsa ve sen de orada kendine bir yer edinebilirsen başarı gelir. Aksi takdirde, senin başarılı olmanı, sivrilmeni engellemek isteyenler olabilir. Zaten böyle bir şirket/takım için de ekip/takım olabilmiş denilemez.

Bir takımdaki futbolcular da, müdür mertebesinde olabilirler. Anelka da, gol ve gol geliştirme müdürüdür Fenarbahçe'nin. Ama tek müdür değildir. Çünkü her şirkette, birden fazla müdür vardır. Hepsinin görevi ve sorumluluğu ayrıdır, bellidir. Mesela Alex, gol attırma müdürüdür. Rüştü, gol kurtarma ve kritik top çıkartmadan sorumlu müdürdür. Mehmet Yozgatlı, sağdan güzel orta müdürüdür. Appiah, ortadan dalma müdürüdür. Bütün futbolcular müdürdür büyük takımlarda.

Anelka iyi oyuncu, Fenerbahçe büyük takım. Anelka, bence iyi niyetliydi, başarılı olmak istiyordu. Uyum sağlamak için de çabaladı. Buna karşılık, takım arkadaşları ne kadar yardımcı oldular? İşte bu noktada takım olma bilinci devreye giriyor. Bireysel başarıların sonucu, takım başarısıdır ama bunun için takımda herkesin istekli olması gerekir. Bu isteği yaratabilmek, takım bilincini oluşturabilmek ve de sürdürebilmek büyük ölçüde teknik adam işidir. Ama futbolcuların payı da önemlidir.

Yazılan o ki, Anelka Fenerbahçe'de kalmak istiyormuş. Herhalde Portsmouth'la anlaşamadı. Zico da ilk başta Anelka'dan faydalanmak istediğini söylemişti. Eğer gerçekten iyi bir idareciyse, Anelka'yı faydalı hale getirir ve diğer futbolcuların baskısına maruz bıraktırmaz. Belki de başka bir teklif gelir ve Anelka uçar gider ama kalırsa, Zico'nun bunu başarabilmesi önemlidir. Anelka'yı iyi bir müdür yapmak gerekir.

Not: Deniz Barış'ın yaşadığı olay, gerçekten çok üzücü. Kendisine buradan başsağlığı dilemek istiyorum. Umarım, acısı kolay diner.

 
Toplam blog
: 66
: 2742
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

MBA değil ama HBA (Herşeyi Bilen Adam) yapmış birisiyim. Hemen her konuda fikrim var ama hiç fikr..