Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1630
 

Anketlerde MHP oyları neden artıyor?

Anketlerde MHP oyları neden artıyor?
 

2002 seçimleri bilindiği gibi parlamentodaki partilerin hepsini meclis dışında bıraktı. Anavatan Partisi Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Doğruyol Partisi Genel Başkanı Tansu Çiller, Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Bülent Ecevit parti liderliği görevini bir biçimde bıraktılar.

MHP genel başkanı Devlet Bahçeli de istifa edeceğini açıkladı. Ancak daha sonra bu kararın üzerine sessizce yattı. Parti içinden de yeterli ve güçlü bir muhalefet sesi yükselmeyince 2003 Ekim'inde yapılan kongrede yeniden genel başkan seçildi. 1999 seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi 5 milyon 600 bin kişinin oyunu alarak % 18'e yaklaşan oranla tarihinin en yüksek başarısını göstermiş oldu. Ve Devlet Bahçeli koalisyon hükümetinin ortağı ve bakanıydı. Partiyi büyük iddialarla meclise taşıyan taraftarlar, partilerinden ve liderlerinden çok şey bekliyorlardı.

Şehit cenazelerinin o zaman da iyi bir takipçisi olan MHP bu sayede iyi bir prim elde etmiş ve anarşiyi, terörü durduracak bir güç kabul edilerek bu duyguları oya çevirmeyi bilmişti.

Ancak muhalefette yağıp gürlemekle iktidarda icraat yapmak arasında büyük fark vardı. MHP ve Devlet Bahçeli, bekleneni verememişti. Hatırlarsanız o günlerde söylenen söz şuydu: Biz bunları erkek zannediyorduk ama bunlar ürkek çıktılar...

Apo'nun yakalanması da MHP'nin iktidar ortağı olduğu döneme rastlamıştı. Herkes teröristbaşının kesin idam edileceğini düşünüyordu. Ama kanunlar, nizamlarla öyle uluorta atılan palavralar birbiriyle bağdaşmıyordu.

MHP buradan da büyük darbe yedikten sonra, kendilerini dışlayarak yeni bir hükümet kurulması senaryolarının gündeme gelmesi üzerine Devlet Bahçeli, bir anda erken seçim diye tutturdu. Ecevit'in şaşkın bakışları arasında meclis erken seçim kararı aldı.

DSP dağıldı, siyaset karıştı. Krizlerin olumsuzlukları iyice hükümetin üzerine çöktü ve 2002 Kasım'ında yapılan seçimlerde meclisteki partilerden hiçbiri parlamentoya giremedi.

İş yaptığınız zaman hata yapma imkanı ve ihtimali de artar. Hiçbir şey yapmazsanız sıfır hata yapmış olursunuz. İşte Bahçeli bu yeni dönemde hiçbir şey yapmayıp sessizce beklemeyi başarınca (!) yeni seçimlerin umut partisi oluverdi.

Önceki seçimlerde barajı aşamayan MHP'nin bu seçimde barajı aşması için ne gibi bir sebep meydana gelmiştir? Hiç... Bu konuyu ele alan Ruşen Çakır bugünkü yazısında MHP'nin bu başarısını (henüz ortada kesinleşmiş bir durum olmadığına göre başarıdan söz etmek de yanlıştır ama nedense MHP'nin meclise sanki özellikle girmesi için bir gayret gösteriliyor gibi...) şu sebeplere bağlıyor.

1. Medyadan uzak durdular.
2. Gelişmeleri sessizce takip ettiler.
3. Diğer partilerle gereksiz kavgaya girmediler.
4. PKK eylemlerinin artması MHP'yi halkın umudu haline getirdi.

Sizce bu dört sebep bir partinin meclise taşınması için yeterli mi? Ülkeyi yönetmeye talip bir partinin siyasi, ekonomik, kültürel olarak ortaya daha farklı şeyler koyması gerekmiyor mu?

Hele dördüncü madde evlere şenlik. MHP iktidarında PKK eylemlerinin nasıl azalacağı konusunda içinizde bir fikir sahibi olan var mı?

Beş yıl öncesini bile hatırlayamayan bir toplumun siyasi kanaatlerinin nasıl oluştuğuna bazen hayret ediyorum. Yine de her seçim döneminde bu milletin bir biçimde doğru karar verdiğine ve en azından kendi layık olduğu idareyi seçtiğine olan inancımla, 22 Temmuz sabahını merakla bekliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sizler toplumu yönlendirecek insanlarsınız.Toplumu yönlendirecek (ya da yönlendirmesi gereken) kişiler gelişmeleri ve olayları analiz ederken tek taraftan değil de her yönüyle ortaya koyması lazımdır.Tamam güzel bir konuya değinmişsiniz "MHP'nin oyları neden yükseliyor".Fakat bu yükselişi sadece MHP üzerinden açıklamaya çalışmışsınız.Ama şu gözden kaçmamalıdır ki MHP'nin oyunun yükselmesinde AKP'nin de CHP'nin de DP'nin de ANAP'ın da ve hatta SP'nin de etkileri vardır.Bu partilerin süreçteki tutumları ve ülkenin içerisinde bulunduğu durum şüphesiz MHP'nin oyunu artırmıştır.Tüm bunları bilimsel olarak analiz etseydiniz yazınız daha keyifli okunurdu.Şimdi ise yazınız bir partinin seçim bildirgesi gibi olmuş.Yazıdan çıkarılacak tek ders var : "MHP'ye oy vermeyin,iktidara getirmeyin" başka......? İyi günler,çalışmalarınızda başarılar.

tahsin kaynak 
 14.07.2007 12:35
 

BU YAZINIZDA KEŞKE, AKP'YE ÖNEMLİ BİR RAKİP OLACAK OLAN MHP'Yİ USTACA VE ÇAKTIRMADAN ELEŞTİRMENİZİN YANINDA, AKP'NİN, 2002 SEÇİM VAATLERİ ARASINDA YER ALMASINA RAĞMEN YERİNE GETİRMEDİĞİ, 22.07.2007 SEÇİM VAATLERİ İÇERİSİNDE DE YER VERMEDİĞİ " MİLLETVEKİLLERİ DOKUNULMAZLIKLARININ KALDIRILMASI " KONUSUNA DA YER VEREREK, AKP'Yİ DE ELEŞTİREBİLSEYDİNİZ...AMA SANIRIM, AKP'YE KARŞI BİR SEMPATİNİZ VAR.ONUN İÇİN DE AKP'NİN OLUMSUZ YÖNLERİNİ ELE ALMAKTA ES GEÇİYORSUNUZ.AKP'NİN , YANDAŞLARINA DAVETİYE USULÜ VERDİĞİ İŞLERLE, TRİLYONLARI NASIL AKTARDIĞINI UMARIM BİLİYORSUNUZDUR.BUNLARIN HESABININ MUTLAKA CHP VE MHP BAŞTA OLMAK ÜZERE TBMM'NE GİRECEK AKP DIŞINDAKİ PARTİLER TARAFINDAN " MİLLETVEKİLİ DOKUNULMAZLIKLARININ SINIRLANDIRILMASI " SURETİYLE SORULACAĞINDAN EMİNİM. BU ÜLKEDE ARTIK HİÇ BİR ŞEYİN YAPANIN YANINA KAR KALMAMASININ ZAMANI GELMİŞTİR. CHP VE MHP'NİN BUNA ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAĞINI, DÜŞÜNMEKTEYİM.UMARIM, BU DOKUNULMAZLIKLAR SINIRLANDIRILIR VE HESABI DA SORULUR. ATİLA KARAKULLUKÇU

Atila Karakullukçu 
 24.06.2007 23:40
Cevap :
Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla Türkiye'nin kazanacağı çok fazla bir şey olduğunu sanmıyorum. Eğer varsa bunun MHP ve CHP tarafından kaldırılacağını da tahmin etmiyorum. AKP'nin yandaşlarına trilyonlar aktardığını doğrusu bilmiyorum. Benim de bir AKP sempatizanı olduğumu tahmin ediyorsunuz ama mesela ben bir kuruşluk fayda temin etmiş değilim. Söylentilerin gerçekliğini bilmeden ve ispat etme imkanım da olmadan uluorta yazmam doğru değil diye düşünüyorum. Bir vatandaş olarak benim de sizin gibi elbette siyasi partilerden birine karşı sempatim olabilir. Ama bu sempati emin olunuz ki sadece Türkiye'nin gelişmesine ve ilerlemesine bir katkısı olacağı düşüncesiyledir. Eğer bu katkı MHP veya CHP kanalıyla olacaksa bundan en derin hazzı duyacak olanlardan birisiyim. Arzuladığımız Türkiye'nin, dokunulmazlığın kalkması ve bunun hesabının AKP'den sorulmasıyla gerçekleşmesi mümkün olacaksa 23 Temmuz sabahını ivedilikle beklediğimi bilmenizi isterim. Selam ve saygılarımla...  25.06.2007 12:42
 

Merhaba Ahmet Bey, yazınızda çok haklı olduğunuz bir nokta var. Kendisini yükselten gerekçeleri ortadan kaldırmak, bindiğin dalı kesmeye benzer ve ülkemizdeki ayrılıkçı terörün bu tip anlayışların politikası çerçevesinde geriletileceğini beklemek hayal olur. Diyen bir benzetmede şudur; Elinde çekiç olanlar tüm sorunları çiviye benzetir ve elindeki malzemeye göre çözüm üretirler. Oysaki elinizde bir yapışkan olduğunda farklı bir çözüm üretebileceksinizdir. Ben MHP'nin elinde çok farklı araç olduğunu düşünenlerden değilimdir. Son teminniniz umarım gerçek olur, saygılarımla,

Bibliyofil 
 21.06.2007 18:55
Cevap :
Katkınız için teşekkür ederim.  21.06.2007 19:57
 

MHP nin oyu ne kadar artar ki, MHP Fatihçidir oysa bu gün Türk genci Atatürkçü türbanlılar bile Atatürk yürüyüşlerine katıldılar tek MHP yoktu orada bence Atatürkçüler bu kez CHP de toplanacak hep beraber şu an CHP DSP SHP ANAP DYP oyları CHP de birleşti 60 lara çıkarlarsa şaşmayın

sedataydın 
 21.06.2007 18:46
Cevap :
Bu da biraz abartılı gibi. Bazen gönlümüzden olmasını istediğimiz şeyleri olacak gibi görürüz. O kadar yüksek bir oran olacağını tahmin etimyorum. Katkınız için teşekkürler...  21.06.2007 20:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 859
Toplam yorum
: 1414
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 974
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, ekonomik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster