Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
1073
 

Aşk imkansızlıktır bana göre..

Aşk imkansızlıktır bana göre..
 

Aşk... Herkes bundan bahsediyor. Bütün şarkılar aşkı konu alıyor. Neredeyse bütün şiirler. Aşksız yaşayamıyoruz, aşktan vazgeçemiyoruz.

Herkes tanımını farklı şekilde yapıyor. Bense kendi tanımımı yapmak istiyorum. Aşk bence kavuşamamaktır. Bunu niye mi söylüyorum? Ben de aşık oldum da ondan.

Yıllar önce ortaokul sıralarındayken sınıf arkadaşım bana iskambil falı bakmıştı ve demişti ki: " İleride çok büyük ama çok büyük bir aşk yaşayacaksın, deli gibi aşık olacaksın ama onunla evlenmeyeceksin.."

Haklıymış. Kahretsin ki haklıymış. Bilmem kaç yıl sonra üniversiteye ilk başladığım gün aşık oldum ona.

İnsan hayatta yalnızca bir kez aşık olurmuş. Buna inandım ben. Hem kendimden, hem gördüklerimden. Yalnızca bir kişi... Geri kalan fasa fiso. Herkes aşık olduğunu zannediyor ama değil kanımca. Düzinelerce sevgiliniz olmuş olabilir. Ama içlerinden birinin yeri diğerlerinden ayrıdır. Biri bir tarafta, diğerleri bir tarafta. Ama gerçek aşkı yaşadıysanız tabi. Ben kendi aşkımı yaşarken, aşkın acı çekmek olduğunu, gecelerce ağlamak, yanıp tutuşmak, herşeyini onun için feda etmek olduğunu öğrendim.

Şimdi evliyim. Ama yıllar önceki aşkımla değil. Başka biriyle. Eşimi seviyorum, evet çok seviyorum. Ama bunun aşk olmadığını ve sevgi olduğunu biliyorum.

Birini beğenirsiniz, onu daha çok görmek ve onunla daha çok birlikte olmak istersiniz. Gittikçe onunla ilgili düşünceleriniz, hayalleriniz artar. Kafanız onunla daha fazla meşgul olur. Ancak kavuşamazsanız gittikçe gözünüz kör olmaya başlar, deliye dönersiniz. Kıskançlıktan çıldırırsınız. Gece gündüz onu düşünürsünüz. Sadece sizin olsun istersiniz, başka hiç kimseyle onu paylaşmak istemezsiniz. Bütün şarkılarda o vardır. Bütün hikayelerde. Bütün şiirlerde. Rüyalarınızda onu görürsünüz.

Buradaki duyguyu hisseden tek siz iseniz adı platonik aşk olur. Yok karşılıklı olur da bir türlü biraraya gelemezseniz, beraber olamazsanız, kavuşamaz da ayrılık olursa, ya da birileri sizi ayırırsa, artık o bitmek bilmeyen acılara, gözyaşlarına boğulup kalırsınız. Sevdanızı gözyaşlarınızla yıkamaya başlarsınız. O sizin gözünüzde öyle bir yere yerleşmiştir ki artık, hiç bir olumsuz tarafı yoktur sizin için. Hiç bir kötü huyu... O mükemmeldir. Her şeyinizi ona feda etmeye hazırsınızdır artık. Gözyaşlarınız yetmez. Ağlamaktan kızarmış gözlerle, yazmaktan yorulmuş ellerle dolaşırsınız ortalarda sersefil. Aşk sizi mahveder. Hangi aşkın sonunda sevgililier kavuşmuşlardır ki? Leyla ile Mecnun? Kerem ile Aslı? Ferhat ile Şirin? Romeo ve Juliet? Hangisi mutlu sonla bitmiştir? Hiçbiri... İşte aşkı aşk yapan da bu nokta.

Sevgi ise farklıdır bana göre. Sevgi içinde saygıyı barındırır. Sevgide değer vardır. Kişiliğe saygı vardır. Ortaklık vardır. Sevgi aşk gibi yıkıcı, öldürücü, paramparça bir duygu değildir. Sevgi sonsuzdur...

Bana göre...

Herkesin yorumu ve tanımı farklı olacaktır elbette. Çünkü herkes yaşadığı deneyime göre tanım yapar.

Hangisi mi iyi? İyi kötü ayrımı yapmak pek uygun değil burada. Mantıklı yaklaştığınızda sevginin daha olumlu ve pozitif bir duygu olduğunu görürsünüz. Aşk mı? Yaşattığı duyguları hiç bir yerde bulamazsınız. Büyülü bir duygudur o. Asla unutamazsınız. Kalbinizin en derin noktalarına gömerseniz onu. Ve sadece ömrünüzde gerçek ama tek gerçek aşkı sadece bir kez yaşarsınız.

Bana göre...

Not: Resim htttp://wallpapers.diq.ru/wallpapers/45/True_Love_For adresinden alınmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne güzel yazmışsınız. Saygı, sadakat, paylaşım, sevginin olsun. Tutku ve heyecan, aşkın.

Aygün 
 27.04.2007 16:34
Cevap :
çok teşekkür ederim..  28.04.2007 16:37
 

yazdıklarınızın tümümüne katılıyorum.evet insan bir kere aşık olur..ve hep yaşar...içinden asla söküp atamaz atılamaz.bende evliyim zaman zaman eşime ilk aşkımı anlatır karşılıklı konuşuruz..o yaşanan heyecanı tekrar yaşamak mümkün değil ..yaşamamışlara tavsiye ederim...

SAFINAZ AKTAS 
 29.03.2007 9:16
 

Yazınızı okurken hep "evet" "çok doğru" kelimeleri çıktı ağzımdan. Düşüncelerinize katılıyorum. Aşk bir kasırga adeta yıkıyor geçiyor ve geriye çoğu zaman bir enkaz bırakıyor. Kimileri o enkazın altında kalabiliyor ne yazık ki. Ama sevgi öyle değil. Sevgi berrak ve durgun bir su gibi huzurlu sakin ve güvenli. Heyecan nöbetleri, kalp çarpıntıları, yemeden içmeden kesilmeler, uykusuzluk, sebepsiz ağlamalar yok belki ama sevildiğini bilmenin güveni var huzuru var. Başını dayayacağın bir omuz, zor günlerinde yanında olan bir yürek var. Bence en önemlisi de bu zaten... Size bir ömür boyu mutluluk ve sevgi dolu günler diliyorum..

turkuaz75 
 27.03.2007 16:59
 

Ben şuna inanıyorum Sevgili İNCİ PERİSİ, Kimliğimizi kazandığımız andan itibaren hayalimizde bir idol belirir. O hayalin bir gençkız yada yakışıklı bir erkek olarak,teni,düşünceleri,görselliği,bizimle birlikte büyür ve gelişimini sürdürür. GERÇEK YAŞAMIMIZDA hayatımızı birleştirdiğimiz kişi o hayal ile örtüştüyse, AŞKI YAKALARIZ. Ama bir süre sonra heyecanlar yerini mantığa ve de realitelere terkederek,köpükler dibe çöktüğünde,hayalimiz de o köpüklerle birlikte silinip giderse, mutsuz oluruz. İşte o an bizimle birlikte yüreğimizin derinliklerinde büyüyen o hayal yine peşimizdedir,o gerçek biz ve gerçek eşimiz üç kişilik bir yaşam içinde savrulup gideriz aynı evin ,aynı yaşamın içinde... Aşk aslında bizimle birlikte beynimizde büyüyen o hayalin ta kendisidir. Mükemmeli temsil eden,hani bu günlerde RUH İKİZİMİZ diye tanımlamaya çalıştığımız da işte o hayaldir. İşte AŞK ... SEVGİYLE KALIN. Nilgün Çakıcı/BURSA

NİLGÜN BURSA 
 27.03.2007 9:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 2114
Kayıt tarihi
: 24.03.07
 
 

Psikoloğum. İşim insanlarla. Duygular ve düşüncelerle, iç dünyalarıyla... Bazen de dış dünyalarıyla...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster