Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ekim '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
547
 

Ay' a gittiyseniz neden vuruyorsunuz?

Ay' a gittiyseniz neden vuruyorsunuz?
 

Nasa, Ay' da su olup olmadığının araştırılması için füze ile Ay' ı vurunca daha önce okuduğum "İnsanoğlu aslında hiç Ay' a gitmedi" şeklindeki bazı yazılardaki altı çizilen durumlar tekrar aklımı kurcalamaya başladı. Bana da mantıklı gelen bazı tuhaflıkları sizinlede paylaşayım; Efendim bir defa fotoğraflara baktığınızda güneş ışınları ile aydınlanması gereken iniş ortamında farklı yönlere düşmüş gölgeler var, Güneş ışınlarının dağılmadan ulaştığı Atmosfersiz ortamda oluşan gölgeler çok koyu olduğundan gölgelerin içinde bir cismi görmek imkansızken, mekiğin gölgesinde bir astranot "Beni Ay gölgeleri bile kaybedemez" diye pırıl pırıl parlıyor. Dünya'nın 1/6' sı oranındaki bir yerçekimi ortamına sahip olan Ay' da o kadar derin ayak izlerinin oluşması biraz tuhaf, 1969 yılının teknolojisi gündüz erime sıcaklığını aşan gece ise -100 dereceye kadar düşen bir sıcaklık ortamına dayanabilecek materyal üretebildi mi?

Gelelim şu Ay' ı bombalama olayına madem ki 1969 yılında insanoğlu elini kolunu sallaya sallaya şu Ay' a indiyse Ay' da suyun varlığı öylemi aranır? 1969 da dahi devasa mekiği Ay' a indirmiş bir güç, sondaj aletleri ile bu güne kadar bu bilgiye ulaşamaz mıydı? Hadi bir soru daha soralım; 1972' den itibaren neden insanlı Ay yolculukları birden kesildi ve bir daha yapılmadı? Sakın Nasa, "Ben su arıyorum, bu nedenle Ay' ı füze ile vuruyorum " dümeni ile 1969' un en önemli tanığı olan Ay' ı sindiriyor olmasın çünkü çocukluğumuzun güler yüzlü Aydedesi bir gece sırıtıp; "Aslında benim topraklarıma hiç insan ayak basmadı" diyebilir. Ne dersiniz?

Diğer Blog yazılarım için

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Armstrong'u gücendirdiniz herhalde ki; tarih sürçmesi yaşatmış size:))) 1979'u sehven not düştünüz zannımca ama biz biliyoruz ki 1969'da gidildi Ay'a. Ya da gidildiği söylendi. Şimdi Sn. Konuklu ben de bir kaç yıl önce söylediğiniz savı okuyunca, çok büyük hayal kırıklığına uğramıştım ama sonra o gölgelerin normal olduğu; çünkü geminin farlarının ışığından yapay gölgeler oluştuğu açıklaması yapılmıştı. Ama suyu niye görememişler o da ayrı tabi. Olayı gözlerimle gördüm demesem de kulaklarımla duydum:) Nasıl derseniz 90'ların sonuydu sanırım; radyo arşivinde öyle aranırken bu olayın naklen yayınına ulaştım. Heyecanla dinledim. Hele o fırlatış anı müthişti. Bizim spikerimiz ABD'ye bağlanmış anlatıyordu. Hatta bir kaç programda şaa şaalı efektlerle bu anonsu kullandım. Eğer numara çektilerse yazıklar olsun bize:) Armstrong için küçük, insanlık için büyük bir yalan bu! Ardından Orhan Baba söylemeli; batsın bu dünya... Umarım M.Jackson gibi biz de ay yürüyüşü yaparız bir gün. Slmr.

vakayinüvis 
 10.10.2009 22:22
Cevap :
Armstrong'un gazabı demeyelim de yoğun iş ortamında "Hadi bir blog yazayım" gafleti diyelim. Düzeltmeniz için teşekkürler. Bizler o dönemlerde bezden yapılmış topları dahi zor bulurken gerçekten büyük keşifti ve insanlık için büyük adım kabul ediliyordu. Pekiyi de o zor koşullarda 1972 yılına kadar devam eden bu insanlı Ay keşifleri bir daha neden yapılmadı. Hele günümüz teknolojisi ile Ay' a turistik gezi dahi yapabilir hale gelinmesi gerekmez miyidi? Dediğiniz gibi bende umarım bu kadar yıl bildiğimiz şey doğrudur. Selamlar...  11.10.2009 10:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 251
Toplam yorum
: 260
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 914
Kayıt tarihi
: 06.10.06
 
 

İ.Ü Edebiyat Fak. Coğrafya bölümü mezunuyum. Lise, üniversite ve  öğretmenliğim boyunca yaşamı şi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster