Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '13

 
Kategori
Söyleşi
Okunma Sayısı
357
 

Bartın'ın "Google" u, Çetin Asma.

Bartın'ın "Google" u, Çetin Asma.
 

Bartın


Kendisini, öteden beri tanırım. Geliş gidişlerimde  hep aynı in sandı. Bir parça mazlum, bir parça delişmen. Her zaman değil, arada bir kızınca, eliyle koluyla nutuk atar, sesini yükseltirdi. Hep aynı insan kaldı Çetin Asma Bartın’da. “Hep mazlum, hep saygılı, hep yanık ve de  hep sessiz.”

Halbuki kafasının içinde, asırlardır bir araya gelmemiş tilkiler dolaşıyordu. Hiç birinin kuyrukları da birbirlerine değmiyordu İşte Çetin Asma, Bartın’ın yetiştirdiği o has insan. Hem vakur, hem isyankar hem sessiz, hem yanık.

Beni ona “ Ayaklı kütüphane” diye tanıştırdılar. Halbuki onun derinlere inen meziyetleri vardı. Bir kere, inatçılığa varan sabrı vardı. O, işe yaramaz diye atılan kapı önlerine bırakılan, çöp kovalarının peşinde, amansız ve sabır isteyen işleri kovalamakla meşguldür bir kere. O  “İşe yaramaz’lardan”  öyle belgeler çıkarmıştır ki, tadından yenmez.

O bir emekli maden işcisidir. 24 yıl karanlık dehlizlerde aydınlıklara kapalı alanlarda kazma sallamıştır. Şimdi yaptığı ise, kalemini sallayarak aydınlıklara kanat açaraktan herkese yardımcı olabilmenin hazzını taşımaktadır.

1967 yılından bu yana yazınsal ve etnografik eserlerden koleksiyon  oluşturmakla, sergileriyele, kitaplarıyle kısa zamanda ünlendi.

Yerel TV’ler Birliğince “Halk kahramanı” seçilerek ödüllendirildi. Şimdi beşinci kitabına hazırlanıyor.  Çetin ile, oturduk konuşuyoruz: Söze: “ Basın, her gün tarih yazar” diyerek başladı, biz sordukça. Hiç bölmeden, anlattı da anlattı. Araya girip minik sualler de sorduk kendisine. Şimdiye kadar 20 sergi açtım. En son kitabım “Bartın’da Yerel Basın” isimli 304 sayfalık eserim  bulunuyor.

Çetin Asma konuşmasını sürdürerek şöyle devam etti: “Tarihe merakım, haftalık tarih dergisi girerdi evimize. Oradan aşılandım ben. Okulda da tarih dersinden iyiydim.

Belgesiz tarih olmaz. Kayıtlar belirgin ve okunur olmalı. Yeni eser hazırlıyorum: “Kaleminin gölgesinde bir ömür İbrahim Cemal ALİŞ” isimli.

Eski yaşlılar, benim has dostlarımdır. Onlardan tarihi öğreniyorum. Bir çöp bidonu deyip geçmeyin. İçinden eskimiş, erimeğe yüz tutmuş Atatürk albümleri, belgeler, nadide kitaplar, plaklar çıkıyor.  Halkımız beni biliyor artık. Eskicilerde heder olmasın diye kitap ve broşürleri bana veriyorlar. Ben onları bir güzel okunur hale getiriyorum, arşivliyorum. Zamanı gelince de pat diye ortaya çıkarıyorum.

Elimde 1897 den itibaren çekilmiş, günümüze kadar gelmiş Bartın ve Bartınlıların fotoğrafları var. 1950 yılından bu yana Türkiye’de tarih dergilerinin koleksiyonları var. Ben, tarihle nefes alıp tarihle soluk veriyorum.

Bartın Halk Gazetesinde, geçmişin fotoğrafları her hafta yerini almakta. Bundan çok memnunum. Evde, 15 bine yakın kitap var.  Bartın’da  çıkan bilumum gazetelerin koleksiyonları bende mevcut. Google ile aram iyi değil. Herşeyi, birebir yaşamak, bulmak ortaya koymak istiyorum. Ömrüm   elverirse,10 kitap yazmış olacağım.

Kısacası, milli kütüphaneden önce, ilk başvuracağınız kişi, Çetin Asma’dır. Ona hediye olarak bir tarih kitabı verirseniz, dünyalar onun olur. Arşivini gelecek kuşağa bırakacağı için mesut. Bir belgenin altında tarih olmayınca, o, belge sayılmıyor. Araştırmacılıkta bu konu önemmli.

Velhasıl, aklınıza bir şey mi takıldı? Gelsin Çetin Asma.  “Bunun eskiden adı neydi?  O şahsın başkanlık tarihi nedir?  Şu resimdeki şahıs kimdir? Boğazı tarayan tarak, ilk ne zaman çalıştı? Kısacası belgeyse belge. Resimse resim.

O’nun bulunduğu yerlerde  “GOOGLE’a”  bir şey sormak, Çetin Asma’ya karşı ayıp oluyor.

Her şey Bartın ve Bartınlı v e gelecek kuşak için.

Sen çok yaşa, Çetin Asma

 

 

 

B ARTIN' DA YAYINLANAN HALK GAZETESİ, KONUYU KENDİ SÜTUNLARINDA DA AKSETTİRDİ.  AYAKLI KÜTÜPHANE ÇETİN ASMA, AYNI ZAMANDA HALK GAZETESİ NİN DE KÖŞE YAZARI...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 908
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster