Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Türkiyeyi Etkileyen iç ve dış politika sorunları

http://blog.milliyet.com.tr/sakin02

15 Mayıs '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1619
 

Basit sorular, basit cevaplar

Basit sorular, basit cevaplar
 

Siyasetçiler, genelde, basit sorulara basit ve açık cevap vermemeyi tercih ederler. Bunun en önemli nedenlerinden biri, çok çabuk değişen siyasi şartlara göre kendilerine tam tersini söyleyecek manevra alanı bırakmak istemeleridir. Peki bu bize has bir davranış biçimimidir.Değildir, dünyanın her yerindeki siyasetçiler ayni şeyi yaparlar. Sadece bizde mesele biraz daha ucuzlamıştır hepsi o kadar.

Bu gün size sanal bir siyasetçi ile sanal bir gazeteci arasındaki söyleşiyi aktarmak isterim. Acıtan nokta her ikisinin de gerçek olmamaları ve hiç bir zamanda olamıyacakları...

Gazeteci: Sayın siyasetçi hoş geldiniz. Alışılmışın dışında, size sorulacak soruları önceden vermedik ayrıca söyleşimizde sizi rahatlatacak ve icraatlarınızı anlatmanızı sağlayacak çanak sorularda yok. Bu şartlarda söyleşiye devam etmek istiyor musunuz?

Siyasetçi: Elbette biz her zaman açık ve şeffaf olmayı tercih ederiz. Ancak devlet sırrı niteliği taşıyan sorulara cevap veremem.

Gazeteci: Bu anlaşılabilir. İlk soru Reyhanlı saldırısı ile ilgili. İstihbarat örgütleri size böyle bir saldırı olacağını önceden haber verdilermi? Verdilerse neden olayı önleyemediniz?

Siyasetçi : Evet bu bilgi geldi . Ancak Emniyet istihbaratı ile diğer istihbarat örgütleri arasında koordinasyonsuzluk var. Bu durumu o kadar ileri götürdülerki zaman zaman kasıtlı olarak susup diğer tarafı zor durumda bırakmak bile istiyorlar. Özellikle emniyet istihbaratı son zamanlarda  bu konuda kontrol edilemez durumda.

Gazeteci: İstihbarat örgütleri arasındaki koordinasyonu sağlamak, siyasetçilerin görevi. Bunu yapamamanıza sebep nedir?

Siyasetçi: Askerler operasyonları ile ilgilidir gerekçesiyle genelde bilgi vermezler. Mit den ise düzenli bilgi akışı vardır . Ancak emniyet istihbaratında belirli bir siyasi yapılanma mevcut ve bunu kontrol edemiyoruz. Bir kaç kere denedik ancak bizim tabanımızdaki ayni yapılanma çok sert biçimde karşı çıktı. Alınan oyların yaklaşık % 12 sinden bahsediyoruz ve bu o kadar kolay vazgeçilecek bir oran değil.

Gazeteci: Siyasi risk alarak İmralı ile görüştünüz ve pkk sınır dışına çekilmeye başladı. İmralı ile görüşmeniz doğru muydu ve oradaki zatın hukuki statüsü nedir?

Siyasetçi: İmralı ile görüşmeleri başlatan biz değiliz daha önce askerler görüşmüş ve siyasi kademelere gerekli bilgi aktarımını yapmışlar. Biz Mit kanalıyla görüşmelere devam ettik. Bu doğrudur ve her ülke bunu yapar. Ayrıca mitin başlattığı görüşme heyetinin içerisinde askerler de vardı. Bizim verdiğimiz siyasi karar BDP yi dolaysı ile siyaseti işin içerisine katmak oldu. Öcalan Hukuki açıdan hükümlüdür ve cezasını çekmektedir. İleride serbest bırakılırmı veya ev hapsine çevrilirmi sorusunun cevabı mevcut kanunlara göre hayırdır. Ancak bu durum herkesi kapsayacak bir genel afla olur ki bunu kimseye anlatamayız. 

Gazeteci: Askerler yurt dışına çıkan pkk lıları takip etmediklerini söylüyorlar bu mümkün olabilirmi?

Siyasetçi: Öyle şey olur mu. Askerlerin yaptıkları üs bölgelerini terk etmemek ancak gerek insansız hava araçlarıyla gerekse Türkiyede ve Kuzey Iraktaki özel kuvvetler unsurları tarafından takip edilmektedirler. O kadarki çıkanların kimlikleri ve kod isimleri ayrıntılı olarak bilinmektedir.

Gazeteci: Siz bu girişimlerin gerçekten pkk yı silahsızlandıracağına ve terörü bitireceğine  inanıyormusunuz?

Siyasetçi : Hayır pkk faaliyetleri asla tamamen söndürülemez. Sadece ihmal edilecek boyutlara taşınır. Gidenlerin bir bölümü isteklerinin kabul edilemediği görülünce geri dönecektir. Ancak gözden kaçan bu örgütün varlığının artık sadece uyuşturucu trafiği ile devam ettiği. Durumun sürdürülemez olduğunu farkındalar. Olayı bir an önce siyasi platforma aktarıp bundan sonra rahat yaşamak istiyorlar.

Gazeteci: Bu  cabaların ve alınan risklerin gerçek siyasi sebebi nedir*

Siyasetçi: Herşeyden önce güneydoğu illerinde çok iyi bir BDP örgütlenmesi mevcut. Biz siyasetçiler bu gidişi durdurmak zorundayız, hatta yapabilirsek tersine çevirmek istiyoruz. Meselenin siyasi platforma aktarılması ve silahların susması , belirli bir zaman içinde olsa bize siyasi avantaj sağlayacaktır. O bölgeden alına her oy diğer tarafın zayıflamasına yol açar. Ayrıca, İç anadolu, Karadeniz ve özellikle kıyı Ege de kaybettiğimiz oyları başka taraftan dengelemek zorundayız.

Gazeteci: Teşekkürler Sayın Siyasetçi hayli geç oldu programınız uygunsa yarın devam edelim.

Siyasetçi : Olabilir. Halka açık seçik herşeyi anlatmayı önemsiyoruz.

Ve bu iki sanal insan birbirlerine iyi akşamlar diler el sıkışarak ayrılırlar 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 89
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 320
Kayıt tarihi
: 27.07.09
 
 

ODTÜ 1970 Kimya Bölümü mezunuyum. Çalışma hayatımın bir bölümü kamuda bir bölümü ise özel sektörd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster