Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Eylül '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1066
 

Bedel ödemek

Bedel ödemek
 

ınt


Hiçbir şeyi kendi kazanmamış, hep önüne sunulanı almış, insanların hayatlarının vazgeçilmezidir. Hiçbir zaman çalışarak, yorularak, mücadele ederek yani kısaca bedelini ödeyerek yaşamadıkları için boş bedenlerinin bedelini boşlukta yitip giderek öderler.

Başkalarına çektirilen acıların ve bencillikle yapılmış her hareketin karşılığının dönüp dolaşıp yine o insani bulmasıdır. Tabi bedel ödemeyi kendi seçenler vardır ki, bu oldukça acı verir.

Kendine yalanı bile bile söylüyor insan. Korkularından, endişelerinden, herkes gibi içinde sakladığı ve bir türlü yapmadığı istekleri yüzünden söylüyorum ben de. Bedelini ödemeden bir şey yapmak çok zor. Ama hepimiz çok tembeliz. O bedelleri ödemek istemiyoruz. Aslında içimizde çok daha güçlü insanlar var. İstekleri güçlü insanlar... İnsana ve duygulara çok meraklıyım bende. İnsan malzemesini de en iyi kendimi izleyerek görüyorum. Ve büyüdükçe fark ettim ki, sürpriz yok. Başkaları neyse sen de osun. Bazıları böyle genellemeler yapmamı sevmez, ‘insanlar farklıdır birbirinden’ derler,  Ben ise sadece duyguları yönetme biçimimizle farklılaştığımızı ama özümüzün aynı olduğunu düşünüyorum. Korkumuzu yönetme biçimimizle ne kadar cesur olduğumuz ortaya çıkıyor. Dolayısıyla bunları düşünürken kendime yalan söylediğimi hissettim çünkü başka şeyler istiyordum aslında.

Hayatın gerçeği, hepimiz bedel ödüyoruz aslında; sadece bazılarımız bunun farkında değil. İyi bir bedel ödemek hayatı adil kılar mı? Bu bedelden sonra daha rahat ve kolay hayatımız olacak mı?

İnsanların da kendilerini aradığını gördüm. Hem de çok fazla kendilerini arıyorlar. ‘Ben kimim?’ ‘Ben ne istiyorum?’ diye soruyorlar. Ne istediğimizi en kör noktada tutuyoruz. Ve insan gerçekten kendisini özlüyor ama özlediğini bilmiyor bazen.

Hayatta yaşadığımız tüm korkulardan vazgeçiyorum.. Korkunca hayatı yaşamak zorlaşıyor. Biraz da kaderci mi olsak. Hayatım için gerekli tüm önlemleri alıyorum.

Bedel ödemek ve bedel ödetmek yerine içimizdeki nefret ve kötü anılardan kurtulsak daha iyi olmaz mı!  Yaşadığımız acılar da bizi başkalarına karşı kötü yapacak ve biz başkalarını kötü davranacağız, bir de yaşattıklarımızın bedelini ödeyeceğiz. Yani sonuç olarak kısır bir döngü içerisinde bulunmaktansa bu zinciri istediğimiz zaman bir halkayı kopararak kırabiliriz. Çemberden çıkabiliriz. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her şeyi kontrol altına almak mümkün değil.Yürürken ayağımızın bazı taşlara çarpmasını kabulleneceğiz çaresiz.

Kerim Korkut 
 03.10.2013 18:55
Cevap :
Teşekkür ederim, Kerim bey. Selamlar,saygılar.  04.10.2013 10:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 368
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 2236
Kayıt tarihi
: 19.02.13
 
 

05 Ekim Ankara doğumluyum. Okumayı, yazmayı, insanları dinlemeyi seviyorum. Kişisel blogumda her ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster